Swiatzwierzat.pl
Komar

pixabay/lipso_kozerga

Jak odstraszyć komary? Oto skuteczna broń w walce z owadami, niewiele osób o niej wie

16 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Komary należą do najbardziej znienawidzonych owadów, które potrafią uprzykrzyć nam życie podczas letnich wieczorów. Z powodu stale ocieplającego się klimatu w tym roku będzie ich szczególnie dużo, dlatego warto wiedzieć zawczasu, jak chronić się przed nimi na własną rękę. Oto najskuteczniejsze metody.

Mamy przykrą wiadomość - jak co roku, w Polsce zaczyna się plaga komarów. Zagrożenie dosłownie wisi w powietrzu, dlatego w trosce o komfort życia mieszkańców, większość polskich miast wypowiedziała wojnę krwiopijcom - zarówno chemiczną, jak i biologiczną.

Biliony komarów w natarciu. Zaczęło się wielkie odkomarzanie Polski

Krótki wypad za miasto, wymarzony urlop na łonie dzikiej przyrody, czy też wypoczynek w domowym zaciszu może w mig zmienić się w katastrofę, jeśli padniemy ofiarą brzęczących owadów. Ich ulubionymi miejscami są bagienne oraz wilgotne tereny i to właśnie tam atakują najzacieklej.

Komary stają się coraz bardziej agresywne i natarczywe, a ich ukąszeniom niezmiennie towarzyszy dokuczliwy świąd i opuchlizna. Władze Włocławka, Lublina, Sandomierza, Tych, Świnoujścia czy Wrocławia postanowiły nie czekać do ostatniej chwili, by uporać się z uciążliwym problemem. Wdrożono pierwsze kroki walki z meszkami i komarami.

Plaża

Warszawa: Rodzina wróciła z Włoch, w mieszkaniu zastali skorpiona. Mógł podróżować w walizce

CZYTAJ DALEJ

W wielu polskich miastach, oprócz zabiegów opryskowych mających na celu zmniejszyć liczebność owadów, prowadzone jest zarybianie stawów. Okazuje się, że naturalnym sprzymierzeńcem w walce z larwami komarów są ryby, gdyż młody narybek żywi się larwami komarów.

Urzędnicy radzą, aby mieszkańcy również przyłączyli się do walki z insektami poprzez sadzenie lawendy, mięty pieprzowej, komarzycy, kocimiętki, bazylii, mirty, kopru włoskiego czy surmii bignoniowej. Zapach tych roślin odstrasza komary i pozwoli Ci cieszyć się spokojem w ogródku czy na balkonie. Oprócz tego, montaż moskitiery z pewnością utrudni nieproszonym gościom przedostanie się do środka mieszkania.

Naszym przyjacielem i jednoczesnym pogromcą komarów jest również jerzyk. Niewiele osób wie, że ten ptak tylko w jeden dzień jest w stanie upolować blisko 20 tys. komarów, much czy meszek. 

Plaga "latających strzykawek" daje się we znaki. Jak z nią walczyć?

To nie jedyne sposoby, które pozwolą nam opędzić się od komarów. Poniżej znajdziesz katalog skutecznych praktyk, jakie warto wdrożyć w życie podczas lata.

  • stosuj spray na komary zawierający DEET albo inną substancję sprawdzającą się w ochronie przed owadami. Preparaty tego typu aplikuj na skórę oraz ubrania

  • noś opaskę odstraszającą komary. Należy nałożyć ją na nadgarstek albo kostkę

  • unikaj słodko pachnących perfum i kosmetyków, których zapach może zwabić owady. Zastąp je olejkami eterycznymi o zapachach nietolerowanych przez komary np. lawendowy

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Aktualności

Obrońcy zwierząt wyszli na ulice Warszawy. „Fakt, że różnią nas ciała nie znaczy że różnie odczuwamy"

Czytaj więcej >

Aktualności

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa. Czytelnicy Świata Zwierząt wyznają, za co kochają psy

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie fala przemocy wobec kotów. Nawet domowe pupile nie są bezpieczne

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >
Lekarz

Aktualności

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

Czytaj więcej >