Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot dębieje i patrzy się w jeden punkt? Nie, nie widzą duchów. To może być coś gorszego
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 21.09.2023 16:02

Dlaczego kot dębieje i patrzy się w jeden punkt? Nie, nie widzą duchów. To może być coś gorszego

Kot
Kot, źródło: pexels.com @Leonardo de Oliveira

Koty uparcie wpatrujące się w jeden punkt na ścianie, na której z perspektywy człowieka nie ma nic ciekawego, mogą zmrozić krew w żyłach. Okazuje się, że tego typu zachowanie może mieć kilka przyczyn. Bywa, że ma ono związek z innym postrzeganiem świata przez te zwierzęta. Jednak zastyganie w bezruchu i wpatrywanie się w jeden punkt może świadczyć również o poważnych kłopotach. 

Koty widzą znacznie więcej, niż ludzie

Wiele kocich zachowań jest niezrozumiałych dla właścicieli tych zwierząt. Koty mają znacznie lepiej rozwinięty zmysł wzroku niż ludzie. Zwierzęta te widzą w ultrafiolecie. Oznacza to, że obiekty, które dla nas są jednokolorowe, z perspektywy czworonogów mogą obfitować w wiele ciekawych barw i wzorów. To nie wszystko.

Koty mają znacznie większe pole widzenia niż ludzie. Kot, patrząc w jeden punkt, widzi obiekty znajdujące się w promieniu nawet 290 stopni, podczas gdy człowiek jest w stanie osiągnąć pole widzenia z zakresu nieco ponad 200 stopni. 

Warto podkreślić też, że koty są dalekowidzami. Patrząc na coś z bliska, tracą ostrość, jednak w obserwacjach na odległość są prawdziwymi mistrzami. 

Dlatego nawet jeżeli nam wydaje się, że kot patrzy w punkt, w którym nic się nie dzieje, wcale nie musi tak być. Bardzo prawdopodobne, że czworonóg właśnie obserwuje coś, co dla człowieka jest nieosiągalne. 

pexels-alina-vilchenko-2698519.jpg
Koty widzą więcej niż ludzie, źródło: pexels.com @Alina Vilchenko
Zbliżył się do ludzi, choć spotkany szybko zmyka. Dzikie zwierzę nie ukrywało, że potrzebuje pomocy

Koty słyszą znacznie więcej niż ludzie

Wzrok nie jest jedynym zmysłem, który koty mają lepiej rozwinięty niż ludzie. Również w kwestii słuchu zdolności tego gatunku górują nad naszymi. Co więcej, koty słyszą lepiej nawet od psów. 

Koty słyszą również ultradźwięki. To zakres fal, który dla ludzi jest nieosiągalny. Okazuje się, że kotom zdarza się wpatrywać w ścianę lub meble, ponieważ słyszą stamtąd coś, co dla ludzkiego ucha jest nieuchwytne

Bywa się, że czworonogi wychwytują obecność różnego rodzaju intruzów, których warto pozbyć się jak najwcześniej.

pexels-büşranur-aydın-15379284.jpg
Koty słyszą więcej niż ludzie, źródło: pexels.com @Busranur Aydin

Kot wpatruje się w jeden punkt? To może być zwiastun poważnych kłopotów!

Specjalista tłumaczący zachowanie kotów wpatrujących się w jeden punkt wypowiedział się w następujący sposób:Możliwe, że z miejsca, w które kot się wpatruje, dochodzi jakiś szmer, którego nasze uszy nie są w stanie usłyszeć”. Zdarza się, że zwierzęta słyszą szkodniki buszujące w drewnianych meblach lub różnych szczelinach

Jeżeli Twój pupil regularnie wpatruje się w jeden punkt, w którym według Ciebie nie ma nic ciekawego do obserwowania, warto sprawdzić, czy nie zalęgły się tam żadne bezkręgowce. 

Ponadto zdarza się, że kot, który często patrzy się w przestrzeń, cierpi na hiperstezję, nazywaną również przeczulicą. Inne objawy tego schorzenia to: drżenie mięśni, powiększenie źrenic, głośne miauczenie, drganie ogona. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do stanu zdrowia pupila, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

pexels-beyzaa-yurtkuran-15435631.jpg
Wpatrywanie się w jeden punkt może mieć mnóstwo przyczyn. Źródło: pexels.com @Beyzaa Yurtkuran 

Źródło: magia.onet.pl, nauka.rocks, koty.pl