Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak psy wyczuwają stres u swoich właścicieli? Znamy odpowiedź
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 03.10.2022 15:44

Jak psy wyczuwają stres u swoich właścicieli? Znamy odpowiedź

psy wyczuwają stres
unsplach/Wieger Stienstra

Czy psy potrafią wyczuć u człowieka stres? Okazuje się, że nasi czworonożni przyjaciele przywiązują się do swoich właścicieli na tyle, że odczuwają niektóre z emocji, jakie im towarzyszą. Zwierzaki dzielą z nami nie tylko te pozytywne odczucia, ale także zdają sobie sprawę z tego, że coś nas trapi. W jaki sposób tego dokonują?

Stres to jedna z emocji, która najczęściej pojawia się w życiu człowieka. Można radzić sobie z nim na wiele sposobów. Nierzadko w walce z nim mogą pomóc nasi czworonożni przyjaciele.

Psy wyczuwają emocje u ludzi

Badania naukowe potwierdzają, że psy są w stanie wyczuć emocje człowieka, a większość z nich nie przechodzi obok tego obojętnie. Stany emocjonalne u psów przechodzą takie same zmiany jak u człowieka,, dlatego są zdolne do rozróżnienia wszystkich podstawowych uczuć: radości, strachu, złości, obrzydzenia a nawet miłości.

Psy potrafią wyczuć emocje u człowieka głównie poprzez zapachy, jakie im w danej chwili towarzyszą. Co więcej, nasz pupil może przejmować niektóre z nich. Między innymi, jeśli czuje niepokój u swojego opiekuna, sam może czuć się niepewnie.

W jaki sposób pies wyczuwa stres u właściciela?

Brytyjscy naukowcy podjęli się zadania, aby zbadać, jak to możliwe, że pies wyczuwa stres u człowieka. Szereg doświadczeń udowodnił, że ludzie, kiedy się stresują wytwarzają specyficzny zapach potu oraz oddechu. Porównano więc stężenie kortyzolu, czyli hormonu stresu, w przeróżnych okresach.

Wyniki badania dowiodły, że psy są na tyle bystre, że potrafią odróżnić wytwarzane zapach w chwili stresu i relaksu. Co ciekawe, mogą dostrzec to nie tylko u swoich właścicieli, ale także zupełnie obcych im osób. W tym celu nie potrzebują wskazówek wizualnych, ani dźwiękowych.

Niewątpliwie, odkrycie to może przyczynić się do rozwoju dogterapii oraz szkolenia psów, które pracują z osobami niepełnosprawnymi i chorymi. Nie zapominajmy, że psi zmysł węchu jest od 10 do 100 tysięcy lepszy od człowieka, dlatego wciąż może skrywać wiele niewiadomych.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: spidersweb.pl