Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Jak odstraszyć komary? Oto skuteczna broń w walce z owadami, niewiele osób o niej wie
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 16.06.2021 02:00

Jak odstraszyć komary? Oto skuteczna broń w walce z owadami, niewiele osób o niej wie

Komar
pixabay/lipso_kozerga

Komary należą do najbardziej znienawidzonych owadów, które potrafią uprzykrzyć nam życie podczas letnich wieczorów. Z powodu stale ocieplającego się klimatu w tym roku będzie ich szczególnie dużo, dlatego warto wiedzieć zawczasu, jak chronić się przed nimi na własną rękę. Oto najskuteczniejsze metody.

Mamy przykrą wiadomość - jak co roku, w Polsce zaczyna się plaga komarów. Zagrożenie dosłownie wisi w powietrzu, dlatego w trosce o komfort życia mieszkańców, większość polskich miast wypowiedziała wojnę krwiopijcom - zarówno chemiczną, jak i biologiczną.

Biliony komarów w natarciu. Zaczęło się wielkie odkomarzanie Polski

Krótki wypad za miasto, wymarzony urlop na łonie dzikiej przyrody, czy też wypoczynek w domowym zaciszu może w mig zmienić się w katastrofę, jeśli padniemy ofiarą brzęczących owadów. Ich ulubionymi miejscami są bagienne oraz wilgotne tereny i to właśnie tam atakują najzacieklej.

 

Komary stają się coraz bardziej agresywne i natarczywe, a ich ukąszeniom niezmiennie towarzyszy dokuczliwy świąd i opuchlizna. Władze Włocławka, Lublina, Sandomierza, Tych, Świnoujścia czy Wrocławia postanowiły nie czekać do ostatniej chwili, by uporać się z uciążliwym problemem. Wdrożono pierwsze kroki walki z meszkami i komarami.

W wielu polskich miastach, oprócz zabiegów opryskowych mających na celu zmniejszyć liczebność owadów, prowadzone jest zarybianie stawów. Okazuje się, że naturalnym sprzymierzeńcem w walce z larwami komarów są ryby, gdyż młody narybek żywi się larwami komarów. Urzędnicy radzą, aby mieszkańcy również przyłączyli się do walki z insektami poprzez sadzenie lawendy, mięty pieprzowej, komarzycy, kocimiętki, bazylii, mirty, kopru włoskiego czy surmii bignoniowej. Zapach tych roślin odstrasza komary i pozwoli Ci cieszyć się spokojem w ogródku czy na balkonie. Oprócz tego, montaż moskitiery z pewnością utrudni nieproszonym gościom przedostanie się do środka mieszkania.

Naszym przyjacielem i jednoczesnym pogromcą komarów jest również jerzyk. Niewiele osób wie, że ten ptak tylko w jeden dzień jest w stanie upolować blisko 20 tys. komarów, much czy meszek. 

Plaga "latających strzykawek" daje się we znaki. Jak z nią walczyć?

To nie jedyne sposoby, które pozwolą nam opędzić się od komarów. Poniżej znajdziesz katalog skutecznych praktyk, jakie warto wdrożyć w życie podczas lata.

stosuj spray na komary zawierający DEET albo inną substancję sprawdzającą się w ochronie przed owadami. Preparaty tego typu aplikuj na skórę oraz ubrania

noś opaskę odstraszającą komary. Należy nałożyć ją na nadgarstek albo kostkę

unikaj słodko pachnących perfum i kosmetyków, których zapach może zwabić owady. Zastąp je olejkami eterycznymi o zapachach nietolerowanych przez komary np. lawendowy

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Foki zaplątane w sieci odzyskały wolność. Podziękowały swoim wybawcom w najpiękniejszy sposób

Krowy spod Tomaszowa padły ofiarą nietypowej napaści. Interweniowali strażacy

Ponad trzysta lisów spotkał okrutny los. Dramatyczna interwencja obrońców zwierząt