Swiatzwierzat.pl Psy Jak opiekować się nowo narodzonymi szczeniętami? Pierwsze godziny są decydujące
pixabay/ExplorerBob

Jak opiekować się nowo narodzonymi szczeniętami? Pierwsze godziny są decydujące

28 maja 2023
Autor tekstu: Klaudia Piechocka

Tak jak niemowlęta, nowo narodzone szczenięta potrzebują specjalnej opieki. Oprócz nadzoru psiej mamy, wymagają także wiele uwagi ze strony człowieka. Jak prawidłowo opiekować się szczeniętami?

Po porodzie pupila twoja rola się zwiększa, od teraz musisz dbać nie tylko o mamę, lecz także jej dzieci. Oto co powinieneś wiedzieć o nowo narodzonych szczeniętach.

Karmienie i rozwój szczeniaków

Zaraz po narodzinach szczeniąt powinieneś skonsultować się z weterynarzem, który skontroluje stan psiaków oraz ustali odpowiednie terminy wizyt. Należy zadbać o odrobaczanie i odpowiednie szczepienia. Czasem w miocie mogą się zdarzyć słabsze pieski. Jeśli zauważysz taką sytuację, pamiętaj, by szczególnie na nie uważać. Zazwyczaj są mniejsze i nie rosną tak szybko jak rodzeństwo.

Szczenięta należy przez pierwsze 1-2 tygodnie ważyć dwa razy dziennie, a następnie raz w ciągu dnia. Maluchy nie powinny tracić na wadze lub jej utrzymywać. Każda z tych sytuacji może być powodem do konsultacji ze specjalistą.

Nowo narodzone pieski są całkowicie zależne od mleka matki. Jeśli z jakiegoś powodu jest niedostępne, powinieneś karmić je butelką zawierającą specjalne mleko modyfikowane. Przez pierwsze kilka tygodni szczenięta jedzą co 1-2 godziny. Po posiłku warto pogłaskać psiaka po brzuszku, by tak jak u niemowlęcia, mogło mu się odbić.

Wyprowadzili się do nowego domu, gdzie kot nie był im już potrzebny. Został sam, ale nie wszystko stracone

Czy można dotykać nowo narodzone szczenięta?

Istnieją różne opinie na temat dotykania nowo narodzonych szczeniąt. Jedni twierdzą, że nie powinno się tego robić, ponieważ matka może odrzucić malucha. Z drugiej strony, niektóre suczki same wręcz zachęcają właściciela do kontaktu ze swoimi dziećmi. Jest to kwestia indywidualna i najlepiej samemu zaobserwować zachowanie psa.

Nie należy jednak rozdzielać matki i szczeniąt na zbyt długo . Zwłaszcza w pierwszych dobach po porodzie ważna jest ich bliskość, ponieważ suczka produkuje “siarę”, czyli bardzo wartościową odmianę mleka. Zbyt długa rozłąka może powodować także niepokój matki i zbyt szybkie wychłodzenie szczeniaków, które nie potrafią regulować temperatury ciała do 3-4. tygodnia życia. Zapewnij czworonogom ciepłe posłanie i kontroluj ich temperaturę. Gdy szczeniakom jest zbyt zimno, nie mogą prawidłowo strawić mleka.

Jeśli suczka na to pozwoli, możesz przyzwyczaić maluchy do swojej obecności, pomoże to w odpowiedniej socjalizacji.

Jak zadbać o wypróżnanie się szczeniąt?

Nowo narodzone szczenięta potrzebują pomocy nawet w załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Zazwyczaj zajmuje się tym psia mama, która liżąc, stymuluje oddawanie moczu i kału. Jeśli jednak nie będzie jej w pobliżu, musisz przejąć ten obowiązek. Wystarczy delikatnie pocierać wilgotnym wacikiem okolicę, aż szczeniak się wypróżni, a następnie oczyścić miejsce. Jeśli tego nie zrobisz, u szczeniaka mogą pojawić się wzdęcia, zaparcia, a z czasem rozwinąć także choroby.

Możesz wykorzystać sytuację do obserwacji stolca - zbyt twardy lub rzadki, o nienaturalnym kolorze może być oznaką choroby. Warto kontynuować sprawdzanie przez 3-4 tygodnie życia, aż szczenięta będą w stanie samodzielnie chodzić.

Źródło: petmd.com, vethelpdirect.com, krakvet.pl

Loki został wybrany spośród setek bezpańskich psów. Nigdy nie zapomną, co zrobił w drodze do nowego domu
Budowlańcy znaleźli w rurze kanalizacyjnej psa, nie był tam sam. To jednak nie koniec niespodzianek
Obserwuj nas w
autor
Klaudia Piechocka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy