Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Smutny widok na brytyjskiej plaży. Młoda orka zaplątała się w rybackie sieci
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 10.09.2021 02:00

Smutny widok na brytyjskiej plaży. Młoda orka zaplątała się w rybackie sieci

Zdjęcie ilustracyjne
unsplash/Thomas Def

Anna Lisa Jenaer dokonała przerażającego znaleziska na szkockich Orkadach. Fale wyrzuciły na brzeg ciało młodej orki. Zwierzę padło ofiarą bezwzględnych zabójcy - porzuconych w morzu sieci rybackich.

Spacerująca po rezerwacie kobieta znalazła martwą orkę, pokrytą licznymi obrażeniami i śladami po sznurach. Rany wciąż były świeże, dlatego natychmiast powiadomiła odpowiednie władze.

Orka padła ofiarą przełowu

- To był mój pierwszy raz, kiedy zobaczyłem orkę. Był to bardzo smutny widok, a jednocześnie niesamowite przeżycie móc podejść tak blisko tego zwierzęcia. To było fascynujące - powiedziała Anna Lisa Jenaer.

The Scottish Marine Animal Strandings Scheme (SMASS) zbadał incydent, aby określić przyczynę śmierci stworzenia. Okazuje się, że zawinił porzucony w wodzie sprzęt rybacki.

- W płucach wykryto wodę, co w połączeniu ze śladami liny wokół orki silnie sugeruje, że przyczyną śmierci było utopienie z powodu splątania - powiedział rzecznik SMASS lokalnym mediom.

Eksperci szacują, że zwierzę mogło mieć około pięciu lat. Był to okaz w dobrym zdrowiu i kondycji, który nie przejawiał trudności w polowaniu. Zawartość jej żołądka wskazuje, że przed nieszczęśliwym wypadkiem orka posiliła się fokami.

Sieci widmo, czyli co czyha w wodzie

WWF Polska opublikowała raport, z którego wynika, że Wraz ze wzrostem populacji wzrasta też zapotrzebowanie na ryby. Prowadzi to do zwiększa się liczba połowów i użycia sieci rybackich, które wychwytują zarówno gatunki ryb będących celem połowu, jak również inne organizmy oraz zagrożone gatunki.

Porzucone w morzach sieci są realnym zagrożeniem dla morskich stworzeń i odpowiadają za śmierć niezliczonej liczby ssaków, ryb i innych stworzeń. Eksperci zauważają, że złapanemu w sieci zwierzęciu w przeciągu 20-30 min kończy się mu tlen. Zwykle po tym czasie zaczyna się topić.

Warto zauważyć, że sieci rybackie, podobnie jak inne odpady z tworzyw sztucznych, mogą też rozpadać się na mniejsze elementy i przekształcić w mikroplastik. Stanowi on zagrożenie nie tylko dla morskich stworzeń, ale również i nas - ludzi.

SMASS podejrzewa, że reszta orek pojawiających się w tej okolicy również może być narażona na podobne niebezpieczeństwo. Rzecznik organizacji tłumaczy, że aktywiści, ekolodzy i wielu rybaków aktywnie angażuje się w działania łagodzące wpływy połowów, lecz niestety nie sposób jest zapobiec wszystkim wypadkom.

Zobacz zdjęcia:

Źródło: turystyka.wp.pl, wwf.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!