Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Sfotografowano nietoperza wielkości człowieka. Wszyscy zastanawiają się, czy zdjęcie jest autentyczne
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 26.06.2021 02:00

Sfotografowano nietoperza wielkości człowieka. Wszyscy zastanawiają się, czy zdjęcie jest autentyczne

Nietoperz
twitter/AlexJoestar622

W sieci pojawiło się ujęcie z Filip, wykonane przez pewnego turystę. Zdjęcie przedstawia nietoperza, który swoją wielkością dorównuje człowiekowi. Czy to możliwe, aby zwierzę tego gatunku osiągnęło tak gigantyczny rozmiar? A może kadr został poddany obróbce graficznej? Spieszymy z odpowiedzią.

Na przestrzeni wieków nietoperze nie cieszyły się sympatią ludzi, ze względu na kojarzenie ich z demonicznymi istotami, takimi jak wampiry. W ciągu ostatnich lat niechęć do tego gatunku przybrała na sile za sprawą doniesień o rzekomym rozprzestrzenieniu koronawirusa SARS-CoV-2 i doprowadzenia do pandemii. Czy ludzie rzeczywiście mają powody do obaw przed tymi zwierzętami?

Zdjęcie gigantycznego nietoperza obiegło Internet lotem błyskawicy

Przed kilkoma laty zdjęcie jednego z osobników tego gatunku zmroziło krew w żyłach tysięcy internautów i do tej pory rozbudza w ludziach ciekawość oraz przerażenie. Przedstawia ono wyjątkowy okaz, jaki ukazał się pewnemu turyście zwiedzającemu państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji.

Uchwycony na fotografii czarny nietoperz śpi, otulony swoimi wielkimi, skórzastymi skrzydłami. Rozczulające ujęcie nie miałoby w sobie nic dziwnego, gdyby nie wielkość zwierzęcia. Wiszący do góry nogami gacek gabarytami dorównuje kilkuletniemu dziecku!

Patrząc na tę fotografię sami nie możemy wyjść z wrażenia. Czy turysta przypadkiem natknął się nieznaną mutację? A może jego oczom ukazał się hrabia Drakula, który opuścił trumnę w Transylwanii i postanowił wyruszyć na wczasy na Filipiny?

Co to za gatunek?

Podróżnik, który podzielił się swoim odkryciem na Twitterze, zachęcił internautów dzielenia się swoimi teoriami nad gigantycznym latającym ssakiem. Naturalnie pod wpisem rozgorzała spora dyskusja, w której niejednokrotnie zarzucono autorowi zdjęcia manipulację i korzystanie z programów obróbki graficznej, aby zmienić jego rozmiar.

Ku zdumieniu wszystkich w 2019 roku eksperci w dziedzinie chiropterologii z serwisu "Snopes" potwierdzili autentyczność fotografii i przy okazji rozwiali wszelkie wątpliwości dotyczące niepokojąco wyglądającego monstrum. Okazuje się, że turysta natknął się na acerodona grzywiastego, zwanego także psem latającym. Rozpiętość ich skrzydeł osiąga nawet 1,5-1,7 metra,

Ten imponujący i zagrożony wyginięciem gatunek zwierząt występuje wyłącznie na terenie Filipin. Wycinka drzew pierwotnych i ingerencja w środowisko naturalne doprowadziły do gwałtownego spadku populacji tych nietoperzy, wskutek czego obecnie żyje ich już tylko około 10 tysięcy.

Acerodony grzywiaste nie stanowią jednak żadnego zagrożenia dla ludzi. Są to bowiem dość przyjazne zwierzęta, żywiące się m.in. owocami.

Pozostaje jednak ważne pytanie - dlaczego uchwycony na fotografii nietoperz przypomina wielkością człowieka? Wszystkiemu zawiniła perspektywa i bliska odległość, z jakiej wykonano zdjęcie. W rzeczywistości smukłe ciało tych uroczych zwierzaków ma zazwyczaj tylko 30 centymetrów.

Zobacz zdjęcie i nagrania:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami