Swiatzwierzat.pl
Śpiący kot, fot. Nadezhda Nikolaenko / unsplash.com

fot. Nadezhda Nikolaenko / unsplash.com

Ile śpią koty? Zdradzamy, jak dużo snu potrzebują w zależności od wieku

4 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Cichocka

Udostępnij:

Właściciele kotów doskonale wiedzą, że ich pupile spędzają mnóstwo czasu śpiąc. Widok odpoczywającego kotka potrafi rozczulić niejednego. Mało kto jednak wie, jakie czynniki wpływają na długość ich snu. Tłumaczymy, dlaczego koty śpią tak długo i od czego zależy długość ich drzemek.

Wiek to jeden z kluczowych aspektów, który jako pierwszy przychodzi na myśl podczas analizy długości drzemek kota. Jak się okazuje, kwestia snu jest dużo bardziej złożona i ma swoje logiczne wyjaśnienie.

Ile czasu śpią koty?

Koty podobnie jak i ludzie śpią o wiele dłużej, kiedy są małe. Kilkutygodniowe kocię potrafi przespać nawet 20 godzin w ciągu doby. Wynika to z jego rozwijającego się organizmu, który potrzebuje wyjątkowo dużo energii.

Dorosłe koty przesypiają od 12 do nawet 16 godzin w ciągu doby i zależy to m.in. od aktywności, jaką prowadzi w ciągu dnia. Koty seniorzy, podobnie jak w przypadku małych kociąt, śpią około 20 godzin na dobę. Wynika to z powolnego procesu regeneracyjnego.

Z kolei koty żyjące na wolności śpią najkrócej, około 12 godzin. Dzikie zwierzęta muszą część dnia poświęcić na poszukiwanie pożywienia, stąd czas ten znacznie różni się od zwierząt domowych.

pies łazienka

Dlaczego pies chodzi za tobą nawet do toalety? Odpowiedź z pewnością cię ucieszy

CZYTAJ DALEJ

Czynniki, od których zależy długość snu kotów

Wyżej wspomniany wiek to nie jedyny warunek, od którego zależy ilość godzin snu kotów. Koty są drapieżnikami, a więc naturalnie poświęcają mnóstwo energii na polowania. Są to krótkie, ale intensywne momenty, po których zwierzęta muszą się zregenerować.

Kolejnym aspektem jest fakt, że koty mają płytki sen. Zwierzęta te przez cały czas czuwają, aby możliwie uchronić się przed niebezpieczeństwem lub atakiem innego drapieżnika. Ich instynkt nie pozwala im na zupełne oddanie się relaksowi. Zapadają w głęboki sen jedynie na kilka minut w ciągu doby i to nie każdego dnia. Wówczas możemy zaobserwować, jak poruszają łapkami i wydają dźwięki.

Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na długość snu kotów są m.in. wahania temperatur, pogoda, temperament i oczywiście stan zdrowia.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Niezwykli ludzie, którzy wyglądają jak koty. Internauci nie mogą się napatrzeć, zdjęcia obiegły świat

Brytyjski fotograf zachwycił świat swoim projektem porównującym ludzi do kotów. Artysta zestawił modeli z dumnymi zwierzętami o różnorodnych futrach, udowadniając przy tym, że wcale tak dużo ich od siebie nie różni. Wszystkie zdjęcia w poniższej galerii należą do Gerrarda Gethingsa i pochodzą z jego Instagrama gezgethings.

Zobacz galerię >

Sprawdź, czy jesteś prawdziwym znawcą kotów!

Pytanie 1 z 7

Koty po urodzeniu...

Źródło: zoonews.pl, zpazurem.pl

Tagi:

Magdalena CichockaAutor

Z wykształcenia inżynier, z zawodu redaktorka. Przepełniona kreatywnymi pomysłami miłośniczka rękodzieła i podróży.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Gdzie i dlaczego koty się chowają? 5 najczęstszych powodów

Czytaj więcej >

Koty

Pierwsze zakupy dla kota – o czym należy pamiętać?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot drapie meble? Przyczyną złość? Wręcz przeciwnie

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot nie reaguje na imię? Naukowcy poznali odpowiedź

Czytaj więcej >

Koty

Jak ulżyć kotu podczas upału? Sprawdzone i bezpieczne sposoby

Czytaj więcej >

Koty

5 sygnałów, które świadczą o tym, że kot czuje się samotny

Czytaj więcej >