Swiatzwierzat.pl Psy Jak radzić sobie z nadpobudliwym psem? Podpowiadamy, jak ułożyć pupila
fot. Maxi Zoo

Jak radzić sobie z nadpobudliwym psem? Podpowiadamy, jak ułożyć pupila

23 kwietnia 2023
Autor tekstu: Kamila Sabatowska

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej występuje nie tylko u ludzi, ale także u naszych pupili. W takiej sytuacji opiekun musi pomóc zapanować mu nad emocjami, które mogą powodować nie tylko nieposłuszeństwo, ale także skłonności do zniszczeń, a w niektórych przypadkach nawet agresji. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym wypracowanie problemu stanie się łatwiejsze. Jak zatem uspokoić nadpobudliwego psa?

“Maxi Zoo” przygotowało poradnik dla opiekunów nadpobudliwych psów , w którym radzą, w jaki sposób pracować z czworonogiem z taką przypadłością. Okazuje się, że to nie taka łatwa sprawa, jak mogłoby się wydawać. Zbyt duży ładunek energii może przyczynić się do naprawdę poważnych problemów behawioralnych u czworonożnego członka rodziny.

Jak objawia się nadpobudliwość u psów?

Nadpobudliwość to nic innego, jak zbyt duże pokłady energii skumulowane w ciele czworonoga, obejmujące przede wszystkim zaburzenia uwagi i koncentracji, porywczość oraz nadruchliwość. Występuje głównie u psów wychowanych w niewłaściwy sposób, które same nie potrafią w sposób naturalny regulować własnych emocji. O nadpobudliwości można mówić w przypadku, gdy pupil notorycznie jest roztargniony, nie może się skupić na pracy z człowiekiem, a nawet po długim spacerze nie ma ochoty na odpoczynek.

Niestety często zdarza się, że opiekunowi trudno oprzeć się przed kolejnym prośbą o wspólną zabawę, co zamiast pozbawiać psa energii, jeszcze bardziej go napędza. To duży błąd, z którego sprawę zdaje sobie niewiele osób. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zmierzyć się z problemem poprzez szkolenia w zakresie posłuszeństwa oraz naukę relaksu.

Dlaczego kot liże, gdy go głaszczesz? Odpowiedź powinien poznać każdy opiekun

Jak opanować emocje psa? 5 kroków do spokoju, skupienia i właściwego zachowania

1. Przede wszystkim opiekun psa musi zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nich potrzebuje odpowiedniej ilości intensywnej aktywności w ciągu dnia . Nie dotyczy to tylko spacerów z przestrzenią na węszenie i poznawanie nowych miejsc, które są zazwyczaj kluczowym elementem przechadzek. Dużo większym wysiłkiem dla zwierzaka może okazać się trening, wykonywanie komend oraz przeprowadzenie szkolenia. W ten sposób będzie mógł zmęczyć się nie tylko fizycznie, ale i mentalnie.

2. Kolejnym ważnym aspektem jest dobranie odpowiedniej diety . Nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę, że niektóre karmy, najczęściej te marketowe, zawierają w swoim składzie duże ilości kukurydzy. Ta posiada tyrozynę, która pobudza organizm. Nierzadko producenci decydują się na jej użycie z powodu niskiej ceny, aczkolwiek każdy rozsądny opiekun czworonoga potwierdzi, że na jego zdrowiu nie ma co oszczędzać.

3. Zabawa to również sposób na rozładowanie pokładów energii psa, jednak musi ona odbywać się na wyznaczonych w odpowiedni sposób warunkach. Może mieć miejsce zarówno podczas spaceru, jak i w domu, jednak najlepiej tylko w przeznaczonym na to czasie. Cuda może zdziałać socjalizacja z innymi psami, oczywiście pod warunkiem, że odbywa się pod czujnym okiem właścicieli.

Jak radzić sobie z nadpobudliwym psem_ Podpowiadamy, jak ułożyć pupila (2).jpg
unsplash/Brady Wakely

Właściwa dieta, spacery i zabawa to nie wszystko

4. Gryzienie i żucie to kolejne z czynności, które najbardziej relaksują i uspokajają psy. Dlatego też każdy czworonóg powinien mieć dostęp do przeznaczonych do tego zabawek, gryzaków i przysmaków. Doskonałym rozwiązaniem jest również zafundowanie mu mat do lizania oraz zabawek, w które wkłada się ulubione smaczki. Aby je wydostać, psiak musi się nie lada natrudzić, co także pozytywnie wpłynie na jego pozbywanie się nadmiaru energii. Bogatą ofertę artykułów przeznaczonych dla psiaków znajdziesz na stronie internetowej Maxi Zoo Polska.

5. Innym rozwiązaniem jest również wykonanie zwierzakowi masażu relaksacyjnego. Możesz to zrobić samemu w domowym zaciszu lub skorzystać z usług fizjoterapeuty psów. Odpowiednio wykonany masaż nie tylko sprawi mu wiele przyjemności, ale także wprowadzi w błogi nastrój. Wystarczy wprawić swoje dłonie w koliste i płynne ruchy i po kolei, zaczynając od głowy, wymasować każdą z części jego ciała.

Bonus! Jeśli opiekun sam nie jest w stanie przepracować problemu nadpobudliwości ze swoim pupilem, zawsze może poprosić o pomoc behawiorystę . Specjalista profesjonalnym okiem oceni, co najskuteczniej może poprawić zachowanie czworonoga i najpewniej zaleci taką praktykę właścicielowi. Przy współpracy z ekspertem uciążliwe nawyki miną jeszcze szybciej, niż przy pracy samemu.

Jak radzić sobie z nadpobudliwym psem_ Podpowiadamy, jak ułożyć pupila (1).jpg
unsplash/Mathew Coulton

źródło: opracowanie własne; materiały prasowe Maxi Zoo

Przywieźli psa do kliniki z bólem brzucha. Weterynarze nie dowierzali, co wyciągnęli mu z żołądka
Lekarka weterynarii pokazała hybrydę wilka i psa. Syrus ma tylko 3 miesiące a już waży 15 kilogramów
Obserwuj nas w
autor
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy