Czarna pszczoła największym okazem w Polsce. Myślano, że wyginęła
Pszczoły poprzez zapylanie roślin przyczyniają się do podtrzymywania biologicznej różnorodności, która nas otacza, pełniąc tym samym ogromną rolę w ekosystemie. Wśród licznych gatunków latających istot mało kto zna zadrzechnię fioletową. Czarna pszczoła w Polsce została uznana za gatunek wymarły. Jak się okazało, największy okaz powrócił na krajowe łąki. Czy jest się czego bać?
Kilka słów na temat czarnej pszczoły
Teren naszego kraju zamieszkują bardziej lub mniej znane gatunki owadów z rodziny pszczołowatych. Do tej drugiej grupy możemy zaliczyć czarną pszczołę zwaną także zadrzechnią fioletową (Xylocopa violacea). Jest to największy przedstawiciel tego owada w Polsce , a jego skąpo owłosione ciało może mierzyć nawet do 3,5 centymetrów długości. Umaszczenie zadrzechni jest koloru czarnego, a jej skrzydełka mienią się w kolorze fioletowym, z czego wzięła się nazwa.
Samice czarnych pszczół nie tworzą masowych kolonii, zakładają samotnie gniazda przeważnie w grubych konarach i pniach obumarłych drzew. Za pomocą żuwaczek drążą kilkudziesięciocentymetrowe tunele w suchym drewnie, a następnie osiedlają się tam na okres zimowania. Zwykle od maja można zaobserwować przedstawicieli starszych osobników zadrzechni fioletowej przesiadujących głównie na kwiatach soi, szałwii czy też groszku pachnącego.
Czarna pszczoła była uznana za wymarłą
Zadrzechnia fioletowa wraz z początkiem XXI wieku została uznana za wymarły gatunek owadów w Polsce i wpisano ją do Czerwonej Księgi Zwierząt Ginących i Zagrożonych. Ku uciesze wielu, od roku 2005 ponownie odnotowano jej obecność na terenie naszego kraju.
Czarna pszczoła była zaobserwowana w regionach:
- Bieszczad Zachodnich;
- Poleskiego Parku Narodowego;
- Włoszczowa;
- Miechowa;
- Wrocławia;
- Oławy.
W latach 2004–2014 w Polsce zwierzęta te objęte były ścisłą ochroną, ale w roku 2014 zmieniono ją już tylko na częściową. Aktualny nadzór nad miejscami występowania zadrzechni fioletowej w Polsce prowadzi stowarzyszenie Natura i Człowiek.
Pomóżmy w ochronie czarnych pszczół
Mimo że liczebność czarnych pszczół wzrasta, wciąż niezbędne jest stałe doglądanie rozrostu populacji oraz promowanie akcji wspierających ochronę owadów. Badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie opracowali kilka cennych wskazówek na ten temat.
Jeśli w swoim otoczeniu zaobserwujesz zadrzechnią fioletową to:
- nie pozbywaj się suchego, spróchniałego drewna — tam może być ich gniazdo;
- nie zbliżaj się do pszczelego gniazda ;
- w pobliżu gniazda nasadź rośliny tj. żmijowiec zwyczajny, lebiodka pospolita, szałwia, głóg — czarne pszczoły je uwielbiają;
- w ogródku, na wysokości 3 metrów zamontuj klocki z drewna wierzbowego z otworami o średnicy 1-2 centymetrów oraz długości 10-20 centymetrów.
Czy zadrzechnia fioletowa może być niebezpieczna? Otóż należy podkreślić, że samice tych pszczół stają w obronie swojego gniazda i mogą nas zaatakować poprzez użądlenie . W większości przypadków nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia czy życia człowieka, z wyjątkiem osób uczulonych na jad. Pamiętajmy więc, aby zachować ostrożność, ale pod żadnym pozorem nie zabijać ich.