Swiatzwierzat.pl
dzicko i kot

fot. alenafoodphoto, canva.com

Czy można całować kota? Uważaj, możesz nabawić się dokuczliwej infekcji

30 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Właściciele zwierząt często traktują swoje pupile jak członków rodziny. Szczególnie psy i koty awansowały i z przydomowych bud i szop zajmują miejsce nawet w ludzkim łóżku. A opiekunowie często okazują im swoją miłość w taki sam sposób jak drugiemu człowiekowi, czyli poprzez pocałunek. Jednak ze względu na swoje zdrowie, lepiej tego nie robić!

Koty towarzyszą człowiekowi od wieków, jednak jeszcze nie tak dawno żyły głównie na podwórkach i w stodołach, a dziś zdarza się nawet, że w ogóle nie są wypuszczane z mieszkań. Mimo że z biegiem lat koty zajęły ważne miejsce w życiu człowieka i są dla niego bardzo bliskie, to nie zmienia faktu, że w ich ślinie wciąż znajdują się groźne dla człowieka bakterie.

Czy można całować kota?

Często koty w dzisiejszych czasach są typowo domowymi zwierzętami, utrzymany w wielkiej czystości. Dodatkowo nie polują na myszy czy ptaki, więc wydawać by się mogło, że bliski kontakt z tymi zwierzakami jest całkowicie bezpieczny. Jednak okazuje się, że nic bardziej mylnego!

Według Johna Oxforda brytyjskiego profesora badającego bakterie oraz wirusy, w kociej, oraz psiej ślinie znajduje się groźna dla człowieka bakteria capnocytophaga canimorsus. Były nawet przypadki, w których po kontakcie z tą bakterią, do którego doszło w wyniku ugryzienia lub polizania przez zwierzę uszkodzonej skóry, doszło do śmierci. Niebezpieczne drobnoustroje znajdują się nie tylko w ślinie zwierząt, ale także w ich nosach.

kot

Kocur Simba zaginął podczas ucieczki z Buczy. Po 45 dniach zdarzył się cud

CZYTAJ DALEJ

Nie powinno się całować kotów w pyszczki, ponieważ można się od nich zarazić także boreliozą, grzybicą czy chlamydiozą. Nawet jeżeli zwierzę wygląda na zdrowe, może być nosicielem choroby, która u człowieka uaktywnia się po prostu szybciej.

Czy koty lubią być całowane?

Kolejnym powodem, dla którego warto zastanowić się nad słusznością całowania kota w pyszczek, jest jego komfort. Zwierzęta okazują uczucia w zupełnie inny sposób niż ludzie. Dlatego całowanie może być dla nich niezrozumiałe, a nawet irytujące.

Dawanie całusów jest typowym sposobem okazywania uczuć, ale jedynie dla człowieka. Koty mogą akceptować i lubić okazywanie uczuć przez swojego właściciela, ale to zależy od indywidualnych preferencji zwierzaków. Dla większości jednak może nie być to przyjemne, ponieważ koty nie przepadają za tym, gdy oddech człowieka jest zbyt blisko ich nosa i ust.

8 ras psów, które całe życie wyglądają jak szczeniaki. Nie sposób im się oprzeć

Niektóre psy, ze względu na swoje niewielkich rozmiarów ciała przez całe życie wyglądają, jak szczeniaki. Inne nadrabiają szczenięcym zachowaniem. Wszystkie łączy jedno: są wiernymi przyjaciółmi człowieka. (Fot. Annette Shaff, canva.com)

Zobacz galerię >

QUIZ: Co wiesz o podwodnym świecie zwierząt?

Pytanie 1 z 6

Największa ryba na świecie to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: koty.pl, kobieta.interia.pl

Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Była najmniejsza z miotu, ale nadrabiała uszami. Kotka Lilo pokonała wszystkie przeciwności losu

Czytaj więcej >

Koty

Bezpański kot macha do każdego, kto odwiedza schronisko. W jego oczach wciąż tli się nadzieja

Czytaj więcej >

Koty

Zamarznięta kotka nie dawała żadnych oznak życia. Lekarze zrobili wszystko, by ją ocalić

Czytaj więcej >

Koty

Carole Baskin z "Króla tygrysów" zamordowała męża? Po latach wyszło na jaw, co stało się naprawdę

Czytaj więcej >

Koty

Ile Twój zwierzak ma lat? Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata

Czytaj więcej >

Koty

Kot drapie i gryzie dywan bez przerwy. Tylko on jeden wie, co grozi jego rodzinie

Czytaj więcej >