Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Zwierzęta w ogrodzie: ptaki, owady – jak je zwabić?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 30.05.2022 09:44

Zwierzęta w ogrodzie: ptaki, owady – jak je zwabić?

Ptaki

Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie – jak zwabić ptaki i owady do ogrodu? Oto sprawdzone sposoby, by zwierzęta pokochały Twój ogród.

Nawet najbardziej zagorzali wielbiciele betonu, zdeklarowani amatorzy miejskiego trybu życia szukają wszelkich możliwości, żeby stworzyć sobie kawałek zielonej przestrzeni. Ogrody i ogródki pojawiają się nie tylko przy domach jednorodzinnych czy w zabudowie szeregowej, ale także przy parterowych mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych, na ich dachach czy tarasach i sporych balkonach. Taka ogrodowa enklawa w środku miasta daje autentyczne wytchnienie, angażuje do pracy fizycznej, pomagając odstresować się po długich godzinach pracy umysłowej i, co tu dużo mówić, najczęściej jest estetycznym oczkiem w głowie swojego właściciela. Ogród żyje własnym życiem

Szczęśliwcy, którzy mają własny dom, kiedy już nauczą się dbać o rośliny i ogrodową infrastrukturę, coraz częściej łapią się na tym, że ich ogród nie należy tylko do nich; że ogród zasiedlają  zwierzęta:

 • drobne ssaki, 

 • małe gady

 • płazy,

 • ptaki,

 • owady.

Ogród żyje własnym życiem. Część właścicieli ogrodów stara się za wszelką cenę pozbyć gości (trudno nazwać ich nieproszonymi…), ale znakomita większość cieszy się na ich przybycie i stara się uczynić teren jak najbardziej przyjaznym dla zwierząt.

undefined

Ptaki w ogrodzie

Obecność skrzydlatych przybyszów w ogrodzie to jedna z większych przyjemności wiążących się z jego posiadaniem. Kiedy ptaki upodobają sobie nasz ogród, nie tylko zadbają o zmniejszenie populacji szkodników, ale także uraczą nas codziennymi koncertami i nauczą nas… jak regulować zegarki.

Od kwietnia do lipca ptaki śpiewają, terkoczą, gwiżdżą, pohukują i ćwierkają. W maju, a zwłaszcza w czerwcu, kiedy jasno robi się już po trzeciej, w ogrodzie odzywają się ptasie głosy – i to nie w przypadkowej kolejności. Pobudkę zwykle rozpoczynają kopciuszki i słowiki, potem dołączają do nich kosy, zięby i szczygły. Tuż przed wyjściem z domu, w okolicach siódmej i ósmej, odezwą się drozd śpiewak albo wilga.

Karmniki dla ptaków

Choć wielu z nas myśli o ptasich potrzebach dopiero, kiedy zbliża się zima, warto dbać o skrzydlatych bywalców i stałych mieszkańców ogrodu przez cały rok. Warto wiedzieć, że ptaki dokarmiane w miesiącach zimowych będą przylatywały do ogrodu stale: nie możemy nagle przestać dosypywać smakołyków do karmnika dla ptaków, bo przyzwyczajone do swojej stołówki mogłyby umrzeć z głodu. Naturalnym uzupełnieniem ptasiej diety będą:

 • pozostałe w ogrodzie nasiona bylin,

 • owoce roślin, które jesienią i zimą długo utrzymują się na gałęziach (głóg, dzika róża, bluszcz, śnieguliczka). 

Sprawdź, jakie udogodnienia dla ptaków możesz zamontować w swoim ogrodzie.

Poidła dla ptaków

Przez cały rok ptaki potrzebują także dostępu do wody. Poidełko dla ptaków do ogrodu może być przy okazji doskonałym elementem dekoracyjnym. Należy pamiętać, że:

 • powinno ono być ustawione w ustronnym miejscu – z dala od bawiących się dzieci czy zwierząt domowych,

 • najlepiej sprawdza się usytuowane w lekko zacienionym stanowisku,

 • dobrze, by było regularnie czyszczone (ścianki ceramicznego poidła mogą porastać wodorostami),

 • musi być regularnie uzupełniane wodą

2w3gqa

Budki lęgowe

Jeśli ptaki będą dobrze się czuły w naszym ogrodzie, warto potraktować je z pełną powagą i umożliwić im osiedlenie się. W tym celu wczesną wiosną (do połowy marca) albo jesienią instalujemy na drzewach budki lęgowe. Warto zadbać o to, żeby były one wykonane z surowego drewna (farby, lakiery czy impregnaty mogą działać zniechęcająco, a nawet szkodzić ptakom) i usytuowane na odpowiedniej wysokości. 

Dobra budka lęgowa:

 • musi mieć stosownie duży otwór – nie może on być jednak zbyt duży, aby nie dawał dostępu agresywnym ptasim intruzom czyhającym na małych lokatorów budki,

 • nie może znajdować się w pełnym słońcu ani całkowitym cieniu,

 • powinna być tak zlokalizowana, żeby pisklęta nie były narażone na zacinający deszcz czy silne porywy wiatru (wejście nie było skierowane na zachód lub południowy zachód).

