Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot nie reaguje na imię? Naukowcy poznali odpowiedź
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 28.06.2022 11:36

Dlaczego kot nie reaguje na imię? Naukowcy poznali odpowiedź

koty
pixabay/JancickaL

Większość chyba kociarzy nie ma żadnych wątpliwości, że ich mruczący podopieczni wiedzą, co się do nich mówi. Dlaczego więc, gdy wołasz kota, on ani drgnie? Najnowsze badania wykazały, co jest przyczyną ich wybiórczego słuchania. Masz czasem wrażenie, że Twój mruczek celowo Cię ignoruje? Cóż, prawdopodobnie się nie mylisz. Koty są znane ze swojego lekceważącego podejścia i choć mało kto przyzna to otwarcie, to wielu kociarzy skrycie zazdrości właścicielom psów tego, że mogą oni zawołać swoje zwierzaki i być pewni, że przyjdą. 

Grupa uczonych z Uniwersytetu Tokijskiego postanowiła zbadać kocią inteligencję, aby dowiedzieć się, czy mruczki wiedzą, jak brzmią ich imiona oraz czy są one ewolucyjnie predysponowane do słuchania poleceń. Wyniki testów przeprowadzonych na tych futrzakach rzucają światło na sprawę.

Czy koty rozpoznają swoje imiona?

W doświadczeniu zainicjowanym przez dr Atsuko Saito, behawiorystkę zwierzęca z Uniwersytetu w Tokio, brało łącznie udział 78 zwierzaków. Koty podchodziły z japońskich gospodarstw domowych oraz kocich kawiarni. Zważywszy na częsty zakaz trzymania zwierząt w wynajmowanych mieszkaniach i domach, tego typu lokale cieszą się dużą popularnością w Japonii.

Podczas eksperymentów badacze chcieli sprawdzić, czy nasi mruczący podopieczni posiadają umiejętność nauczenia się znaczenia ludzkich słów i czy wyłapują swoje imię spośród innych wyrazów. Opiekunowie kotów zostali poproszeni o wypowiadanie czterech słów podobnej długości, a po nich – imion swoich mruczków. Reakcje mruczków nagrywano w celu dokładnej analizy.

Rezultaty badań japońskich naukowców zostały opublikowane na łamach pisma Scientific Reports i nie pozostawiają one żadnych wątpliwości - zwierzaki nie pozostają głuche na nasze wołania. Oczywiście okazało się, że koty doskonale wiedzą, jak mają na imię i że opiekun zwraca się właśnie do nich.

Japońska grupa badaczy wykazała, że o ile przypadkowo wypowiadane słowa niezbyt je interesowały, tak na dźwięki swoich imion koty wykazywały widoczne reakcje, ponieważ kojarzyły je z pozytywnym bodźcem (na przykład posiłkiem lub zabawą) bądź karą za przewinienia. Mimo, iż mruczki bardzo często puszczają ludzkie słowa mimo uszu, to jednocześnie reagują na imię dużo chętniej, gdy wypowiada je ich opiekun, z którym są silnie związane emocjonalnie.

W porównaniu z domowymi pupilami, mruczki z kocich kawiarni poradziły sobie nieco gorzej w testach, co najwidoczniej ma związek z środowiskiem, w jakim żyją. Przebywanie w pomieszczeniu, gdzie słyszą wiele ludzkich głosów oraz zróżnicowanych określeń, może powodować u nich pewną dezorientację.

Koty rozumieją, gdy wołasz je po imieniu. Dlaczego nie reagują?

Na podstawie eksperymentu sformułowano następujące wnioski: koty rozumieją, co do nich mówimy, co nie oznacza, że przybiegną na zawołanie. W przeciwieństwie do psów, nie mają one w zwyczaju reagować nagłym zrywem w stronę opiekuna na dźwięk wypowiadanych przez niego słów. Ich zachowanie może ograniczyć się do strzyżenia uszami, odwracania głowy, miauczenia lub poruszania ogonem.

Mruczący przyjaciele człowieka reagują na swoje imię, gdy mają w tym jakiś cel; gdy dana sytuacja zwyczajnie im się opłaca i czeka je za to jakaś nagroda. Właśnie dlatego czasem zdarza im się ostentacyjnie ignorować wszelkie próby nawiązania kontaktu - robią to świadomie i celowo.

Koty nie wyewoluowały w taki sposób by odpowiadać na ludzkie polecenia – mówi dr Saito w rozmowie z New Scientist, która jednocześnie zaznacza, że zachowanie mruczków to nic osobistego. – Będą komunikować się z człowiek, gdy będą chciał. Takie już są. 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: national-geographic.pl, koty.pl