Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Kota nie da się wykąpać? Tylko popatrzcie, nagranie robi furorę w sieci
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 10.10.2022 14:21

Kota nie da się wykąpać? Tylko popatrzcie, nagranie robi furorę w sieci

kot
youtube/MilkyBokiTan

To, że koty nie lubią wody i panicznie boją się kontaktu z cieczą, jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych przekonań wśród miłośników zwierzaków. Właściciel kota norweskiego leśnego zdecydował się pokazać, jak jego pupil zachowuje się pod prysznicem. Widząc jego reakcję, nie ma się co dziwić, że filmik robi furorę w sieci!

Mimo, że koty mają opinię czyściochów, ich pielęgnacja jest równie ważna, co w przypadku innych zwierząt. Niektórzy wierzą, że koty panicznie boją się wody i w związku z tym pojawia się pytanie, czy należy je kąpać. Według ekspertów to czynność zalecana niezbyt często i raczej w szczególnych przypadkach. 

Nagranie kota podczas kąpieli robi furorę w sieci

Właściciel kota o imieniu Gwang Bok nagrał wideo, na którym pokazuje, jak jego kot znosi kąpiel. W pierwszych sekundach filmu widzimy, jak przepiękny kot norweski leśny bez mrugnięcia okiem znosi moczenie futerka pod prysznicem. Wraz z kolejnymi ujęciami możemy zauważyć, że sierściuch nic nie robi sobie z kontaktu z wodą.

Co więcej, kiedy opiekun myje swojego podopiecznego, ten odpowiada mu tym samym, poprzez lizanie i składanie pocałunków na jego twarzy. Zdecydowanie widać, że pielęgnacja sprawia mu dużo radości, a podczas niej ma okazję w pełni się zrelaksować. Świadczą o tym między innymi przymrużone oczy podczas suszenia suszarką.

Podobnie jak maine coon i ragdoll, kot norweski leśny należy do grona ras półdługowłosych. Jego dwuwarstwowe futro składa się z wodoodpornej warstwy spodniej, dłuższej sierści wierzchniej oraz gęstego mrozoodpornego podszerstka. Ich bujne futro sprawia, że są bardzo wytrzymałe na niesprzyjające warunki pogodowe. Poza szczotkowaniem i ewentualną kąpielą do zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się również dbanie o okolice oczu i uszu. 

Czy kota nie da się wykąpać?

Weterynarz z Nowego Jorku – Robert Proietto uważa, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi na to, czy należy fundować mruczkom kąpiele. Otóż, duży wpływ ma na to samodzielna higiena kota. Koty prawie w ogóle nie mają gruczołów potowych, a ich niewielkie ilości znajdują się na opuszkach łap, a także na podbródku i w okolicy warg, dlatego za pomocą powierzchni szorstkiego języka dbają o swój wygląd i pozbywają się skołtunionego futerka.

Jeśli mruczek sam potrafi o siebie odpowiednio zadbać, nie trzeba fundować mu dodatkowych kąpieli. Weterynarz zaznacza jednak, że w przypadku kotów o szczególnie wymagającej sierści oraz ze względów zdrowotnych czy zaawansowanego wieku można pomóc kotu zadbać o jego czystość i higienę.

- Większość zdrowych kotów nie potrzebuje kąpieli. Potrafią świetnie wyczyścić się samodzielnie. Istnieją jednak koty, u których zaczynają rozwijać się problemy zdrowotne wymagające kąpieli – zaznaczył Robert Proietto.

Lekarz weterynarii podkreśla również, że kąpiel nie jest szkodliwa dla kotów, a jeśli zwierzę jej wymaga, najlepiej stosować ją co najmniej co dwa tygodnie. Zbyt częste prysznice mogą skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: Youtube/MilkyBokiTan; kochamyzwierzaki.pl