Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Gryzący problem w Chorwacji. Po 100 latach nieobecności powróciły bobry
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 13.06.2024 10:18

Gryzący problem w Chorwacji. Po 100 latach nieobecności powróciły bobry

bobry
Fot. Canva/Rejean Bedard

Choć nie widziano ich od 100 lat, teraz powróciły ze wzmożoną siłą — plaga bobrów nawiedziła Chorwację. Mieszkańcy skarżą się na liczne szkody wyrządzone przez nawiedzające ich ogrody zwierzęta. Skala problemu jest ogromna, a ponadto nie powstał jeszcze żaden plan zarządzania populacją gryzoni.

Gryzący problem w Chorwacji - plaga bobrów doskwiera mieszkańcom

Według informacji przekazanych przez chorwacką telewizję HRT, mieszkańcy Koprovnicy, miejscowości położonej w północnej części tego kraju, od pewnego czasu mierzą się z nie lada gryzącym problemem. Tereny ich regionu nawiedziła plaga bobrów.

Co ciekawe, jak dotąd obecności tych zwierząt nie odnotowano w Chorwacji od końca XIX wieku. Pod koniec lat 90. podjęto nawet decyzję o sprowadzeniu 85 bobrów europejskich w celu reintrodukcji. Odbudowa populacji przebiegła zaskakująco dobrze i obecnie liczy ok. 10 tys. osobników. Gryzonie pozbawione naturalnych wrogów rozprzestrzeniły się w zawrotnym tempie, wyrządzając poważne szkody dla tutejszego środowiska oraz zamieszkujących tam ludzi.

bóbr
Fot. Canva/Jillian Cooper
Jak rozpoznać problemy ze stawami u psa? Obserwację zacznij od schodów Nie miał litości ani dla psa, ani kota. Zwierzętom zgotował piekło na ziemi

Bobry sieją spustoszenie w północnej części Chorwacji. Rząd nie był na to przygotowany

Bobry europejskie największą ilość strat wyrządziły nie tylko we wspomnianej wcześniej Koprovnicy, ale także w Gorskim Kotarze, Parku Narodowym Jezior Plitwickich oraz w okolicy rzeki Kupa. Gryzonie swoją wzmożoną aktywnością sieją spustoszenie, przyczyniając się do zalewania pól uprawnych oraz uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych. Powalane przez nich drzewa nierzadko są także źródłem utrudnień na drogach czy liniach kolejowych.

Jak się okazuje, nagły powrót bobrów do Chorwacji po niemal 100 latach nieobecności może stanowić dla władz tego kraju niemały problem. Jak podkreślił w rozmowie z telewizją HRT Kreszimir Krapiniec, profesor z wydziału leśnictwa Uniwersytetu w Zagrzebiu:

Problem jest tym bardziej palący, że nie istnieje żaden plan zarządzania (populacją) tych największych w Chorwacji gryzoni.

Kilka słów o bobrze europejskim

Bóbr europejski bez wątpienia nosi miano najlepszego zwierzęcego inżyniera. Jest największym europejskim gryzoniem, którego osobniki osiągają powyżej metra długości i ważą do 30 kilogramów. Zwierzęta te są wegetarianami i żywią się głównie roślinami zielnymi, pędami i młodą korą.

Bobry zazwyczaj mają pozytywny wpływ na środowisko, choć często są niedocenianymi zwierzętami. Ich działalność retencyjna jest nieoceniona, gdyż to dzięki niej poziom wód gruntowych podwyższa się i stabilizuje. W obliczu zmian klimatu są bez wątpienia sprzymierzeńcami walki z suszą.

bobry
Fot. Canva/Jillian Cooper
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?