Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Fenomen w polskim lesie, na świat przyszły wyjątkowe trojaczki. Taki widok to absolutna rzadkość!
facebook/Nadleśnictwo Koło

Fenomen w polskim lesie, na świat przyszły wyjątkowe trojaczki. Taki widok to absolutna rzadkość!

5 czerwca 2023
Autor tekstu: Lena Tomaszewska

Polskie media obiegła radosna nowina. W polskim lesie przyszły na świat wyjątkowe trojaczki naszego herbowego ptaka. Taki przypadek zdarza się raz na sto lęgów. Rodzeństwo odkryli ornitolodzy z Nadleśnictwa Koło, którzy odpowiednio zajęli się pisklętami.

Orzeł bielik znajduje się pod ochroną szczególną. Od lat trwają starania, żeby zwiększyć liczbę osobników. Szacuje się, że w Polsce żyje nieco ponad tysiąc bielików. Chociaż to ptak z naszego godła , zajmujemy pod tym względem dopiero trzecią pozycję w Europie, zaraz po Norwegii i Rosji.

Prawdziwy fenomen ornitologiczny. Na świat przyszły trojaczki orła bielika

W Nadleśnictwie Koło przyszły na świat wyjątkowe trojaczki. Takie sytuacje zdarzają się u orła bielika bardzo rzadko. Szacuje się, że trojaczki pojawiają się jedynie w 1-2% lęgów . Zamiast imion dostały numery – P84, P85 i P86. Od razu zostały zaobrączkowane .

To dwa samce i jedna samiczka. Ornitolodzy sugerują, że po zakończeniu trwającego sezonu lęgowego, już we wrześniu będziemy mogli zobaczyć je na niebie .

Pozbyli się psa, “Szukał ich każdego dnia”. Los sprawił mu najpiękniejszą niespodziankę

Bieliki są objęte w Polsce ochroną szczególną. Populacja tych ptaków była zagrożona

Orzeł bielik jako gatunek z naszego herbu od 40 lat może cieszyć się w naszym kraju szczególną ochroną . Jako trzecia co do wielkości w Europie populacja tego ptaka w Polsce, możemy się pochwalić istnieniem Komitetu Ochrony Orłów . Stowarzyszenie działa od ponad 30 lat. To między innymi dzięki jego działaniom populacja orła bielika w ciągu ostatniej dekady wzrosła dwukrotnie . Ornitolodzy mogą się pochwalić tym, że dzięki działaniom zarówno naukowców, jak i pasjonatów tej dziedziny, liczba ptaków herbowych na przestrzeni wieku wzrosła aż 25-krotnie . To przykład skutecznych praktyk ochrony środowiska.

Każde nowe gniazdo obejmowane jest ochroną

Jeszcze niedawno orzeł bielik był gatunkiem niemal wymarłym . Sukces w odbudowaniu jego populacji zawdzięcza ścisłym metodom ochrony.

Każde nowe gniazdo jest monitorowane. Ornitolodzy sprawdzają, czy pojawiają się przy nim też dorosłe ptaki, czy tylko pisklęta. W sezonie lęgowym, który trwa od stycznia do końca lipca, obserwują każdy ruch młodych , póki nie wyfruną z gniazda.

Wokół odkrytego gniazda wyznaczona jest specjalna strefa ochrony . Decyzję w tej sprawie podejmuje regionalny dyrektor ochrony środowiska. W tak powołanej strefie pary bielików mogą spokojnie wyprowadzić lęgi . Jako ptaki osiadłe i bardzo terytorialne spędzają cały rok w okolicy gniazda. Nadleśnictwo Koło, w którym doszło do narodzin orlich trojaczków, może się pochwalić trzema takimi strefami .

Źródło: Facebook, kutno.net.pl

Przygarnęli kotkę, która dopiero co została mamą. Zerknęli na łapki kociąt i przetarli oczy ze zdziwienia
Byli pewni, że kupili labradora. Pani weterynarz nie ma wątpliwości, co naprawdę wyrośnie ze szczeniaka
Obserwuj nas w
autor
Lena Tomaszewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy