Czy można odliczyć psa od podatku? Tak, ale pod 1 warunkiem. Nie popełnij błędu, bo wkroczy skarbówka
Zakup i utrzymanie psa to niemały wydatek. Koszty karmy, zabawek, leczenia weterynaryjnego, szkolenia, oraz przeróżnych akcesoriów często osiągają astronomiczne kwoty. Nic dziwnego, że wielu właścicieli czworonogów zastanawia się nad tym, czy chociażby część z tych wydatków można odliczyć od podatku. Okazuje się, że tak. Wyjaśniamy, kto może odliczyć koszt utrzymania psa od podatku. Sprawdź, czy Ty też możesz liczyć na wsparcie od państwa w tej kwestii.
Czy utrzymanie psa można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Nie od dziś wiadomo, że praca w obecności czworonogów jest mniej stresująca . W niektórych przypadkach psy są bardzo ważną częścią małych biznesów, więc dlaczego by nie zatrudnić ich na stałe w firmie? Czy można odliczyć zakup psa i koszty jego utrzymania od podatku? Tak, ale muszą zostać spełnione określone warunki.
Pewien mężczyzna prowadzący indywidualną działalność gospodarczą postanowił sprawdzić u źródła, czy kwotę, którą zapłacił za szczenię, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorca zapytał o to dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) . Odpowiedź specjalisty z całą pewnością zaskoczy niejednego właściciela psa.
Pytający zaznaczył, że zwierzę ma za zadanie pilnować domu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza . Warto dodać, że biznes mężczyzny dotyczy branży informatycznej, więc teoretycznie nie ma on nic wspólnego z psami. Przedsiębiorca wytłumaczył, że posiadanie psa stróżującego w domu jest istotne dla firmy, ponieważ przechowywane tam są cenne dokumenty oraz sprzęt niezbędny do pracy. Ponadto zwierzę pełni funkcję reprezentatywną podczas spotkań biznesowych.
Przedsiębiorca, który zwrócił się z nietypowym pytaniem do dyrektora KIS zadeklarował, że koszt zakupu szczeniaka wyniósł 5 tys. złotych. Dodał, że utrzymanie zwierzaka to comiesięczny wydatek na poziomie co najmniej 300 złotych. Co na to urzędnicy specjalizujący się w rozliczeniach podatkowych?
Za koszt uzyskania przychodu można uznać wydatki związane z zakupem i utrzymaniem psa
Specjalista przyznał, że według polskiego prawa właściciel działalności gospodarczej może wliczyć w koszty zarówno zakup psa, jak i jego utrzymanie, jednak pod pewnymi warunkami . W interpretacji wydanej 25 października 2023 r. (nr 0112-KDWL.4011.75.2023.1.WS) zaznaczono, że tego typu wydatki należy podzielić na dwie części: prywatną oraz firmową . Dyrektor KIS wyjaśnił:
Za koszt uzyskania przychodu można uznać (w części) wydatki związane z zakupem, szkoleniem oraz utrzymaniem psa w związku z pełnieniem przez niego funkcji stróżujących (zapobieganie kradzieży sprzętu lub dokumentacji) - czyli wydatki związane z zabezpieczeniem źródła przychodu z działalności gospodarczej.
"Zatrudnij" psa w firmie i zalicz go do kosztów, ale pilnuj formalności
Każdy przedsiębiorca, który planuje odliczyć wydatki na psa od podatku, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że podatnik ma obowiązek szczegółowego dokumentowania wszystkich kosztów poniesionych w związku z utrzymaniem zwierzęcia. Co więcej, konieczne jest również ich argumentowanie . W przeciwnym wypadku w razie kontroli skarbowej wszelkie błędy oraz braki w dokumentacji mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami.
Warto dodać, że wliczanie wydatków poniesionych na utrzymanie psa do kosztów uzyskania przychodów z prowadzenia działalności gospodarczej może być skomplikowane. Wiele zależy od specyfiki biznesu oraz funkcji, jaką pełni w nim pies. Dlatego, aby uniknąć wszelkich konsekwencji wiążących się z nieprawidłowym rozliczeniem, każdy przedsiębiorca powinien zdobyć interpretację indywidualną.
Źródło: g.pl, finanse.wp.pl, pomorska.pl