Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-09-11T135059.924

Facebook.com @AngeliA4ZampeCinofiliAbruzzo

20. rocznica zamachów z 11 września 2001 r. Muzeum uczciło psich ratowników

11 Września 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

11 września 2001 r. to symboliczna data. Trzy terrorystyczne zamachy, w których zginęło łącznie ponad 3 tys. osób, wyznaczają koniec pewnej epoki dla całego świata. XX wiek odszedł wraz z Zimną Wojną, kolejne stulecie miało się zacząć Wojną z Terroryzmem.

Jednak to przede wszystkim obrazy płonących i walących się wież World Trade Center w Nowym Jorku zapadły w pamięć niemal każdego mieszkańca globu, który miał tego dnia dostęp do telewizora. Tzw. Strefa Zero pośrodku Manhattanu, czyli miejsce, gdzie dwa wieżowce runęły, grzebiąc pod gruzami tysiące ofiar, stała się areną walki o życie.

BeFunky-collage - 2021-09-11T125831.162

Kobieta wsiadła do windy, drzwi przycięły smycz psa. Niezwykłe wideo ukazuje akcję ratunkową

CZYTAJ DALEJ

Na ratunek ruszyły psy

Do akcji ratunkowej zmobilizowano wtedy niespotykane nigdy wcześniej siły. Strażacy, policjanci, wojsko, wielu ochotników ruszyło wtedy między zgliszcza, by szukać i ratować tych, którzy mogli przetrwać zamach.

Wśród ratowników było także ok. 300 psów. To zarówno silne owczarki, jak i zwinne labradory i wścibskie terriery. Psi ratownicy mieli za zadanie wywąchiwanie ludzi, zagrzebanych pod gruzami.

To właśnie pamięci tych psich ratowników nowojorskie Muzeum Psa, prowadzone przez Amerykański Kennel Club, zorganizowało niezwykłą wystawę.

- Przed 11 września 2001 r. amerykańska opinia publiczna miała tylko mgliste pojęcie o tym, czym zajmują się psy ratownicze - czytamy w poście opublikowanym na Facebooku Muzeum Psa. - Nagrania i relacje z akcji ratunkowej tamtego dnia i kolejnych uświadomiły Amerykanom, jak wielką w ratowaniu życia rolę odgrywają odpowiednio wyszkolone czworonogi.

Niezwykła wystawa wyciska łzy z oczu

Wystawa poświęcona jest pamięci psów, które wzięły udział w akcji ratowniczej, przeżyły lub zginęły w trakcie służby w gruzach WTC. Ogromna większość czworonogów, które wyruszyły wtedy do pracy, zginęła od wyziewów i ciężkich poparzeń. Mimo potwornie trudnych warunków psom udało się wywęszyć wielu ocalałych. Ludzi ci zawdzięczają życie zwierzętom, które nierzadko traciły własne, niosąc pomoc kolejnym potrzebującym.

Wystawa w Muzeum Psa przedstawia wiele heroicznych historii dzielnych czworonogów oraz ich łamiących serce losów i przedwczesnych śmierci.

Wystawa w Muzeum Psa jest darmowa i dostępna online, trzeba tylko zamówić dla siebie wirtualny bilet i podać adres e-mailowy. Jest dostępna od 1 września 2021 do 2 stycznia 2022 roku.

Informacje o wystawie możecie znaleźć w tym poście na Facebooku:

Zdjęcia z akcji ratunkowych z udziałem psów możecie zobaczyć także np. w tym poście, opublikowanym przez włoską organizację szkolącą czworonogi:

Źródło: Wamiz.pl, Psy.pl, Facebook.com @akcmuseumofthedog

Sprawdź, czy jesteś prawdziwym znawcą kotów!

Pytanie 1 z 7

Koty po urodzeniu...

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Obroża prawdę ci powie. Co oznacza kolor obroży u psa?

Czytaj więcej >

Psy

Toksyczna roślina zagrożeniem dla domowych pupili. Na co trzeba uważać?

Czytaj więcej >

Psy

Jakimi gestami prowokujemy psy? Ekspert odpowiada

Czytaj więcej >

Psy

5 sposobów na wydłużenie życia psu

Czytaj więcej >

Psy

8 zalet posiadania zwierząt. Jak psy i koty wpływają na nasze zdrowie?

Czytaj więcej >

Psy

Pies z żółtą wstążką przy smyczy. Co oznacza ten symbol?

Czytaj więcej >