Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Gdzie pojechać z psem w góry? Uważaj w tych miejscach, bo możesz dostać mandat w wysokości nawet 500 zł
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 01.06.2023 13:44

Gdzie pojechać z psem w góry? Uważaj w tych miejscach, bo możesz dostać mandat w wysokości nawet 500 zł

pies w górach
pixabay/danfador

Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie urlopu bez psa, którego traktują jak członka rodziny. Kiedy wyjeżdżamy w góry, jak najbardziej możemy zabrać ze sobą swojego pupila, o ile będziemy pamiętać o przestrzeganiu przepisów. 

Nie wszędzie pies jest mile widziany. Wyruszając z nim w podróż, musimy pamiętać o sprawdzeniu miejsc, w które wyruszamy, aby nie czekała nas niemiła niespodzianka w postaci mandatu lub pokrzyżowania planów. O czym pamiętać, przymierzając się do górskiej wędrówki z naszym pupilem?

Polskie góry nie tak przyjazne psom, jak nasi sąsiedzi

Część gór jest niedostępna dla czworonogów, a zakazy motywuje się troską o florę i faunę. Nasi czworonożni przyjaciele mogą naruszyć przyrodę i spłoszyć mniejsze zwierzęta, dla których parki narodowe są domem. Kiedy już mają pozwolenie na poruszanie się konkretnymi szlakami, to muszą się ich bezwzględnie trzymać, a ich opiekunowie nie mogą spuszczać czworonogów ze smyczy.

Surowe zasady mają swoich zwolenników i przeciwników. Faktem jest, że za granicą pupili traktuje się znacznie mniej surowo i są mile widziani w górach. Według niektórych kuriozalną sytuacją jest dostępność dla psów Tatr po stronie słowackiej, podczas gdy Tatrzański Park Narodowy jest w większości niedostępny. Z psem można wędrować tylko na obszarze Doliny Chochołowskiej oraz Drogą pod Reglami.

Karą za złamanie zasad jest mandat, który może wynosić nawet 500 zł. Wzięcie psa w niedozwolone miejsce może skończyć się jedynie upomnieniem, ale bezwzględnie trzeba wtedy opuścić zakazany szlak, co przysporzy problemów.

Całkowity wstęp dla czworonogów obowiązuje w Bieszczadzkim Parku Narodowym, Gorczańskim Parku Narodowym i Pienińskim Parku Narodowym.

Szczeniak stał się gwiazdą wydania wiadomości na żywo. To zachowanie zwróciło uwagę widzów

Gdzie wybrać się z psem w górską wędrówkę? Szlaki przyjazne psom

Wiemy już, że polskie parki narodowe z reguły nie są pozytywnie nastawione do czworonogów. Psy nie powinny też odwiedzać rezerwatów przyrody. W których z parków można przebywać z psem na smyczy?

– Park Narodowy Gór Stołowych – należy się tu także zaopatrzyć w kaganiec dla ras agresywnych;

– Karkonoski Park Narodowy – oferuje wiele szlaków przyjaznych psom, w tym na Śnieżkę;

– Magurski Park Narodowy;

– Świętokrzyski Park Narodowy.

Niezwykle ważne jednak, aby zawczasu sprawdzić, czy trasa, która planujemy pokonać z psem, na pewno znajduje się na liście dopuszczonej przez zarządzających terenem.

Kiedy odpuścić sobie wędrówkę górską z psem?

Pamiętajmy o odpowiednim zaopatrzeniu – wodzie, jedzeniu i okryciu przed słońcem czy deszczem dla naszego czworonoga. Jeśli wiemy, że może mieć problem z długim chodzeniem po twardym podłożu, weźmy mu specjalne buty lub skarpetki.

Nie każdy czworonóg jest stworzony do warunków górskich. W przypadku psów małych mamy ten komfort, że możemy wziąć je na ręce. Wędrówka z dużym, opornym czy niechętnym psem może okazać się już dużo trudniejsza.

Odpuśćmy sobie, jeśli wiemy, że trasa może sprawić trudność naszemu psu. Kiedy już zdecydowaliśmy się na wędrówkę z czworonożnym przyjacielem, a ten traci zapał do dalszej trasy, czasem lepiej zrezygnować. To nie żaden wstyd zejść z trasy. Nie ciągnijmy psa na siłę. Wspólne pokonanie trasy ma sens jedynie wtedy, kiedy nasz pies też się nią cieszy.

Źródło: wamiz.pl, piesnaurlopie.pl

7 zachowań, którymi nieświadomie ranisz swojego psa. Jeśli nie przestaniesz, pupil poczuje, że go nie kochasz
smutny pies rasy cavalier
Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, że zrozumienie zachowań pupila bywa ciężkim zadaniem. Niestety mniej zwracamy uwagę na to, jak nasz czworonożny przyjaciel interpretuje to, co robimy my. Nie chcemy ranić jego uczuć, ale możemy to robić nieświadomie. Żeby nasz pupil czuł się kochany, musimy zapomnieć o tych zachowaniach.Pies, jako członek naszej rodziny, zasługuje na to, żeby być traktowanym z miłością i szacunkiem. Ze względu na niezrozumienie psiego języka i umysłu możemy przypadkiem dawać mu do zrozumienia, że nie jest dla nas ważny. Z punktu widzenia psa neutralne dla nas zachowania mogą być krzywdzące. Oto 7 przykładów, które mogą zranić pupila.
Czytaj dalej
Mówią na niego “tramwajarz”. Wygląda wstrętnie, ale daruj mu życie. Jego obecność jest wręcz pożądana
kowal bezskrzydły
Znajdziesz go zawsze w grupie, często złączonego odwłokiem z innym osobnikiem. Ze względu na ten szczególny sposób poruszania się nazywany jest “tramwajarzem”, a czasem “trupiarzem” przez częste pojawianie się na cmentarzach. Brany za szkodnika, na jego temat narosło wiele mitów, z którymi w tym artykule spróbujemy się rozprawić.Jaskrawoczerwony kolor i charakterystyczne czarne plamy sprawiają, że ciężko go przegapić. “Tramwajarz”, a właściwie kowal bezskrzydły, wzbudza w ludziach silne emocje - od zaciekawienia, przez odrazę, po przerażenie. Kiedy pojawia się w naszych ogródkach, próbujemy się go pozbyć, traktując go jak szkodnika. Czy jednak faktycznie zasłużył sobie na tę renomę?
Czytaj dalej