Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dlaczego hotele nie akceptują zwierząt? To coś więcej niż fanaberia. O powodach nie mówi się głośno
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 31.07.2023 13:48

Dlaczego hotele nie akceptują zwierząt? To coś więcej niż fanaberia. O powodach nie mówi się głośno

Pies w hotelu
Pies w hotelu, źródło: pexels/Burst

Wakacje sprzyjają wycieczkom i wyjazdom. Niektórzy nie wyobrażają sobie urlopu bez ukochanego czworonoga u boku. Nikogo nie dziwi już widok psa lub kota w restauracji czy hotelu. Okazuje się jednak, że niektóre obiekty noclegowe nie wyrażają zgody, by w ich pokojach przebywały zwierzęta. Choć ich wytyczne zdecydowanie nie podobają się właścicielom pupili, nie wszyscy mogą zdawać sobie z uzasadnieniem tej decyzji. Rozmawiamy z pracownicą jednego z hoteli we Wrocławiu, która zdradza nam powody kryjące się za zakazem wstępu dla zwierząt.

Hotele przyjazne zwierzętom - dlaczego nie wszystkie?

Nie da się ukryć, że wiele hoteli chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich gości, umożliwia im zameldowanie się wraz z pupilem. To bez dwóch zdań świetna opcja dla wszystkich turystów, którzy uroki innych miast uwielbiają odkrywać w towarzystwie ukochanego zwierzaka.

Planując wyjazd z czworonożnym członkiem rodziny, przede wszystkim nie można zapomnieć o tym, by upewnić się, że miejsce, w którym planujemy się zakwaterować, prowadzi politykę “pet friendly”, czyli wyrażającą zgodę na pobyt psa bądź kota. Niektóre placówki nie akceptują przyjazdu ze zwierzakiem i choć urlopowiczom może się to nie podobać, często rygorystyczne standardy są zasadne i podyktowane nieprzyjemnymi doświadczeniami z wcześniejszymi gośćmi. Z części z nich nie wszyscy mogą sobie nawet zdawać sprawę.

Pracownica jednego z wrocławskich hoteli przybliżyła nam powody, dla których czworonożni goście nie są mile widziani we wszystkich placówkach oraz wyjaśniła, dlaczego właściciele hoteli, pensjonatów i obiektów noclegowych postanawiają wycofać dodatkowe udogodnienia dla opiekunów zwierząt. 

egor-gordeev-udxdPxWpMSs-unsplash.jpg
Podróże z psem stają się coraz bardziej popularne, źródło: unsplash/
Egor Gordeev
Sąsiedzi słyszeli tylko pisk i krzyki dzieci. 42-latek nie miał litości, przed policją kryła go żona

Dlaczego hotele nie akceptują zwierząt? Często sami sobie jesteśmy winni

Jednym z decydujących czynników zmuszających właścicieli obiektów noclegowych do wprowadzenia zakazu pobytu przyjezdnych z pupilami było to, że zostawiali swoich podopiecznych w pokoju podczas gdy sami wychodzili zwiedzać miasto. W tym czasie psy, będąc zupełnie same w obcym miejscu, mocno się stresowały, w wyniku czego głośno szczekały lub wyły. Naturalnie wiązało się to z napływem skarg innych gości zameldowanych w sąsiednich pokojach, którym przeszkadzały hałasy zza ściany.

- Niektórym gościom zależy na ciszy i spokoju, inni śpią w dzień - opowiada nam rozmówczyni.

Niektóre czworonogi pozostawione w obcych czterech ścianach na stres reagowały niszczeniem wyposażenia. Niekiedy koszty naprawy ścian, drzwi lub wymiany mebli wiązały się z dużymi wydatkami. Pod nieobecność właścicieli zdarzało się, że na podłogę załatwiały swoje potrzeby fizjologiczne.

Ponadto obecność zwierzaka pozostawionego powodowała niepokój wśród obsługi hotelowej, w której zakresie obowiązków leży sprzątnięcie pokojów czy wymiana pościeli. Nie ma się co dziwić, bowiem nie znając zwierzaka, nie mamy pewności, jak zachowa się podczas spotkania z obcym człowiekiem, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma jego opiekuna. Z psiej perspektywy, emocje związane z nagłym pojawieniem się “intruza” mogą być na tyle przytłaczające, iż zwierzę instynktownie zareaguje agresją. 

- Bywa, że hotelowy housekeeping po prostu bał się wejść do pokoju, by wykonać swoją pracę - dodaje pracownica popularnego hotelu we Wrocławiu, gdzie zdarzały się już przykre wypadki z udziałem nieprzypilnowanych czworonogów. 

mike-burke-gxyfJQg7Lno-unsplash.jpg
Pies w pokoju hotelowym, źródło: unsplash/Mike Burke

Jak pies powinien zachowywać się w hotelu?

Najczęściej osoby meldujące się w hotelu z psem lub kotem jednocześnie akceptują regulamin obowiązujący w obiekcie, który jasno mówi, że koszt wszelkich zniszczeń spowodowanych przez milusińskiego pokrywa opiekun. Mimo to nawet najbardziej odpowiedzialni właściciele zwierząt nie zawsze mają pewność, jak pupil zachowa się w obcych miejscach. Niektóre z nich stresują się, a niepokój destrukcyjny - dla siebie bądź innych - sposób.

Decydując się na wyjazd ze zwierzakiem, przede wszystkim należy respektować zasady panujące w obiekcie. W niektórych przestrzeniach, na przykład na basenie czy w restauracji hotelowej, może obowiązywać zakaz przebywania zwierząt. Czworonożny gość musi być również odpowiednio zsocjalizowany, by nie stanowił zagrożenia dla innych przebywających tam ludzi.

Nie można również zapomnieć, aby odpowiednio spakować pupila na taką wyprawę. Karma, środki higieny, legowisko, ulubiony kocyk i zabawka na pewno pomogą mu się odnaleźć w obcym miejscu. Niektóre hotele mogą również wymagać przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, a także aktualnej książeczki zdrowia. 

Źródło: opracowanie własne