Chcesz samodzielnie zrobić budkę lęgową dla ptaków? Zapoznaj się z ofertą budek lęgowych do samodzielnego montażu w OBI.  

Domki

Nagrodą dla ogrodników dbających o ptaki są nie tylko ich koncerty, ale także możliwość całorocznego obserwowania ich aktywności. Obserwacje takie niejednego ogrodnika skłoniły już do sięgnięcia po aparat fotograficzny – wiele gatunków ptaków toleruje obecność ludzi i pozwala im się przyglądać swoim kąpielom w ogrodowym poidełku w upalne dni czy ewolucjom wykonywanym na pomysłowo zaaranżowanych zimowych karmnikach w postaci kul czy wieńców.

Hotele dla owadów 

Aby ogród pięknie kwitł i owocował, musimy zadbać o to, żeby zamieszkały w nim owady zapylające

 • pszczoły,

 • dzikie murarki (w zapylaniu kwiatów są wydajniejsze niż pszczoły miodne, nie tworzą rojów i nie żądlą),

 • trzmiele. 

Ogród potrzebuje także niedocenianych drapieżców: biedronek i złotooków, żywiących się mszycami. Profesjonalnie wykonane hotele i domki dla owadów, ustawione w odpowiednich miejscach, na pewno zostaną zasiedlone przez przybyszów. Warto posadzić rośliny, które  przyciągną owady: stokrotki, słoneczniki, lwie paszcze, lawenda, aksamitki… – najlepiej wybrać długo kwitnące, aby owady miały pokarm przez cały sezon.

3WGER2

Skąd wziął się pomysł na domki dla owadów?

Idea budowania hoteli bądź domków dla owadów pojawiła się w odpowiedzi na alarmujące wiadomości o masowym ginięciu pszczół i innych owadów zapylających kwiaty (w Polsce co roku ginie 15–20% pszczół, a zapylają one aż 84% wszystkich roślin!). 

Konstrukcje takie mogą można nabyć jako gotowe elementy ozdobne bądź elementy małej architektury ogrodowej. Można także tworzyć je samodzielnie, wykorzystując to, co znajdziemy w ogrodzie: patyki, deseczki, korę, trzcinę, rośliny z pustymi łodygami czy zbędne cegłówki kratówki.

Bez względu na to, czy kupimy gotowy hotel dla owadów, czy zaprojektujemy go sami, chodzi o to, żeby miał on jak najbardziej zróżnicowaną budowę, z elementami dopasowanymi do potrzeb różnorodnych gatunków owadów. I tak:

 • pszczoły preferują puste łodygi (np. tyczki bambusowe),

 • chrząszcze wybierają drewniane pnie z wydrążonymi otworami,

 • biedronki lubią słomiane wiązki lub gałązki sosnowe

 • złotooki z chęcią zasiedlą wielowarstwową tekturę. 

Nowoczesne budownictwo znacznie ogranicza owadom dostęp do naturalnych siedzisk – zniknęły drewniane strzechy, a obecność owadów w piwnicach czy na strychach (szczeliny w belkach czy cegłach) uznajemy za niepożądaną. 

Bioróżnorodność jest dobra!

Od czasu do czasu pojawiają się głosy, że stawiając na owadzie domki o zróżnicowanej strukturze zwiększamy prawdopodobieństwo występowania owadów pasożytniczych. Nawet jeśli tak się dzieje, bez problemu poradzą sobie z nimi zasiedlające nasz ogród ptaki, a bioróżnorodność nigdy nie jest dla ogrodu szkodliwa.

Domek dla owadów powinien być zadaszony, a daszek należy zaizolować, żeby nie przeciekał. Można obsadzić go mchem albo rozchodnikiem. Ważne, aby lokum dla owadów było częściowo nasłonecznione i częściowo zacienione oraz zlokalizowane w zacisznym miejscu. Owadzi hotel można postawić na ziemi albo zamocować na drzewie. Podobnie jak w przypadku budek lęgowych, domki i hotele dla owadów nie powinny być traktowane farbami, lakierami czy impregnatami. 

Sprawdź, jakie hotele i domki dla owadów będą najbardziej pasowały do Twojego ogródka - https://www.obi.pl/porady/ogrod-i-wypoczynek/domek-dla-owadow/

Podsumowanie

Pożyteczne owady i ptaki w ogrodzie to gwarancja, że będzie on tętnił życiem przez cały rok. A przecież to nie jedyne zwierzęta, które będą chciały zamieszkać w tak dobrze zorganizowanej zielonej enklawie. Zapewne pojawią się też:

 • jeże (pomogą nam pozbywać się ślimaków, larw szkodliwych owadów i gryzoni),

 • jaszczurki (zjadają ślimaki i owady, a także dżdżownice) 

 • żaby (zjadają natrętne muchy czy komary oraz turkucie podjadki – uporczywe szkodniki).

Jeśli chcesz podtrzymywać w ogrodzie bioróżnorodność, pamiętaj, że sadząc dane rośliny, zapraszasz też do ogrodu określone zwierzęta. Warto mieć to na uwadze przy planowaniu nasadzeń.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Artykuł sponsorowany