Planujesz wybrać się z psem na plażę? Na to koniecznie zwróć uwagę, skutki zabaw w piasku mogą być opłakane
Właściciele psów na plaży ignorują ryzyko związane z czyhającymi na psa zagrożeniami. Mogą nawet nie być świadomi, jakie nieszczęścia mogą spotkać pozostawionego bez odpowiedniej opieki pupila. Weterynarze alarmują: zabawy w piasku mogą skończyć się dla psa zagrożeniem życia.
Bezpieczne plażowanie z pupilem. Pies na plaży powinien uważać na czyhające zagrożenia
Letnia zabawa nad morzem w towarzystwie czworonożnego przyjaciela? Fantastyczny pomysł! Zanim jednak spakujecie walizki i wsiądziecie w samochód bądź pociąg, przeczytaj o co należy zadbać, aby wasz wspólny pobyt na plaży nie skończył się źle.
Podobnie do właścicieli, psy powinny uważać na silne fale i nie zbliżać się do wody, kiedy morze jest niespokojne. Ryzyko stanowią drobne morskie zwierzęta, które leżące na piasku, będą stanowiły gratkę dla pupila, który może próbować je zjeść. Należy uważać na parzące meduzy, czy drapieżne rozgwiazdy.
Twój pies powinien mieć się na baczności, jeśli chodzi o kryjące się w piasku haczyki i akcesoria rybackie, które mogą poranić jego łapki. W przypadku drobniejszych metalowych elementów może się też pokusić i je połknąć, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia.
Zabójcze może być samo słońce, które w przypadku ras długowłosych może doprowadzić do przegrzania, a z kolei u krótkowłosych – do poparzenia słonecznego. Nagrzany piasek może natomiast poparzyć łapki pupila.
Liczyli tylko na zysk. Gdy wyszło na jaw, że szczeniak jest chory i nie spełnia wymogów rasy, zrobili toNajwiększe zagrożenie dla psa kryje się w... piasku
Okazuje się, że największym zagrożeniem spośród wszystkich jest dla psa zjedzenie piasku. To najczęstsza przyczyna wizyt u weterynarza w trakcie nadmorskiego wypoczynku. Psy mogą zjeść piasek celowo, jednak równie niebezpieczna jest przypadkowa konsumpcja przy okazji zabawy w piasku i z brudnymi zabawkami. Jak się okazuje, może to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
– Uwierzcie lub nie, wiadomo, że niektóre psy jedzą piasek, kiedy odwiedzają plażę. Większość jednak połyka go przez przypadek poprzez kopanie i ciągłe podnoszenie otoczonych piaskiem piłek i zabawek – mówi Laura Playforth, ekspertka od psów.
Pies zjadł piasek – do czego może to doprowadzić?
Jeżeli pies zje piasek, do jego przewodu pokarmowego mogą dostać się drobne kamyki czy muszelki, działające drażniąco na śluzówkę żołądka i jelit. Przy okazji może także połknąć drobne śmieci – kawałki plastiku, metalu, a nawet szkła, które mogą go skaleczyć i doprowadzić do krwawienia z przełyku czy żołądka.
Piasek zmieszany z treścią pokarmową może doprowadzić do blokady w jelicie i powodować silne zaparcia. Uniemożliwia on prawidłową pracę jelit. W przypadku takich problemów należy pilnie skontaktować się z weterynarzem.
– Jeśli pies połknie wystarczająco dużo piasku, może to doprowadzić do blokady w jelicie. Oznaki tego poważnego stanu, który wymaga pilnego leczenia weterynaryjnego, obejmują wymioty, odwodnienie i ból brzucha.
Źródło: thesun.co.uk, apetete.pl