Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Cyrk Arena zawitał do Radomska. Zdjęcie wychudzonego wielbłąda wzbudziło niepokój internautów
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:43

Cyrk Arena zawitał do Radomska. Zdjęcie wychudzonego wielbłąda wzbudziło niepokój internautów

Wielbłądzica
Photo by Ricardo Gomez Angel on Unsplash

Cyrk Arena to jeden z najpopularniejszych i dość zresztą nielicznych polskich cyrków, które nadal wykonują repertuar pokazów z udziałem zwierząt. Takie praktyki już od wielu lat są kontrowersyjne. Tym razem oliwy do ognia dolało zdjęcie, które trafiło do Sieci.

Wszystko zaczęło się od posta opublikowanego na Facebooku, na profilu Spotted: Radomsko. Wystarczyło kilka minut, by odezwały się pierwsze głosy oburzenia.

Widać mu było żebra pod skórą

Zdjęcie ukazuje wychudzonego wielbłąda, który stoi a trawie na tle zabudowań. To jeden z członków trupy Cyrku Arena. A raczej, jak wynikło ze śledztwa, członkini. Na zdjęciu uwieczniona została wielbłądzica.

Internauci byli poruszeni fotografią. Wielbłądzica wygląda bardzo marnie, dosłownie widać jej żebra pod skórą.

- Jak można tak upodlić zwierzę i znęcać się nad nim?! - pytała jedna z oburzonych internautek w komentarzu pod postem.

- Tymczasem po południu zadowolone rodzinki pójdą oglądać fajne sztuczki, jakie wykonują zagłodzone i bite zwierzęta - ironizowała inna.

Samica chudnie, bo karmi młode?

Sprawa zrobiła się na tyle głośna, że zainteresowały się nią media. Portal o2.pl porozmawiał na ten temat z dyrektorem cyrku, Mirosławem Złotorowiczem.

- Wielbłądzica jest taka chuda, ponieważ karmi młode - mówi Złotorowicz. - Mały wielbłąd wysysa z matki mleko i tłuszcz, przez co samica chudnie w oczach. To normalne, wielbłądy tak mają.

Choć zdjęcie faktycznie jest przerażające, wygląda na to, że Mirosław Złotorowicz ma rację, a przynajmniej część racji.

Weterynarz kazał odpoczywać

Sytuację zbadał weterynarz Marek barski na polecenie Powiatowego Lekarza Weterynarii.

- Wielbłądziątko faktycznie pobiera od matki dużo pokarmu - mówi Barski w wywiadzie dla Gazety Radomszczańskiej. - Jednak samica nie powinna być tak chuda. Jest karmiona normalnie, a więc utrata wagi może być oznaką choroby.

Wielbłądzica ze zdjęcia została wyłączona na polecenie weterynarza z kolejnych cyrkowych występów. Będzie dalej badana i w razie potrzeby leczona.

Stan pozostałych zwierząt należących do Cyrku Arena jest jednak dobry. Są zdrowe i dobrze karmione.

Co sądzicie o używaniu zwierząt w cyrkach?

Zobaczcie kontrowersyjny post z Facebooka:

Źródło: o2.pl, Facebook.com @Spottedradomsko

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami