Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot drapie uszy? To może być początek poważnych problemów
Martyna Pałka
Martyna Pałka 02.09.2022 09:45

Dlaczego kot drapie uszy? To może być początek poważnych problemów

Drapiący się kot
fot. Pexels/Ansel Lee

Czy zauważyłeś, że w ostatnim czasie Twój kot wyjątkowo często drapie się w okolicach uszu? Jeśli tak, to warto uważnie przyjrzeć się temu problemowi, ponieważ może być to pierwsza oznaka niebezpiecznej choroby, która często występuje u futrzaków. Jakie są przyczyny i objawy świerzbu?

Świerzb to groźna choroba pasożytnicza, która może dotyczyć nie tylko kota, ale też innych zwierząt domowych. Jej nazwa pochodzi od głównego objawu dolegliwości, czyli swędzenia, nazywanego dawniej świerzbem. Pasożytem przenoszącym chorobę jest świerzbowiec. Jakie są główne objawy?

Twój kot często się drapie po uszach? Przedstawiamy przyczyny świerzbu

Niebezpieczna choroba może pojawić się u Twojego pupila w dwóch odmiennych formach, jako świerzb uszny lub skórny. W obu przypadkach spowodowane jest to obecnością pasożyta wywołującego swąd i w objawia się przede wszystkim uporczywym swędzeniem uszu lub całej skóry.

Przy odmianie usznej kot staje się niesamowicie nerwowy i cały czas potrząsa głową oraz drapie okolice głowy. Co więcej, w jego uszach można zaobserwować brunatną wydzielinę, która niekiedy może mieć formę twardych suchych łusek albo nawet cuchnącego zlepionego naskórka, który znajduje się w przewodzie słuchowym. Twory te powstają ze złuszczonego naskórka i odchodów pasożyta.

Jednymi z najpopularniejszych objawów świerzbu może być, oprócz uczucia swędzenia i cuchnącej wydzieliny usznej, także brak apetytu, zaczerwieniona skóra, a nawet osowiałość. W przypadku zaobserwowania tych oznak warto jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem.

Czy człowiek może zarazić się świerzbem od kota?

Świerzb, podobnie jak inne choroby wywoływane przez pasożyty, jest chorobą zaraźliwą. Właściciele kotów nie muszą się jednak nadmiernie obawiać, bowiem ryzyko przejścia świerzbowca z kota na jego opiekuna jest bardzo niewielkie i dotyczy jedynie osób o obniżonej odporności. W przypadku zarażenia głównym objawem będzie swąd skóry.

Jeśli tylko zaobserwujesz u swojego pupila oznaki świerzbu, warto jak najszybciej udać się do weterynarza, który zastosuje odpowiednie leczenie. Trzeba również pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Podczas dbania o uszy naszego kota należy stosować specjalne płyny oraz chusteczki do uszu. Warto również nie zapominać o regularnym podcinaniu sierści kota, który pokrywa jego uszy. W dużym stopniu wpływa to na higienę uszu i zapobiega powstawaniu ewentualnych infekcji i chorób.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: prezentdlakota.pl, whiskas.pl