Gdzie pojechać z psem w góry? Uważaj w tych miejscach, bo możesz dostać mandat w wysokości nawet 500 zł
Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie urlopu bez psa, którego traktują jak członka rodziny. Kiedy wyjeżdżamy w góry, jak najbardziej możemy zabrać ze sobą swojego pupila, o ile będziemy pamiętać o przestrzeganiu przepisów.
Nie wszędzie pies jest mile widziany. Wyruszając z nim w podróż, musimy pamiętać o sprawdzeniu miejsc, w które wyruszamy, aby nie czekała nas niemiła niespodzianka w postaci mandatu lub pokrzyżowania planów. O czym pamiętać, przymierzając się do górskiej wędrówki z naszym pupilem?
Polskie góry nie tak przyjazne psom, jak nasi sąsiedzi
Część gór jest niedostępna dla czworonogów, a zakazy motywuje się troską o florę i faunę. Nasi czworonożni przyjaciele mogą naruszyć przyrodę i spłoszyć mniejsze zwierzęta, dla których parki narodowe są domem. Kiedy już mają pozwolenie na poruszanie się konkretnymi szlakami, to muszą się ich bezwzględnie trzymać, a ich opiekunowie nie mogą spuszczać czworonogów ze smyczy.
Surowe zasady mają swoich zwolenników i przeciwników. Faktem jest, że za granicą pupili traktuje się znacznie mniej surowo i są mile widziani w górach. Według niektórych kuriozalną sytuacją jest dostępność dla psów Tatr po stronie słowackiej, podczas gdy Tatrzański Park Narodowy jest w większości niedostępny. Z psem można wędrować tylko na obszarze Doliny Chochołowskiej oraz Drogą pod Reglami.
Karą za złamanie zasad jest mandat, który może wynosić nawet 500 zł. Wzięcie psa w niedozwolone miejsce może skończyć się jedynie upomnieniem, ale bezwzględnie trzeba wtedy opuścić zakazany szlak, co przysporzy problemów.
Całkowity wstęp dla czworonogów obowiązuje w Bieszczadzkim Parku Narodowym, Gorczańskim Parku Narodowym i Pienińskim Parku Narodowym.
Szczeniak stał się gwiazdą wydania wiadomości na żywo. To zachowanie zwróciło uwagę widzówGdzie wybrać się z psem w górską wędrówkę? Szlaki przyjazne psom
Wiemy już, że polskie parki narodowe z reguły nie są pozytywnie nastawione do czworonogów. Psy nie powinny też odwiedzać rezerwatów przyrody. W których z parków można przebywać z psem na smyczy?
– Park Narodowy Gór Stołowych – należy się tu także zaopatrzyć w kaganiec dla ras agresywnych;
– Karkonoski Park Narodowy – oferuje wiele szlaków przyjaznych psom, w tym na Śnieżkę;
– Magurski Park Narodowy;
– Świętokrzyski Park Narodowy.
Niezwykle ważne jednak, aby zawczasu sprawdzić, czy trasa, która planujemy pokonać z psem, na pewno znajduje się na liście dopuszczonej przez zarządzających terenem.
Kiedy odpuścić sobie wędrówkę górską z psem?
Pamiętajmy o odpowiednim zaopatrzeniu – wodzie, jedzeniu i okryciu przed słońcem czy deszczem dla naszego czworonoga. Jeśli wiemy, że może mieć problem z długim chodzeniem po twardym podłożu, weźmy mu specjalne buty lub skarpetki.
Nie każdy czworonóg jest stworzony do warunków górskich. W przypadku psów małych mamy ten komfort, że możemy wziąć je na ręce. Wędrówka z dużym, opornym czy niechętnym psem może okazać się już dużo trudniejsza.
Odpuśćmy sobie, jeśli wiemy, że trasa może sprawić trudność naszemu psu. Kiedy już zdecydowaliśmy się na wędrówkę z czworonożnym przyjacielem, a ten traci zapał do dalszej trasy, czasem lepiej zrezygnować. To nie żaden wstyd zejść z trasy. Nie ciągnijmy psa na siłę. Wspólne pokonanie trasy ma sens jedynie wtedy, kiedy nasz pies też się nią cieszy.
Źródło: wamiz.pl, piesnaurlopie.pl