Swiatzwierzat.pl
psy wyczuwają stres

unsplach/Wieger Stienstra

Jak psy wyczuwają stres u swoich właścicieli? Znamy odpowiedź

3 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Czy psy potrafią wyczuć u człowieka stres? Okazuje się, że nasi czworonożni przyjaciele przywiązują się do swoich właścicieli na tyle, że odczuwają niektóre z emocji, jakie im towarzyszą. Zwierzaki dzielą z nami nie tylko te pozytywne odczucia, ale także zdają sobie sprawę z tego, że coś nas trapi. W jaki sposób tego dokonują?

Stres to jedna z emocji, która najczęściej pojawia się w życiu człowieka. Można radzić sobie z nim na wiele sposobów. Nierzadko w walce z nim mogą pomóc nasi czworonożni przyjaciele.

Psy wyczuwają emocje u ludzi

Badania naukowe potwierdzają, że psy są w stanie wyczuć emocje człowieka, a większość z nich nie przechodzi obok tego obojętnie. Stany emocjonalne u psów przechodzą takie same zmiany jak u człowieka,, dlatego są zdolne do rozróżnienia wszystkich podstawowych uczuć: radości, strachu, złości, obrzydzenia a nawet miłości.

Psy potrafią wyczuć emocje u człowieka głównie poprzez zapachy, jakie im w danej chwili towarzyszą. Co więcej, nasz pupil może przejmować niektóre z nich. Między innymi, jeśli czuje niepokój u swojego opiekuna, sam może czuć się niepewnie.

Sasha

Maleńki pitbull przeciwstawił się przeciwnościom losu. Choć nikt nie dawał mu szans, postanowił żyć

CZYTAJ DALEJ

W jaki sposób pies wyczuwa stres u właściciela?

Brytyjscy naukowcy podjęli się zadania, aby zbadać, jak to możliwe, że pies wyczuwa stres u człowieka. Szereg doświadczeń udowodnił, że ludzie, kiedy się stresują wytwarzają specyficzny zapach potu oraz oddechu. Porównano więc stężenie kortyzolu, czyli hormonu stresu, w przeróżnych okresach.

Wyniki badania dowiodły, że psy są na tyle bystre, że potrafią odróżnić wytwarzane zapach w chwili stresu i relaksu. Co ciekawe, mogą dostrzec to nie tylko u swoich właścicieli, ale także zupełnie obcych im osób. W tym celu nie potrzebują wskazówek wizualnych, ani dźwiękowych.

Niewątpliwie, odkrycie to może przyczynić się do rozwoju dogterapii oraz szkolenia psów, które pracują z osobami niepełnosprawnymi i chorymi. Nie zapominajmy, że psi zmysł węchu jest od 10 do 100 tysięcy lepszy od człowieka, dlatego wciąż może skrywać wiele niewiadomych.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Samantha Jean

Jaki pies nadaje się do bloku? 10 ras, które świetnie zaadaptują się do życia w mieszkaniu

Nie każdy, kto kocha zwierzęta, ma dom z wielkim ogrodem. Jeżeli mieszkasz w niedużym mieszkaniu i planujesz mieć psa, rozważ 10 ras, które świetnie odnajdą się na małej powierzchni. Niektóre rasy mogą Cię zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Ile wiesz o największych zwierzętach na świecie?

Pytanie 1 z 8

Największy gatunek pingwinów to:

źródło: spidersweb.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?

Czytaj więcej >

Psy

Zespół pływającego szczenięcia: zwróć uwagę, jaką pozycję przybiera pupil

Czytaj więcej >