Swiatzwierzat.pl
chory kot

Fot. katya-guseva0 z Pixabay, canva.com

Jak koty okazują ból? 8 sygnałów ostrzegawczych, które wysyła Ci pupil

14 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Choć ból nie należy do przyjemnych doznać, w rzeczywistości jest bardzo potrzebny. Dzięki niemu bardzo często jesteśmy świadomi skaleczeń lub dotykających nas chorób. Koty również go odczuwają, ale rzadko otwarcie okazują, że coś im dolega. Warto jednak wiedzieć, po czym rozpoznać, że kota coś boli, aby móc mu jak najszybciej pomóc.

Każdy właściciel mruczka doskonale zdaje sobie sprawę, że pomimo krzywdzących stereotypów na temat tych zwierząt, koty manifestują swoją sympatię i przywiązanie na różne sposoby. Może i nie są przesadnie wylewne w okazywaniu miłości, ale dawanie subtelnych sygnałów opanowały do perfekcji.

Jak odczuwany ból wpływa na zachowanie kota?

Czasem nasz ulubieniec zachowuje się w niepodobny do siebie sposób i trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest tego przyczyną. Jeśli pewne nawyki nie ustępują od dłuższego czasu, powinna nam zapalić się lampka ostrzegawcza. Niestety, nagła zmiana przyzwyczajeń oraz dziwne zachowanie mogą być objawami bólu.

Kiedy naszego kota coś boli, nie powie nam o tym. Kotowate idealnie potrafią ukrywać choroby i ból, gdyż niejakie przyznanie się do słabości mogło kosztować je życie. Aby nie paść ofiarą innych drapieżników czy też nie utracić swojej pozycji w stadzie, maskowały poczucie dyskomfortu najlepiej jak to tylko możliwe.

Chociaż kiedyś taka metoda rzeczywiście mogła nieść ze sobą korzyści, dziś dla naszych kanapowców jest to spore utrudnienie w porozumieniu się z opiekunem. Na szczęście jest kilka oznak, dzięki którym można rozpoznać, że naszego mruczka coś boli.

Po czym rozpoznać, że kota coś boli?

  • Zmienia się jego aktywność

O tym, że kota coś boli, może świadczyć każda nagła zmiana sposobu życia i jego aktywności. Kot odczuwający dyskomfort związany z bólem może zachowywać się inaczej niż wcześniej. Dotychczas spokojne i ospałe mruczki mogą stać się bardziej ruchliwe albo wręcz przeciwnie - tzw. wulkany energii potrafią utracić witalność i chęć do psot.

  • Zbyt często bądź intensywnie wylizuje się i drapie

Takie zachowanie może świadczyć o wielu dolegliwościach, począwszy od alergii pokarmowej, przez pasożyty i grzybice, kończąc na chorobach skóry i zranieniach.

  • Nadmiernie miauczy

Nadmierne i często głośniejsze miauczenie może być oznaką dolegliwości bólowych u kota. Może to być przeciągłe miauczenie, ale także napadowe. W momencie pojawienia jesteśmy w stanie rozpoznać przyczynę bólu. Dla przykładu - kot cierpiący na zakłaczenie będzie odczuwał nasilenie bólu podczas dotykania jego brzucha.

  • Przełamanie rutyny

Kolejnym symptomem, który powinien wzbudzić naszą czujność, są wszelkie zmiany w codziennym grafiku naszego mruczka. Koty uwielbiają rutynę i niezmienność, dlatego zwykle wstają o tej samej porze i mają stałe miejsca odpoczynku. Dlatego kiedy mruczek, który do tej pory nie miał nic przeciwko braniu na ręce i przytulaniu, zaczyna tego unikać, to może być dla nas sygnał, że coś jest nie tak. To samo tyczy się zwierzaków, które dotychczas chętnie korzystały z kuwety i nagle zaczynają załatwiać się poza nią,

papugi

Dlaczego ptaki wyskubują sobie pióra? 3 rzeczy, które warto wiedzieć

CZYTAJ DALEJ

  • Zmieniła się postawa ciała kota

To, jaką pozycję przyjmuje nasz kot, może mieć ogromne znaczenie. Jeżeli mruczek ma problemy z oddychaniem, przyjmuje pozycję sfinksa, dzięki której jest mu łatwiej oddychać, natomiast kiedy boli go brzuch, leży z łapkami schowanymi pod siebie.

  • Ma inny wyraz pyszczka

Niektóre oznaki bólu można czasem wyczytać z pyszczka kota. Kiedy pupil ma przymknięte oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice, przymglone spojrzenie, zaostrzone rysy pyszczka lub oklapnięte uszy, warto się mu bliżej przyjrzeć i rozważyć umówienie wizyty u weterynarza.

  • Jest agresywny

Kot, który odczuwa ból, może reagować agresywnie, chcąc w ten sposób pokazać, żeby mu nie przeszkadzać i go nie dotykać. Jeśli mruczek, który nigdy wcześniej nie gryzł, nie drapał i nie syczał, nagle reaguje w ten sposób, może cierpieć z powodu dolegliwości bólowych.

  • Jego skóra i sierść są w nie najlepszej kondycji

Wygląd skóry i sierści także może wiele powiedzieć o stanie zdrowia kota. Jeżeli sierść nadmiernie wypada, a na skórze pojawia się łysienie lub rany, to również może być oznaką, że jego organizm dotknęła infekcja bądź cierpi na zaburzenia zdrowia psychicznego. Należy wtedy zabrać go do weterynarza, który postawi diagnozę i opracuje plan leczenia.

unsplash/Samantha Jean

Jaki pies nadaje się do bloku? 10 ras, które świetnie zaadaptują się do życia w mieszkaniu

Nie każdy, kto kocha zwierzęta, ma dom z wielkim ogrodem. Jeżeli mieszkasz w niedużym mieszkaniu i planujesz mieć psa, rozważ 10 ras, które świetnie odnajdą się na małej powierzchni. Niektóre rasy mogą Cię zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: koty.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Była najmniejsza z miotu, ale nadrabiała uszami. Kotka Lilo pokonała wszystkie przeciwności losu

Czytaj więcej >

Koty

Bezpański kot macha do każdego, kto odwiedza schronisko. W jego oczach wciąż tli się nadzieja

Czytaj więcej >

Koty

Zamarznięta kotka nie dawała żadnych oznak życia. Lekarze zrobili wszystko, by ją ocalić

Czytaj więcej >

Koty

Carole Baskin z "Króla tygrysów" zamordowała męża? Po latach wyszło na jaw, co stało się naprawdę

Czytaj więcej >

Koty

Ile Twój zwierzak ma lat? Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata

Czytaj więcej >

Koty

Kot drapie i gryzie dywan bez przerwy. Tylko on jeden wie, co grozi jego rodzinie

Czytaj więcej >