Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collagew3hrbs (21)

pexels/Irina Keda

Ile trwa ciąża kota i po czym poznać, że kotka jest w ciąży?

2 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Istnieje wiele objawów wskazujących na to, że kotka wkrótce zostanie mamą. Część z nich można zwyczajnie przeoczyć. Jak zatem rozpoznać ciążę u kotki i jakie są pierwsze symptomy, że spodziewa się potomstwa?

Ciąża i oczekiwanie na dziecko to jeden z najważniejszych etapów w życiu, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Odmienny stan zawsze budzi wiele wątpliwości i pytań, a zmiany w ciele ciężarnej niekoniecznie widać na pierwszy rzut oka.

Ile trwa ciąża u kotów?

Jeśli wciąż nie wykastrowaliście swojej kotki i zdarza wam się wypuszczać ją z domu samopas, istnieje duże ryzyko, że prędzej czy później zostanie mamą. W takich wypadkach warto wiedzieć, po czym rozpoznać, że kocięta są w drodze i ile trwa ciąża u kotów.

Okres ten z reguły trwa około 7-9 tygodni, a kocica rodzi młode po 58-72 dniach od zapłodnienia. Średnia długość ciąży wynosi 66 dni. Pierwsze objawy można zaobserwować dopiero w trzecim tygodniu po zapłodnieniu. Ich znajomość pozwoli dobrze zaopiekować się zwierzęciem przed porodem i w jego trakcie.

orka

Nie żyje orka z Sekwany. Znana jest prawdopodobna przyczyna śmierci

CZYTAJ DALEJ

Po czym rozpoznać ciążę u kotki?

1. Nagły koniec rui

Pierwsza ruja u zdrowej kotki może się pojawić już w 4 miesiącu życia i przeważnie trwa około 2 tygodni. Wówczas przybiera charakterystyczną pozycję, zaczyna głośniej wokalizować i ociera się o wszystko, co stanie na jej drodze. Niestety wiele kotek w czasie rui, ze względu na silny popęd płciowy, próbuje bardzo intensywnie wydostać się na zewnątrz. 

Jeśli nie upilnujemy swojej podopiecznej i dojdzie do ucieczki, to mamy wręcz stuprocentową pewność, że kotka spotkała na swojej drodze kocura, z którym doszło do kopulacji. Oczywistym świadectwem zapłodnienia jest nagłe ustanie rui.

2. Nabrzmiałe sutki

Już dwa tygodnie po zapłodnieniu sutki u kotki zmieniają kolor, stają się większe i podpuchnięte. Z czasem zacznie pojawiać się na nich mleczna wydzielina. Oprócz tego, kotka może też częściej wylizywać sobie krocze.

3. Jedzenie "za dwoje"

Zwiększone zainteresowanie zawartością miski i częste domaganie się smakołyków to kolejny sygnał, że nasza podopieczna może spodziewać się potomstwa.

4. Powiększający się brzuch

W trakcie ciąży u zwierzęcia można obserwować wzmożony apetyt, przybieranie wagi i stopniowe rośnięcie brzucha. Między 24 a 30 dniem ciąży ampuły płodowe, czyli kulki tworzące łańcuch, który ciągnie się od jednego końca macicy do drugiego, są już możliwe do wymacania przez powłoki brzuszne.

5. Wymioty i mdłości

Pod tym względem objawy ciąży u kotów nie różnią się znacznie od symptomów występujących u kobiet. Jeśli twoja kotka zaczęła ostatnio regularnie wymiotować, koniecznie zabierz ją do weterynarza.

6. Zmiany zachowania

W czasie ciąży organizm kotki zaczyna produkować hormony, które wywołują zmiany przypominające prawdziwe tornado. Nic więc dziwnego, że staje się wyraźnie osowiała, częściej zapada w drzemki i wymaga więcej odpoczynku.

Nieodłącznym elementem jest również emocjonalny rollercoaster. Ciężarne kotki doświadczają wahań nastrojów, które zazwyczaj objawiają się wzmożoną czułością i uczuciowością w stosunku do opiekunów. Odtąd mogą częściej się przytulać, mruczeć i wskakiwać na kolana. Istnieją jednak pewne wyjątki. Zwierzaki, które wcześniej uchodziły za bardzo towarzyskie, mogą natomiast nie być skore do pieszczot i czułości.

7. Przygotowywanie "gniazda"

W późniejszym etapie ciąży kotka może przygotowywać miejsce, w którym w ciszy i spokoju wyda potomstwo na świat. Jeśli chcesz zapewnić swojej podopiecznej optymalne, pozbawione stresu warunki podczas porodu, stwórz dla niej "gniazdo" z koców w zaciszu mieszkania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przebiega poród u kota oraz w jaki sposób możemy okazać wsparcie naszej pupilce, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

9 najrzadszych, ale szalenie pięknych kotów. Większość Polaków nawet nie wie, że istnieją!

Te rasy kotów są nie tylko rzadkie, ale przede wszystkim niezwykle fascynujące! Mają wyjątkowy wygląd i charakter, a swoją oryginalnością zachwycą każdego. Warto je poznać! (fot. unsplash/Tran Mau Tri Tam)

Zobacz galerię >

Czy wiesz wszystko o czarnych kotach? SPRAWDŹ, czym mogą Cię zaskoczyć

Pytanie 1 z 8

Nie ma na świecie dwóch kotów o identycznym:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: zwierzaki.pl, koty.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Pielęgniarka przygarnia kotkę z ulicy. Wkrótce z brzydkiego kaczątka zmienia się w księżniczkę

Czytaj więcej >

Koty

Katowice: Spod gruzów wyciągnięto Milusia. Nadal poszukiwany jest jeden kot i pies

Czytaj więcej >

Koty

Nowy trend weselny. Rzucają kotami zamiast bukietem. Będzie rządzić w 2023 roku?

Czytaj więcej >

Koty

Pokazała rodzinną pamiątkę. Wzruszające, czyje zdjęcia znalazła w medalionie babci

Czytaj więcej >

Koty

Czy koty mogą jeść z jednej miski? Zasada, której nie należy łamać

Czytaj więcej >

Koty

Kot dostał obsesji na punkcie mikrofalówki. Nie skończyło się na blokadzie dla dzieci

Czytaj więcej >