Swiatzwierzat.pl Psy Czy na charakter psa wpływ ma tylko rasa? Nie do końca. Nowe badanie wskazuje 1 nieoczywisty czynnik
pixabay/fotoreinartz

Czy na charakter psa wpływ ma tylko rasa? Nie do końca. Nowe badanie wskazuje 1 nieoczywisty czynnik

12 czerwca 2023
Autor tekstu: Lena Tomaszewska

Chociaż uważa się, że głównym czynnikiem mającym wpływ na charakter psa, jest jego rasa, nowe badania rzucają światło na inne, wcześniej niebadane komponenty. Naukowcy przeanalizowali aż 300 różnych ras czworonogów i sprawdzili, od czego zależy zachowanie naszych zwierząt domowych.

Usposobienie psa jest mieszaniną różnych czynników. Jak wcześniej myślano, głównym z nich jest rasa . Charakter naszego pupila kształtuje się już od okresu szczenięctwa, ale zmianie podlega nawet u dorosłych czworonogów. Środowisko społeczne, w jakim chowany jest nasz pies, oraz takie elementy jak wiek, mają niemałe znaczenie.

Od czego zależy charakter psa? Psie usposobienie to składowa wielu elementów

Najnowsze badania przeprowadzone w Finlandii przez Uniwersytet w Helsinkach sprawdzały, jak różne czynniki wpływają na charakter psów . W obszernej analizie wzięto pod uwagę ponad 300 ras psów. Niektóre z nich zaliczyły swój debiut, ponieważ w poprzednich badaniach pomijano je i skupiano się tylko na kilku popularnych rasach. Wzięto pod uwagę aż 11 tysięcy czworonogów , pogrupowanych w 52 kategorie.

To badanie aktualizuje wiedzę dotyczącą wpływu rasy na osobowość psa, ponieważ w amerykańskim badaniu opublikowanym w zeszłym roku uznano ten wpływ za bardzo mało istotny – mówi prof. Hannes Lohi , autor opisywanej publikacji.

Naukowcy wyróżnili kilka głównych elementów usposobienia zwierząt. Pogrupowali je w 7 cech osobowości pupila:

  • poczucie zagrożenia;
  • skupienie na tresurze;
  • agresja/dominacja;
  • energia;
  • zdolność do socjalizacji z innymi psami;
  • zdolność do socjalizacji z ludźmi;
  • wytrzymałość.
Jak długo pies może zostać sam w domu? Behawiorysta zwierząt stawia sprawę jasno: krócej niż myślisz

Charakter czworonoga zależy też od właściciela

Okazało się, że rasa faktycznie najbardziej przyczynia się do charakteru czworonoga . Na usposobienie psa największy wpływ mają czynniki genetyczne. Szacuje się, że charaktery są dziedziczne w ok. 40-50% . Za pozostały procent odpowiadają czynniki społeczne . W badaniu poza rasą pod uwagę brano:

  • płeć psa;
  • wiek;
  • poziom socjalizacji;
  • status sterylizacji;
  • powód posiadania psa przez właściciela;
  • wcześniejsze doświadczenia z posiadaniem pupila;
  • codzienne ćwiczenia;
  • czas spędzany samemu;
  • obecność innych psów w domostwie.

Chociaż żaden z tych czynników nie miał na charakter psa tak dużego wpływu jak rasa, okazało się, że bardzo istotny jest czas wczesnej socjalizacji w okresie szczenięctwa . Najważniejszy był okres od 7. tygodnia do 4. miesiąca życia.

dog-g573ba1482_1280.jpg
pixabay/CB_Droneography

Jaki wpływ na psa ma socjalizacja w okresie szczenięcym?

Psy, które jako szczenięta spędzały dużo czasu z ludźmi lub innymi psami, cechowały się mniejszym poczuciem zagrożenia i były mniej agresywne . Łatwiej dały się tresować i lepiej radziły sobie w kontaktach społecznych.

Nasze wyniki wskazują, że nowi właściciele psów powinni jak najbardziej zapoznawać swoje szczenięta z nieznajomymi ludźmi, miejscami i zwierzętami – mówi Milla Salonen z Uniwersytetu w Helsinkach. – Oczywiście socjalizacja zawsze musi odbywać się na warunkach szczenięcia, co oznacza, że nie powinno być ono zmuszane do sytuacji, które je przerażają .

girls-5801275_1280.jpg
pixabay/lindsrw

Źródło: naukawpolsce.pl, sciencedirect.com

Pies wraca do właściciela po prawie roku od zaginięcia. Ich szczęście nie trwa długo, "Przyszedł mi wybaczyć"
Czyściciel okien widział już wiele dziwactw, ale takich nigdy. Nagranie z kotem stało się hitem Internetu
Obserwuj nas w
autor
Lena Tomaszewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy