Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dwie pszczoły same odkręciły butelkę z napojem. Nagranie jest absolutnym hitem w sieci
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 05.06.2021 02:00

Dwie pszczoły same odkręciły butelkę z napojem. Nagranie jest absolutnym hitem w sieci

Pszczoły
youtube/viralhog

W Sao Paolo w Brazylii udokumentowano fenomenalny wyczyn dwóch pszczół. Owady wspólnymi siłami siłują się z butelką, aby finalnie zdjąć zakrętkę. Chociaż zarejestrowane przez kamerę zdarzenie wygląda nieprawdopodobnie, autor materiału przekonuje, że jest ono w stu procentach autentyczne.

Trwający zaledwie 10 sekund film obejrzały już miliony internautów z całego świata. Eksperci przekonują, że wideo jest dowodem na wysoką inteligencję tych owadów.

Pszczoły same otworzyły butelkę

- Wideo zostało nagrane podczas przerwy na lunch w pracy. Dostałam od klienta napój gazowany, ale wkrótce pszczoły go ukradły – komentuje autorka filmu opublikowanego na koncie Viral Hog.

Na nagraniu widzimy, że owady bez niczyjej pomocy przesunęły, a następnie podniosły zakrętkę od butelki, aby dostać się do jej zawartości. Na filmie słychać, jak kobieta mówi po portugalsku: „Pszczoły połączyły siły, żeby ukraść mój napój”. 

Co interesujące, pszczoły celowo obrały pozycję po przeciwnych stronach butelki, zdając sobie sprawę, że w ten sposób łatwiej im będzie wygrać z plastikowym kawałkiem, uniemożliwiającym im dostanie się do słodkiego napoju.

 

Jedne z najbardziej niedocenianych zwierząt

Pszczoły zawsze były i nadal są nieodłączną częścią ekosystemu. Jak przekonują uczeni, miliony lat ewolucji doprowadziły do tego, iż wzajemne uzależnienie istnienia roślin owadopylnych i pszczół wyklucza brak jednego z nich w ekosystemie.

Tymczasem korzyści z obecności tych owadów w rolnictwie i środowisku wydają się być niedoceniane. Pszczoły okazują się być zadziwiająco inteligentne — mimomimo iż ich mózg jest wielkości nasiona trawy.

Liczne badania udowadniają, że są one w stanie uczyć się od siebie nawzajem i używać narzędzi. To jednak nie wszystko. Pszczoły potrafią również liczyć i wykonywać podstawowe równania matematyczne! Dotychczas przeprowadzone badania nie dają jasnej odpowiedzi, czy pszczoły można wytrenować tak, by celowo okręcały butelki. Niewykluczone, że w przypadku zarejestrowanego zdarzenia miały zwyczajnie szczęście i przeczuwały, że po dostaniu się do środka czeka je słodka nagroda.

- Bez względu na to, ile filmików i badań naukowych na temat umysłów zwierząt się pojawia, ludzie konsekwentnie nie doceniają ich inteligencji – skomentował film Jacy Anthis z Uniwersytetu w Chicago. 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ludzie zawiedli je, gdy najbardziej potrzebowały pomocy. Duet kotków pilnie potrzebuje domu

Opos wydawał się martwy, ale gdy Lora podeszła bliżej, wszystko zrozumiała. Ta historia porusza serca

Elon Musk wysyła kałamarnice w kosmos. Tylko one mogą nam pomóc