Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy dziecko może wyjść samo z psem na spacer? Niewielu zna przepisy, a błąd może Cię sporo kosztować
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 22.09.2023 12:19

Czy dziecko może wyjść samo z psem na spacer? Niewielu zna przepisy, a błąd może Cię sporo kosztować

Dziecko na spacerze z psem
Dziecko na spacerze z psem, fot. pixabay/TheOtherKev

Wielu rodziców i opiekunów zastanawia się, czy dziecko poniżej 18. roku życia jest wystarczająco odpowiedzialne, by samo wyprowadzać psa. To ważne pytanie, które wymaga uwzględnienia wielu aspektów, takich jak wiek dziecka, charakterystyka psa oraz poziom doświadczenia dziecka w opiece nad zwierzęciem. Co warto wziąć pod uwagę przed zezwoleniem na samodzielne wyprowadzanie psa przez młodsze osoby? Co prawo mówi o wyprowadzaniu psów na spacer przez dzieci?

Dziecko samodzielnie na spacerze z psem – czy grozi za to kara?

Czy dziecko poniżej 18. roku życia może wyprowadzać psa na spacer? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy uwzględnić zarówno kwestie związane z gotowością dziecka do tej roli, jak i aspekty prawne regulujące tę kwestię. Jest to zagadnienie, które wzbudza wiele kontrowersji i wymaga zrównoważonego podejścia, biorąc pod uwagę zarówno dobro zwierząt, jak i prawa młodszych osób.

Dekadę temu Rada Miejska w Człopie (woj. zachodniopomorskie) wprowadziła regulamin obowiązujący w mieście, który zakazywał osobom poniżej 18. roku życia chodzenia samemu na spacery z agresywnymi psami. Argumentem była troska o bezpieczeństwo zwierząt i innych mieszkańców. Rada twierdziła, że osoby nieletnie mogą nie być wystarczająco odpowiedzialne, by kontrolować zachowanie swojego psa na spacerze, który może zagrażać innym.

dziecko z psem.jpg
Czy dziecko może iść samo na spacer z psem?, fot. unsplash/Robert Eklund

Decyzja rady nie przeszła bez sprzeciwu. Lokalna społeczność oraz organizacje zajmujące się prawami zwierząt zwróciły uwagę na to, że ogólny zakaz był zbyt restrykcyjny i nie uwzględniał indywidualnych umiejętności i odpowiedzialności dzieci i młodzieży. Sytuacja stała się poważna, kiedy wojewoda zachodniopomorski zakwestionował zasadność takiego rozwiązania. Kwestię argumentował prawem, a konkretniej – ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

W świetle przywołanego przepisu, uprawnieniem legislacyjnym gminy, a zarazem jej zadaniem, jest określenie obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, ale wyłącznie takich, które dotyczą po pierwsze – ochrony przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi, a po drugie – ochrony przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku – wyjaśniał wicewojewoda.

Zapis w regulaminie uznano za bezzasadny i ograniczający swobody obywatelskie. Gmina nie może decydować, kto powinien wychodzić na spacer z psem, a kto nie. Zgodnie z polskim prawem, wyprowadzać pupila może także młodzież poniżej 18. roku życia.

Czy dzieci w każdym wieku mogą iść samodzielnie na spacer z psem?  Musimy pamiętać o tym, że zgodnie z polskim prawem nie powinno puszczać się samopas dzieci do 7. roku życia. Towarzyszyć musi im osoba, która ma co najmniej 10 lat. Dotyczy to także spacerów z pupilem. W przypadku starszych dzieci, nie ma żadnych prawnych przesłanek za tym, żeby nie mogły wyprowadzić psa. Jednak czy powinny?

dziecko z psem (1).jpg
Dzieci poniżej 7. roku życia nie powinny same wyprowadzać psów, fot. Josue Michel
Dlaczego kot dębieje i patrzy się w jeden punkt? Nie, nie widzą duchów. To może być coś gorszego

Kiedy dziecko może samo wyjść na spacer z psem?

