Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Poród u kota – wszystko co musisz o nim wiedzieć
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 28.12.2020 01:00

Poród u kota – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Poród u kota – wszystko co musisz o nim wiedzieć
Pixabay.com

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kotki nie lubią rodzić w samotności. W naturze w trakcie porodu kociej mamie towarzyszą inne samice, które należą do stada. Są one akuszerkami, a także dbają o jej bezpieczeństwo. U domowych kotów ta rola przypada właścicielom, dlatego warto wiedzieć co robić i jak się zachować.

Jak wygląda poród u kota?

Kotka w ciąży jest około 9 tygodni. Czasami trwa to dłużej, a czasami krócej – wszystko zależy od rasy, predyspozycji genetycznych oraz ilości kociąt, jakie znajdują się w brzuchu. Gdy poród zbliża się wielkimi krokami, młoda mama szuka odpowiedniego miejsca – musi być według niej bezpieczne i wygodne, dlatego zdarza się, że wybiera nasze łóżko.

Wiedząc o ciąży możemy sami przygotować takie miejsce – karton położony na uboczu, w zacisznym miejscu czy po prostu legowisko, na którym będzie mogła swobodnie się rozłożyć. Im bliżej dnia rozwiązania ciąży, tym częściej wchodzi i wychodzi z legowiska, znajduje odpowiednią pozycję.

W dniu porodu coraz częściej dyszy, ma duże pragnienie, co związane jest z bólem, jakiego doświadcza podczas skurczy macicy. Jej gruczoły mleczne są znacznie powiększone, może też ciec z nich mleko. Brzuch przestaje być napęczniały na boki, powoli opada w dół.

Zdarza się, że kotki zaczynają głośno płakać, co związane jest z odczuwaniem bólu – to normalna rzecz przy porodzie o wszystkich ssaków. Skurcze macicy mogą być naprawdę uciążliwe. Gdy dochodzi do odejścia wód płodowych, możemy spodziewać się, że w przeciągu dwóch godzin na świat przyjdzie pierwszy kociak.

Statystycznie pierwsza pojawia się główka kociaka, choć może się zdarzyć, że kocię ułożone będzie tyłem. Po wyjściu na świat, młoda kocia mama dokładnie go wylizuje – szczególnie pyszczek i genitalia. Po mniej więcej półgodzinie kotka rodzi swoje łożysko i zjada jest, co jest całkowicie normalnym zjawiskiem i nie należy się go obawiać! Następne kocięta przychodzą na świat w odstępie około 30 minut, choć zdarza się, że następuje przerwa w porodzie, która trwa nawet dobę!

Nie ma reguły, co do ilości kociąt podczas porodu, ale najczęściej mioty liczą od 3 do 5 osobników. Znaczenia nie ma też to, która jest to ciąża. Zarówno w pierwszej, jak i w piątej ilość kociąt może być różna.

Poród u kota – wsparcie opiekuna

Wiele osób uważa, że rodzącą kotkę powinniśmy zostawić w spokoju, choć tak naprawdę potrzebuje ona naszego wsparcia. Spokojnie możemy ją podczas porodu głaskać, mówić do niej, tak aby odczuła naszą bliskość i poczuła się bezpiecznie.

Po porodzie można także dotykać młode kocięta, a nawet warto przyłożyć je do sutków młodej mamy. Dzięki temu już od początku przyzwyczajają się do obecności człowieka.

Chwilę po porodzie kotka będzie zmęczona – należy zapewnić jej ciszę oraz spokój, dzięki któremu będzie mogła dojść do siebie. Przez kilka tygodni będzie też nerwowa, co jest normalnym zjawiskiem, gdyż musi opiekować się małymi oseskami, które dają czasem popalić.

Choć poród u kota może wydawać się straszny, to rzadko kiedy obarczony jest komplikacjami. Warto jednak pokazać młodej mamie, że przy nas jest bezpieczna, a jej młode mają wspaniały i kochający dom.

Tagi: Polska