Swiatzwierzat.pl Psy Jak poznać, że pies jest zazdrosny o partnera? Tych 5 zachowań nie ignoruj
fot. canva/pressmaster

Jak poznać, że pies jest zazdrosny o partnera? Tych 5 zachowań nie ignoruj

7 marca 2024
Autor tekstu: Maja Szewczak

Zazdrość to uczucie, które ma nas chronić przed konkurentami, dlatego zarówno w ludzkim, jak i psim świecie jest zjawiskiem stosunkowo częstym. Nasze psy mogą czuć się zaniedbywane i odrzucone, gdy w pewnym momencie rodzina się powiększa — o dziecko, inne zwierzę domowe, a czasem i nowego partnera swojego opiekuna. Jak rozpoznać, że zwierzę jest zazdrosne? Nasze czworonogi zdradza 5 zachowań świadczących o silnej potrzebie bliskości. Wyjaśnimy, co robić w takiej sytuacji.

Zazdrość u psa - jak radzić sobie z tym uczuciem u naszych pupili

Choć trudno się do tego przyznać, każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczył zazdrości — o różne rzeczy, a także innych ludzi. To uczucie nie jest obce zwierzętom domowym, u których zazdrość pojawia się zazwyczaj w momencie, gdy ich pozycja w rodzinie jest zagrożona i odczuwa potrzebę chronienia zasobów, czyli w tym przypadku opiekuna. Czworonogi to doskonali obserwatorzy, a nagła zmiana sytuacji lub otoczenia, a co za tym idzie, poświęcanie przez właściciela więcej czasu innym osobom lub czynnościom, jest dla nich wystarczającym powodem, by zacząć się niepokoić.

Mimo iż naukowcy nie są jednogłośni w kwestii odczuwania przez psy emocji wymagających bardziej rozwiniętych funkcji poznawczych , takich jak zazdrość czy wstyd, nieco odmienne spojrzenie na tę sprawę mają ich opiekunowie. Zdaniem wielu osób zajmujących się zwierzętami domowymi psy są w stanie okazywać widoczne niezadowolenie, gdy na horyzoncie pojawi się rywal, który skutecznie odciąga uwagę opiekuna od nich samych.

Z punktu widzenia psa nowy partner czy partnerka to potencjalna konkurencja o serce opiekuna, dlatego nierzadko pupil próbuje „odzyskać” swojego ukochanego człowieka , a swoim postępowaniem może wykraczać poza ramy zachowania, które jesteśmy w stanie zaakceptować. Jak zatem rozpoznać, że nasz pies jest zazdrosny o osobę, z którą się spotykamy?

Kangury w Tatrach to nie żart. Ekolodzy tłumaczą, w jaki sposób przetrwały zimę

5 zachowań u psa, które świadczą o zazdrości o Twojego partnera

Zazdrość o partnera u psa może przejawiać się na różne sposoby. Jedną z najczęściej zauważalnych zmian w zachowaniu zwierzęcia jest niszczenie rzeczy, na które wcześniej nie zwracał uwagi. Skłonność do destrukcji przedmiotów i bałaganienia w domu, zwłaszcza jeśli wcześniej pupil nigdy nie gryzł mebli, ani nie niszczył butów, to jasny sygnał, że zwierzę odczuwa stres i frustrację. W taki sposób podopieczny próbuje zwrócić na siebie uwagę i jest gotowy dostać karę, byleby tylko zostać zauważonym.

Drugą oznaką zazdrości może być narzucanie się domownikom. Jeżeli zauważyłeś, że pies na siłę wpycha się między Ciebie a Twojego partnera, szczególnie wtedy, kiedy okazujecie sobie czułość, i za wszelką cenę chce zostać przytulonym lub pogłaskanym, powinieneś wyciągnąć wnioski, iż zwierzę czuje się zazdrosne. Warto poświęcić pupilowi trochę czasu, by poczuł się doceniony i kochany.

Kolejną ważną kwestią jest popisywanie się przed właścicielem. W sytuacji, w której pies nigdy nie był zaangażowany w rozmaitego rodzaju sztuczki, a po pojawieniu się w domu nowego członka rodziny nieoczekiwanie popisuje się, gdy nawet nikt go o to nie prosił, potraktujmy to jako wyraźną oznakę zazdrości.

Gdy poświęcamy za dużo uwagi swojemu partnerowi, a za mało psu, możemy również spotkać na swojej drodze nieprzyjemną niespodziankę. Nasze czworonogi w takiej sytuacji często mogą załatwiać się w domu w ramach protestu oraz zaznaczania swojego terenu.

Kolejną oznaką zazdrości może być nadmierne wylizywanie części ciała, np. łap. Nie zapominajmy, że lizanie i gryzienie to zachowania, które pozwalają psu się zrelaksować i uspokoić. Przez to mogą być dla psa sposobem na odwrócenie uwagi od stresującego bodźca i odreagowanie trudnych emocji związanych ze zmianą otoczenia, powiększeniem się rodziny, lękiem separacyjnym.

fot.pexels/Humphrey Muleba/Zazdrość u psa

Co robić, gdy nasz pies jest zazdrosny o naszą dziewczynę lub chłopaka?

Jeśli nasz pupil przejawia kilka z powyższych zachowań, należy zastanowić się, czy wraz ze zmianą w naszym życiu uczuciowym poświęcamy mu wystarczającą ilość uwagi. Oczywiście miłość rządzi się własnymi prawami , a uczucie zakochania może sprawić, że nowy chłopak czy dziewczyna znajdzie się w centrum zainteresowania, co może być bardzo bolesnym doświadczeniem dla naszego pupila. Nie należy się wtedy złościć, lecz potraktować zachowanie zwierzęcia jako drogowskaz  i okazję do polepszenia jego stosunków z ludźmi, którzy mogą na dłużej zagościć w waszym wspólnym życiu.

Gdy w naszym życiu pojawi się nowy partner, warto w tym czasie pracować nad budowaniem pozytywnych skojarzeń wiążącymi się z wizytami bliskiej osoby . By zwierzę poczuło się dobrze w nowej sytuacji, należy spędzać z nim wspólnie czas, wychodzić razem na spacery, czy karmić go smakołykami, tak aby nasz pies poczuł się doceniony i pewny uczuć, jakimi go darzymy.

fot.pexels/Dominika Roseclay; Zazdrość u psa
Jak nauczyć psa podawania łapy? Wystrzegaj się 3 błędów
Po wspólnych latach oddali psa do schroniska. Powód był wystarczający?
Obserwuj nas w
autor
Maja Szewczak
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy