Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dzieci w przedszkolu ważą mniej niż on. Chorobliwie otyły kot musi znaleźć dom, warunek jest jeden
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 21.01.2024 13:24

Dzieci w przedszkolu ważą mniej niż on. Chorobliwie otyły kot musi znaleźć dom, warunek jest jeden

Kot z chorobliwą otyłością
Kot z chorobliwą otyłością, źródło: facebook/Richmond Animal Care and Control

Choć rozmiarami i kształtem ciała przypomina piłkę, to zdaje się tym nie przejmować. Kot imieniem One Frosty Too Many, w skrócie Frosty, zyskał sławę dzięki swojemu wyglądowi. Pracownicy schroniska postanowili pomóc biednemu zwierzęciu po tym, jak został wyrzucony na ulicę. Kocur ma jednak inny problem i to wagi ciężkiej. Mimo iż w ocenie internautów wygląda dość zabawnie, to chorobliwa otyłość zagraża jego życiu i zdrowiu. Kandydatom na opiekunów dla mruczka postawiono specjalny warunek do spełnienia.

Bezdomny kot szuka dobrego opiekuna. Otyły zwierzak waży tyle, co 3 latek

Bezdomny kot, który wabi się Frosty, został znaleziony w centrum miasta. Nie bez przyczyny mruczek otrzymał imię na cześć najbardziej kalorycznego deseru, jaki podawany jest w amerykańskiej sieci fastfoodowych restauracji Wendy's. Kot waży ponad 13 kg. To trzy razy więcej niż wynosi prawidłowa waga przeciętnego kota. 

Życie Frosty'ego nie zawsze było tak słodkie jak wskazywałoby na to jego imię. Zapewne przez wiele miesięcy koczował na ulicach miasta, nie mając stałego schronienia. Na całe szczęście został przyprowadzony przez zaniepokojoną jego wyglądem mieszkankę do Richmond Animal Care and Control — placówki ratującej zwierzęta. 

Jak to się stało, że mruczek wylądował na ulicy? Tego nie wie nikt, aczkolwiek można przypuszczać, że żaden wolno bytujący kot nie osiągnąłby tak potężnej wagi, żywiąc się jedynie upolowanymi zwierzętami czy innymi zdobyczami w miejskiej dżungli. Stąd wniosek, że zwierzę najprawdopodobniej zostało porzucone przez poprzednich właścicieli, którzy go przekarmiali. Warto podkreślić, że Frosty jest tak bardzo otyły, że nie mieści się w żadnej klatce, jaką dysponują ratownicy zwierząt. Dlatego jako jedyny z podopiecznych schroniska mieszka niczym król w osobnym pokoju. 

417174098_403193845388775_296528956867913221_n.jpg
otyły kot, źródło: facebook/RichmondAnimalCareandControl
Trzaskający mróz w całym kraju, a on przywiązany do płotu. Sprawca zostawił przy psie coś jeszcze

Przejście na dietę nie będzie łatwe. Bezdomny kot szuka dobrego opiekuna

Mimo iż okrągły jak pączek Frosty wygląda uroczo, to zdecydowanie wymaga skutecznej terapii odchudzającej. Zbyt duża waga zagraża jego życiu i zdrowiu. Pracownicy postanowili pomóc kotu i ułożyli mu zbilansowaną dietę. Frosty musi zrzucić wagę, aby być zdrowym i swobodnie poruszającym się kotem. Im więcej straci na wadze, tym będzie szczęśliwszy, dlatego potencjalnym kandydatom na nowego właściciela postawiono warunek: muszą zobowiązać się do pomocy w przywróceniu podopiecznemu prawidłowej masy ciała.

Po opublikowaniu postu z prośbą o adopcje kota Frosty stał się lokalną gwiazdą i wylądował na pierwszych stronach gazet oraz portali informacyjnych. Post stał się też miejscem zwierzeń, gdzie wielu ludzi pisało o swoich problemach z wagą i o tym jak ciężko było im się zmusić do wprowadzenia w życie rygorystycznej diety. Solidaryzując się z kotem, komentujący jednocześnie zapewniali, że trzymają kciuki za jego formę. 

Rozgłos w lokalnych mediach przyniósł Frosty'emu szansę na opuszczenie schroniska. Kocur znnalazł wymarzoną opiekunkę, która zobowiązała się odchudzić pupila i dbać o jego zdrowie. Postępy Frosty'ego będzie można śledzić na założonym przez właścicielkę profilu. Nie można przecież pozbawić lokalnej gwiazdy sławy, którą kot już zyskał. 

Gratulacje mruczkowi i jego nowej opiekunce przesłał również właściciel kotki Patches, czyli „największego kota, jakiegokolwiek widziano”, którego adoptowano z tej samej placówki. Schronisko w Wirginii ma najwidoczniej szczególne “szczęście” do takich okazów.

Jak pomóc kotu zrzucić wagę? Wiele chorób powoduje otyłość

Koty stają się grube najczęściej z prostej przyczyny — nadmiernie dostarczanych im kalorii. Dlatego tak niezwykle istotne jest podawanie pupilowi zbilansowanej karmy, która zapewni mu właściwą ilość potrzebnych dla zdrowia składników. Poza samym doborem dobrej karmy musimy pamiętać o właściwym porcjowaniu. Koty to łakomczuchy. Uważajmy więc na wielkość porcji, jakie otrzymuje nasz mruczek. 

Na nic jednak zda się nasze pilnowanie misek jeżeli nasz kot nie będzie się ruszał. Nasze koty potrzebują odpowiedniej aktywności nie tylko dla dobra ich wagi, ale również zdrowia. Dzięki skokom i zabawie w ciągu dnia nasze mruczki lepiej śpią i są bardziej spokojne. 

Jeżeli jednak dbasz o swojego kota, a on mimo to tyje, to znak, że może doskwierać mu jakaś choroba. Niedoczynność tarczycy lub inne schorzenia endokrynologiczne powodują, tak samo jak u ludzi nadmierne przybieranie na wadze. Warto więc przebadać kota u weterynarza i zapewnić mu dobre zdrowie i długie życie w naszym domu.

 

Źródło: dailystar.co.uk, whiskas.pl