Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Foki zaplątane w sieci odzyskały wolność. Podziękowały swoim wybawcom w najpiękniejszy sposób
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 15.06.2021 02:00

Foki zaplątane w sieci odzyskały wolność. Podziękowały swoim wybawcom w najpiękniejszy sposób

Foki
youtube/Ocean Conservation Namibia

Na świecie istnieje wiele różnych rodzajów fok, czego wiele gatunków objętych jest ochroną. Aby uchronić te piękne zwierzęta przed bezpowrotnym wyginięciem, aktywiści współpracujący z organizacją Ocean Conservation Namibia wyruszyli na patrol. Nagranie dokumentujące ich prace sprawia, że odzyskujemy wiarę w ludzkość.

Jak informuje WWF, każdego roku do mórz i oceanów trafia 11 milionów ton plastiku. Wśród wyrzucanych śmieci dużą część stanowią sieci rybackie, które potrafią stać się śmiertelną pułapką dla wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza fok.

Na ratunek fokom

W czerwcu ubiegłego roku lokalna organizacja Ocean Conservation Namibia rozpoczęła pracę nad nowym projektem o nazwie "100 Seals For Time". Jak tłumaczą w wystosowanym komunikacie, sześciu zaangażowanych w akcję wolontariuszy ma na celu złapanie, rozplątanie i uwolnienie stu fok w ciągu trzydziestu dni trwania kampanii.

- Chcemy ujawnić światu konsekwencje zanieczyszczenia wód plastikiem oraz opracować długoterminowe rozwiązania mające na celu ochronę ekosystemów morskich Namibii - tłumaczy organizacja.

Naude Dreyer i Antoine Amory to dwaj aktywiści biorący udział w kampanii. To właśnie oni stali się głównymi bohaterami filmiku przedstawiającego kulisy przeprowadzanej akcji.

Nagranie przedstawiające misję ratunkową fok w Namibii zostało opublikowane na Youtubie. Dotąd film został odtworzony blisko 32 miliony razy, co świadczy o tym, że los zwierząt nie jest obojętny internautom.

Wideo jest absolutnym hitem

Na nagraniu widzimy, że dwóch mężczyzn udało się na patrol w okolice Pelican Point, niedaleko Walvis Bay. W pewnym momencie na ich drodze pojawiło się stado wylegujących się fok, wśród których znalazło się kilka osobników zaplątanych w sieci. Oczywiście od razu pospieszyli im z pomocą.

Spłoszone zwierzęta natychmiast zaczęły uciekać, jednak aktywistom udało się złapać kilka z nich. Początkowo młoda foczka wierzga i próbuje się wyrwać, bojąc się, że człowiek ją zabije. Mężczyźnie udaje się ją unieruchomić, a jego partner szybko odcina żyłkę, uwalniając zwierzę z pułapki.

Ku zdumieniu aktywistów, zamiast gryźć i atakować swoich wybawców, foczka bardzo spokojnie przyjęła ratunek i po chwili wróciła do swojej rodziny. To prawdopodobnie najpiękniejsze podziękowanie, jakie mogli od niej otrzymać. Podobna sytuacja powtarza się jeszcze kilkakrotnie.

Ten filmik jest naprawdę wzruszający, ale niestety świadczy o tym, jak bardzo zanieczyszczone są nasze oceany. Co więcej, przypomina, że w wielu krajach na świecie polowanie na foki i zabijanie ich pod byle pretekstem nie jest zabronione, a los zwierząt nie gra żadnej roli, gdy w grę wchodzą pieniądze.

Zwierzęta notorycznie cierpią wskutek działalności człowieka i wiele z nich nie ma szans otrzymać ratunku, zanim będzie za późno. Jesteśmy wdzięczni, że organizacje prozwierzęce takie jak Ocean Conservation Namibia prężnie działają, by nieść pomoc potrzebującym stworzeniom.

Zobacz nagranie:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!