Obroża prawdę ci powie. Co oznacza kolor obroży u psa?
Coraz częściej na ulicach można zobaczyć psiaki z frywolnie powiewającymi chustkami czy kolorowych ozdobami przy szyi. Nowa moda? Skądże! Niektóre z psich akcesoriów informują otoczenie o usposobieniu lub dolegliwościach zwierzaka. Przekonaj się, co oznaczają poszczególne kolory.
Obroża to absolutny must have każdego psiaka. Obecnie w ofercie sklepów zoologicznych można znaleźć szeroki wybór rodzajów, rozmiarów i kolorów obroży dla pupili. Każdy posiadacz psiego przyjaciela doskonale wie, że nie powinien się z nią rozstawać podczas spacerów.
Niektórzy opiekunowie zwierzaków idą o krok dalej - dobierają ten element pod własny ubiór. Niewiele osób jednak wie, że barwa obroży zwierzaka może informować o czymś więcej niż tylko preferencjach kolorystycznych właściciela. Na jakie kolory warto zwrócić szczególną uwagę podczas spacerów?
Kolor obroży to ważny przekaz
O teorii kolorów w kontekście psich obróżek zrobiło się głośno we wrześniu 2012 roku, dzięki inicjatywie Yellow Dog Project. Międzynarodowa kampania skierowana jest do wszystkich właścicieli czworonogów i nie tylko!
Ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat poszanowania psiej przestrzeni osobistej oraz proszenie postronnych osób o wcześniejsze zapytanie właściciela, czy wyraża zgodę na pogłaskanie swojego psa. Warto pamiętać, że nie każdy pies dobrze radzi sobie w kontaktach z obcymi.
Jak wskazuje nazwa inicjatywy, pierwszym kolorem, który wyróżniono był żółty. Żółta obroża, chustka bądź smycz ma sygnalizować, że pies jest nerwowy lub agresywny w stosunku do innych zwierząt i dzieci.
Może być to spowodowane wieloma czynnikami: traumatycznymi przeżyciami w przeszłości, poziomem wytresowania, chorobą, czy cieczką. Dlatego właśnie widząc psiaka z żółtymi akcesoriami, nie powinieneś go zaczepiać.
Co oznaczają poszczególne kolory?
Skoro już wiesz, że kolor obroży może informować o tym, jakich zachowań czworonóg nie toleruje oraz pomóc odczytać jego temperament, poznajmy znaczenie pozostałych kolorów.
czerwony - nie podchodź zbyt blisko do zwierzaka i zachowaj ostrożność;
pomarańczowy - zwierzak nie akceptuje i nie dogaduje się zbyt dobrze z innymi psami;
żółty - pies jest nerwowy i nieprzewidywalny, może potrzebować większej przestrzeni. Kolor ten może również oznaczać, że zwierzak oczekuje na adopcję;
zielony - można bez przeszkód podejść do psa samemu lub ze swoim zwierzakiem. Pies jest przyjacielsko nastawiony;
niebieski - pies jest na służbie lub odbywa trening. Nie przeszkadzać;
biały - pies jest głuchy, niewidomy lub posiada niepełnosprawność jakiegoś rodzaju;
purpurowy - proszę nie karmić zwierzaka (niezależnie od powodu).
Co myślicie o tej inicjatywie? Czy więcej osób powinno o niej usłyszeć?
Źródło: gazetakrakowska.pl, myanimals.com
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Niedźwiadek polarny po raz pierwszy otwiera oczy. Film podbił serca internautów
Pies umarł w męczarniach. Ujawniono przyczynę śmierci, podobna tragedia może spotkać każdego
Przedziwny stwór wypłynął na włoską plażę. Co to za wybryk natury?