Swiatzwierzat.pl
Jak dokładnie wyliczyć wiek psa?

pixabay/Fran_

Ile lat ma Twój pies? Możesz być zaskoczony

11 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Michał Trusewicz

Udostępnij:

Pies przeciętnie dożywa kilkunastu lat, ale wszystko zależy od specyfiki danej rasy. Amerykańscy naukowcy odkryli zupełnie nową metodę liczenia wieku psa w porównaniu do wieku ludzkiego. Metoda, którą stosowano dotychczas, była zupełnie inna

Kwestia liczenia psich lat w przełożeniu na wiek człowieka do dziś budzi spore kontrowersje. Jest to zagadnienie, wokół którego powstała masa faktów i mitów, bo nie ma na to jednej dobrej metody. Do tej pory przyjmowano, że aby obliczyć wiek psa w przełożeniu na lata ludzkie, trzeba przemnożyć go razy siedem. Ostatnio jednak amerykańscy badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu i Uniwersytetu w San Diego stworzyli zupełnie nowy mechanizm liczenia lat, który jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż proste przemnożenie. Jak więc liczyć wiek psa, by dokładnie wiedzieć, na jakim etapie rozwoju jest nasz pupil?

Psi wiek można ocenić po zębach i sierści

Wiek psa jest ważną informacją – pomoże nam np. dopasować karmę, proporcje karmienia. Możemy także lepiej i skuteczniej obserwować zmiany w jego zachowaniu. Inne aktywności są tolerowane w wieku szczenięcym, inne niepokoją już w wieku dorosłym. Gdzie jest granica między poszczególnymi etapami rozwoju? Rozwój psa opiera się na zupełnie innych proporcjach i zasadach niż u ludzi. W pierwszych latach pies się bardzo szybko rozwija, nie da się tego dokładnie przełożyć na profil człowieka.

Niektórzy chcą oszacować wiek psa na podstawie zewnętrznych cech, np. siwienia. Siwa sierść najczęściej pojawia się w okolicach pyska. Ta metoda ma swoje uzasadnienie, choć trzeba zaznaczyć, że u psa takie kolory mogą wystąpić już w wieku czterech lat. Poza tym ciężko tu o dokładność. Sprawa się komplikuje dodatkowo w przypadku ras mieszanych albo adoptowanych kundelków. Tutaj nie mamy pewności co do wieku i często bazowanie na zewnętrznych cechach wyglądu może być błędne.

Nieco skuteczniejszą metodą może być obserwacja uzębienia. Tutaj zmian jest więcej, są inaczej rozłożone w czasie. Ścieranie może nastąpić zarówno u szczeniaka, jak i większego psa. Musimy dysponować wiedzą, czy to są jeszcze mleczaki czy zęby stałe. Ponownie sytuacja jest niejednoznaczna, gdy spotykamy psa "po przejściach". Często mechaniczne urazy powodują zmiany w uzębieniu, nie muszą być one związane ze starzeniem się psa.

To wszystko jednak dotyczy wieku psa dosłownego, mierzonego w latach przeżytych przez zwierzę.

Jak przeliczyć wiek psa na lata ludzkie?

To pytanie zadaje sobie każdy właściciel psa. Naukowcy z dwóch uniwersytetów opracowali specjalny wzór matematyczny, który pozwala obliczyć lata zwierzęcia do wieku człowieka. Badacze wykonali kilka bardzo skomplikowanych eksperymentów, by mieć pewność co do słuszności swoich obserwacji.

Pracownicy uniwersytetu postanowili znaleźć najlepszą metodę określania wieku psa w przełożeniu na lata ludzkie na podstawie badań DNA. Testy były przeprowadzane na DNA labradorów w różnym wieku. Psy miały od kilku tygodni aż do 16 lat. Badania doprowadziły naukowców do ciekawych wniosków, dzięki którym nowa metoda obliczania wieku psa uwzględnia jego zegar biologiczny. Jest nieco trudniejsza od słynnego mnożenia przez siedem, ale też bardziej miarodajna.

Nowy kalkulator wieku psa wygląda następująco: ln(czyli faktyczny wiek psa) x 16 + 31, gdzie ln to logarytm naturalny obliczony z faktycznego wieku psa (logarytm naturalny najłatwiej wyciągnąć za pomocą kalkulatora, gdzie oznaczony jest symbolem ln). Najlepiej to zilustrować na prostym przykładzie. Mamy 3-letniego labradora. Ile ma on lat w przeliczeniu na lata ludzkie? Logarytm naturalny z cyfry 3 wynosi ok. 1.09. Ten wynik podstawiamy pod symbol ln: 1.09 x 16 + 31 = ok. 48. Zatem nasz 3-letni labrador właściwie odpowiada 48-letniemu człowiekowi.

Gdybyśmy chcieli przedstawić rozwój psa za pomocą specjalnego wykresu, to musielibyśmy narysować krzywą kreskę, która wyhamowuje po bardzo szybkim początkowym skoku w górę. Wszystko dlatego, że pierwsze tygodnie życia psa są bardzo intensywne. Wtedy psy błyskawicznie się "starzeją", szczególnie gdy odniesiemy to do wieku człowieka. Przykładowo, gdy nasz szczeniak ma 7 tygodni, faktycznie jest 9-miesięcznym noworodkiem. Przedstawiony algorytm znajduje swoje potwierdzenie w średniej wieku labradorów i człowieka. W pierwszym przypadku jest mowa o 12 latach, w drugim o 70.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Rozwój uzębienia psa na początku przypomina ten u dziecipixabay/Ryniu1234

Labradory i człowiek mają podobną średnią wiekupixabay/Pavellllllll

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >