Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czy koty wyczuwają choroby? Rozwiewamy wątpliwości
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 15.07.2022 13:37

Czy koty wyczuwają choroby? Rozwiewamy wątpliwości

Mężczyzna z kotem canva PRO
fot. Valeriia_abrakadabra, canva.com

Koty to wyjątkowo tajemnicze i trudne do zrozumienia zwierzęta. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z ich niesamowitej intuicji i wyjątkowych umiejętności. Badacze zastanawiają się nawet, czy te czworonożne stworzenia potrafią wyczuwać choroby.

Prawdopodobnie każdy miłośnik kotów przynajmniej raz usłyszał, że zwierzęta te są wyjątkowo czułe na ludzkie samopoczucie i emocje. Można się nawet zastanowić, czy potrafią wyczuć u swojego opiekuna chorobę. W poniższym artykule znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

Czy koty wyczuwają choroby?

Historycznie różne kultury przypisywały kotom magiczne zdolności i nadnaturalne cechy. Chociaż czasy te już dawno minęły, to mnóstwo osób nadal zauważa, że zwierzęta te są wyjątkowe. Jednym z często poruszanych zagadnień jest wyczuwanie chorób.

Zdecydowanie możemy uznać, że koty wyczuwają swoje własne choroby. Nie ma w tym jednak nic nadzwyczajnego. Z natury są to zwierzęta drapieżne, które prowadzą samotny tryb życia. Potrafią zatem zaobserwować u siebie zmiany w organizmie zwiastujące różne choroby. Co jednak ze schorzeniami u ludzi? Jak się okazuje, tu koty również wyróżniają się zadziwiającym instynktem.

Koty są świetnymi obserwatorami i mają silnie wyostrzone zmysły. Dzięki temu umieją reagować na minimalne zmiany w otoczeniu. Obserwacje udowodniły, że wyczuwają nawet subtelne zmiany w ludzkim ciele. Umożliwia to im przede wszystkim czuły węch. Często można usłyszeć historie, w których kot zareagował np. na podwyższony poziom cukru we krwi właściciela czy nawet na nowotwór.

Wyjątkowe zdolności kotów

Chociaż koty są samotnikami, to nie pozostają obojętne na problemy swoich opiekunów. Jeśli właściciel cierpi z powodu choroby czy zranienia, zwierzę będzie próbowało mu pomoc. Kot spróbuje położyć się na bolącym miejscu, zacznie mruczeć czy tulić się do człowieka. W skrócie - będzie próbował go ogrzać i zrelaksować.

Warto tu również wspomnieć o felinoterapii, czyli jednej z metod zooterapii polegającej na kontakcie z kotem. Stosuje się ją w przypadku różnych niepełnosprawności, a także podczas leczenia zaburzeń psychicznych. Działanie terapeutyczne ma nie tylko kontakt fizyczny z kotem, ale nawet sama jego obserwacja.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: apetete.pl, zooart.com.pl

Tagi: Kot