Swiatzwierzat.pl Psy Czym jest syndrom zimnego ogona? Ten problem szczególnie nasila się latem
fot. canva/Joshua Köller

Czym jest syndrom zimnego ogona? Ten problem szczególnie nasila się latem

1 czerwca 2024
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Pies merdający ogonem zwykle kojarzy nam się ze szczęściem i poczuciem zadowolenia, dlatego nagła niechęć pupila do manifestowania swojej radości oraz wyraźna bolesność może wzbudzić obawy u właściciela. Przyczyną problemu może być tzw. syndrom zimnego ogona. Czym się objawia, jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo jego wystąpienia i jak pomóc pupilowi przetrwać ten trudny moment? Wyjaśniamy.

Syndrom zimnego ogona - co to jest?

Najważniejszą funkcją psiego ogona nie jest wyłącznie koordynacja ruchowa i utrzymywanie równowagi. Ma on niebagatelne znaczenie w sygnalizowaniu samopoczucia i zamiarów zwierzęcia, stanowiąc swego rodzaju wskaźnik nastroju. Nieruchomy bądź zwieszony ogon to także ważna informacja dla opiekuna, bowiem urazy ogona są dla psów szczególnie niebezpieczne z racji tego, że ogon jest ostatnim segmentem psiego kręgosłupa.

Jeśli psi ogon jest stale opuszczony, a próba zwyczajnego zamerdania na widok właściciela czy wygodnego ułożenia się na posłaniu kończy się piskiem, zastanów się, czy twój pupil nie boryka się z jakimś problemem. Jedną z przyczyn dolegliwości bólowych może być tzw. syndrom zimnego ogona. To przypadłość o wciąż niejasnym podłożu, która wywołuje ból i dyskomfort, a więc utrudnia codzienne funkcjonowanie zwierzęcia.

O tym rudzielcu z Gdańska mówił cały świat. Kot Rysiu doczekał się swojego pomnika
Przejechał z nim za zderzakiem ok. 700 km. Natychmiast musiał trafić do lekarza

Syndrom zimnego ogona - przyczyny

Syndrom zimnego ogona to skutek zbyt gwałtownej zmiany temperatury, co wiąże się z miejscowym zapaleniem mięśni i najprawdopodobniej nerwów. Objawy można zaobserwować po kąpieli w zimnej wodzie w upalne dni, tarzaniu w kałuży oraz zbyt długim przebywaniu na śniegu. Szczególnie latem należy zachować ostrożność, gdyż pies może nabawić się przypadłości np. po nieograniczonym skokach do zbiornika wodnego i intensywnym pływaniu.

Z powodu zamiłowania do wody schorzenie dotyka w dużej mierze psy myśliwskie stworzone do pracy podczas wypłaszania ptactwa wodnego i aportowania z wody ustrzelonych sztuk. Mowa m.in. o labradorach, cocker spanielach, golden retrieverach , retrieverach z Nowej Szkocji, choć może przytrafić się również beaglom, seterom i każdemu innemu czworonogowi uwielbiającemu zabawy w jeziorze czy stawie.

golden-retriever-49519_640.jpg
fot. pixabay/ Greyerbaby

Jak zadbać o psa z syndromem zimnego ogona?

Na ogół sprawność ogona wraca do normy po upływie kilku bądź kilkunastu dni i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Doraźnym sposobem na uśmierzenie bólu może być opatulanie zwierzaka kocem i ogrzewanie ogona przy pomocy termofora.

Jeśli masz podejrzenia, że pies cierpi na syndrom zimnego ogona lub inne dolegliwości związane z tym obszarem ciała, w pierwszej kolejności umów wizytę u lekarza weterynarii, aby poinformować o zaistniałej sytuacji. Kategorycznie odradzane jest podawanie zwierzętom leków przeciwbólowych przeznaczonych dla ludzi, których stosowanie poza kontrolą weterynarza może spowodować poważne skutki uboczne, nawet w małych dawkach. Konsultacja ze specjalistą pomoże ustalić, czy czworonóg doznał urazu mechanicznego ogona oraz określi plan leczenia ku odzyskaniu zdrowia. Psi ogon jest istotnym elementem anatomii psa, dlatego należy o niego troskliwie dbać.

labrador-7392840_1280.jpg
fot. pixabay/jatocreate
Plażowicze osłupieli, gdy do wody wbiegło to zwierzę. Ono też chciało się schłodzić
Niedźwiedź z Bieszczad chciał wejść przez okno do kuchni. "Stał na dwóch łapkach"
Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy