Swiatzwierzat.pl
dzicko i kot

fot. alenafoodphoto, canva.com

Czy można całować kota? Uważaj, możesz nabawić się dokuczliwej infekcji

30 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Udostępnij:

Właściciele zwierząt często traktują swoje pupile jak członków rodziny. Szczególnie psy i koty awansowały i z przydomowych bud i szop zajmują miejsce nawet w ludzkim łóżku. A opiekunowie często okazują im swoją miłość w taki sam sposób jak drugiemu człowiekowi, czyli poprzez pocałunek. Jednak ze względu na swoje zdrowie, lepiej tego nie robić!

Koty towarzyszą człowiekowi od wieków, jednak jeszcze nie tak dawno żyły głównie na podwórkach i w stodołach, a dziś zdarza się nawet, że w ogóle nie są wypuszczane z mieszkań. Mimo że z biegiem lat koty zajęły ważne miejsce w życiu człowieka i są dla niego bardzo bliskie, to nie zmienia faktu, że w ich ślinie wciąż znajdują się groźne dla człowieka bakterie.

Czy można całować kota?

Często koty w dzisiejszych czasach są typowo domowymi zwierzętami, utrzymany w wielkiej czystości. Dodatkowo nie polują na myszy czy ptaki, więc wydawać by się mogło, że bliski kontakt z tymi zwierzakami jest całkowicie bezpieczny. Jednak okazuje się, że nic bardziej mylnego!

Według Johna Oxforda brytyjskiego profesora badającego bakterie oraz wirusy, w kociej, oraz psiej ślinie znajduje się groźna dla człowieka bakteria capnocytophaga canimorsus. Były nawet przypadki, w których po kontakcie z tą bakterią, do którego doszło w wyniku ugryzienia lub polizania przez zwierzę uszkodzonej skóry, doszło do śmierci. Niebezpieczne drobnoustroje znajdują się nie tylko w ślinie zwierząt, ale także w ich nosach.

kot

Kocur Simba zaginął podczas ucieczki z Buczy. Po 45 dniach zdarzył się cud

CZYTAJ DALEJ

Nie powinno się całować kotów w pyszczki, ponieważ można się od nich zarazić także boreliozą, grzybicą czy chlamydiozą. Nawet jeżeli zwierzę wygląda na zdrowe, może być nosicielem choroby, która u człowieka uaktywnia się po prostu szybciej.

Czy koty lubią być całowane?

Kolejnym powodem, dla którego warto zastanowić się nad słusznością całowania kota w pyszczek, jest jego komfort. Zwierzęta okazują uczucia w zupełnie inny sposób niż ludzie. Dlatego całowanie może być dla nich niezrozumiałe, a nawet irytujące.

Dawanie całusów jest typowym sposobem okazywania uczuć, ale jedynie dla człowieka. Koty mogą akceptować i lubić okazywanie uczuć przez swojego właściciela, ale to zależy od indywidualnych preferencji zwierzaków. Dla większości jednak może nie być to przyjemne, ponieważ koty nie przepadają za tym, gdy oddech człowieka jest zbyt blisko ich nosa i ust.

8 ras psów, które całe życie wyglądają jak szczeniaki. Nie sposób im się oprzeć

Niektóre psy, ze względu na swoje niewielkich rozmiarów ciała przez całe życie wyglądają, jak szczeniaki. Inne nadrabiają szczenięcym zachowaniem. Wszystkie łączy jedno: są wiernymi przyjaciółmi człowieka. (Fot. Annette Shaff, canva.com)

Zobacz galerię >

QUIZ: Co wiesz o podwodnym świecie zwierząt?

Pytanie 1 z 6

Największa ryba na świecie to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: koty.pl, kobieta.interia.pl

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Skąd się bierze obwisły brzuch u kota i czy świadczy o nadwadze?

Czytaj więcej >

Koty

Kot podnosi pupę podczas głaskania - skąd bierze się takie zachowanie?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty chorują na nerki? Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby

Czytaj więcej >
Kocia łapka, fot. Erik-Jan Leusink / unsplash.com

Koty

Czym pachną kocie łapki? Wyjaśniamy, dlaczego mamy fioła na ich punkcie

Czytaj więcej >
Śpiący kot, fot. Nadezhda Nikolaenko / unsplash.com

Koty

Ile śpią koty? Zdradzamy, jak dużo snu potrzebują w zależności od wieku

Czytaj więcej >

Koty

Czego najbardziej boją się koty? Najpopularniejsze kocie lęki

Czytaj więcej >