Kiedy dziecko może iść samo na spacer z psem? Pierwszym i najważniejszym aspektem jest wiek dziecka. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, i to, co jest odpowiednie dla jednego dziecka, może nie być odpowiednie dla innego. Zanim pozwolimy dziecku wyprowadzać psa, musimy ocenić jego gotowość i umiejętności

Według wielu psich behawiorystów, dziecko w wieku poniżej 10 lat nie jest jeszcze wystarczająco dojrzałe by samo wyprowadzać psa. Nie ma odpowiedniej cierpliwości do “niuchającego” każdy krzak psa i może wysyłać zwierzęciu złe sygnały. W przypadku sytuacji groźnych, takich jak kontakt z innym psem, może nie zareagować w odpowiedni sposób. Małemu dziecko może też zwyczajnie zabraknąć śmiałości, jeśli chodzi o interakcję z innymi spacerowiczami, w szczególności dorosłymi. Kiedy ktoś naruszy komfortową dla zwierzęcia strefę i na przykład zacznie głaskać psa, który źle znosi dotyk obcych, dziecko może nie umieć odpowiednio zareagować.

Dzieci w wieku 12-18 lat, mogą być już bardziej odpowiedzialne i gotowe do podjęcia się samodzielnej opieki nad zwierzęciem. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i może być gotowe na samodzielną opiekę nad pupilem odpowiednio później lub wcześniej. Uważajmy na to, żeby różowe okulary nie przesłoniły nam osądu sytuacji. Może i nasza 11-letnia córka jest dojrzała, ale jak poradzi sobie w sytuacji stresowej, kiedy na przykład naszego psa zaatakuje inny pupil, albo kiedy pies wyrwie się, żeby gonić za kotem? W takich przypadkach często potrzebna jest także siła fizyczna, której dziecko zwyczajnie może nie mieć.

dziecko z psem (2).jpg
Dziecko może nie być gotowe wyjść samemu z psem, fot. unsplash/Annie Spratt

Należy również wziąć pod uwagę charakter psa. Niektóre psy są bardziej łatwe w prowadzeniu na smyczy, podczas gdy inne mogą być bardziej trudne do opanowania. Jeśli mamy spokojnego, posłusznego psa, to z pewnością łatwiej będzie dziecku wyprowadzać go na spacer. Jednak jeśli mamy psa, który jest nadmiernie energiczny, agresywny lub ma trudności w utrzymaniu na smyczy, to może być bardziej skomplikowane zadanie, nawet dla dorosłego.

Doświadczenie dziecka w opiece nad zwierzęciem również odgrywa kluczową rolę. Jeśli dziecko miało wcześniej psy lub inne zwierzęta i wykazywało się odpowiedzialnością w ich pielęgnacji, to może być bardziej gotowe do samodzielnego wyprowadzania psa. Jeśli jednak dziecko jest zupełnie początkujące w tym zakresie, konieczne będzie dokładne szkolenie i nadzór.

Dziecko na spacerze z psem – szkolenie pod okiem rodziców

Niezależnie od wieku dziecka i charakterystyki psa, rodzice i opiekunowie powinni zawsze zapewnić odpowiednie szkolenie i nadzór. Dziecko powinno być pouczone o zasadach bezpieczeństwa podczas wyprowadzania psa, takich jak utrzymanie psa na smyczy, unikanie kontaktu z obcymi psami, czy zbliżanie się ostrożnie do nieznanych zwierząt. Rodzice powinni również upewnić się, że dziecko ma odpowiednią siłę fizyczną, by kontrolować psa, nawet jeśli ten zdecyduje się nagle pociągnąć w innym kierunku.

Ostatecznie decyzja o tym, czy dziecko poniżej 18. roku życia może wyprowadzać psa, zależy od wielu czynników. Ważne jest, aby podejść do tego zagadnienia z rozwagą i nie rzucać dziecka na głęboką wodę. Zacznijmy od wspólnych rodzinnych spacerów i dawania na chwilę smyczy, aż w końcu zobaczymy, że zarówno nasze dziecko, jak i pupil czują się z tym komfortowo. Dzieci, które uczą się odpowiedzialności i opieki nad zwierzętami, mogą czerpać wiele korzyści z takiego doświadczenia, ale bezpieczeństwo zarówno dziecka, jak i psa musi być zawsze priorytetem.

Źródło: psy.pl, rp.pl