Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > 5 zwierząt domowych, które odradza weterynarz. Nie wszyscy rozumieją ich potrzeby
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 29.02.2024 12:08

5 zwierząt domowych, które odradza weterynarz. Nie wszyscy rozumieją ich potrzeby

zwierzęta niepolecane przez weterynarza
Pixabay/GrumpyBeere, tiktok/ben.the.vet

Lekarz weterynarii podzielił się swoją opinią na temat najchętniej wybieranych przez ludzi zwierząt domowych. Radzi, aby dobrze zastanowić się przed przygarnięciem 5 wyszczególnionych gatunków, gdyż osobiście nie adoptowałby żadnego z nich. Jego słowa mogą być dla wielu zaskoczeniem. Niektóre z wymienionych zwierzaków to ulubieńcy dzieci.

Jakie zwierzę wybrać na domowego pupila? Nagranie ściągnęło na lekarza krytykę

Najczęściej wybieranymi przez nas zwierzętami na domowych towarzyszy są oczywiście psy i koty. Decyzja o przyjęciu pupila bywa poprzedzona nie tylko długimi dyskusjami z domownikami, ale również opiniami znajomych lub głosami ekspertów. Gdy nie czujemy się gotowi na przygarnięcie psa lub kota, czasami decydujemy się na, mogłoby się wydawać, mniejsze zobowiązanie, jakimi są gryzonie, króliki lub kolorowe papużki. 

Dr Ben Simpson-Vernon, znany szerszemu gronu jako Ben The Vet, to lekarz weterynarii mieszkający na co dzień w Anglii. W wolnych chwilach prowadzi konto na TikToku, na którym dzieli się medycznymi poradami z obserwującymi go opiekunami zwierząt. 

Niedawno zamieścił filmik, który zszokował jego odbiorców. Lekarz wyjawił w nim swoją opinią na temat najczęściej wybieranych przez ludzi domowych zwierzaków oraz pułapek, w jakie wpadają nieświadomi ich potrzeb opiekunowie. Słowa lekarza mogą zaniepokoić wielu rodziców. Większość z nich to stworzenia, które w powszechnej świadomości uchodzą za idealne pupile dla dzieci. 

Tego obawiali się rolnicy. PE przyjął projekt prawa ws. odbudowy przyrody Wiosna jeszcze nie zawita do Polski na dobre. Ornitolodzy mają na to dowody

Nie każdy zwierzak będzie się dobrze czuł w mieszkaniu

Do momentu publikacji artykułu nagranie zostało odtworzone przez internautów ponad 700 tys. razy i zapoczątkowało ogromną falę komentarzy. Weterynarz chciał jedynie podzielić się z odbiorcami swoją opinią oraz przestrzec przyszłych opiekunów przed nierozważną decyzją. Nauczony doświadczeniem wie, że rozczarowani zachowaniem zwierząt właściciele często porzucają stworzenia przed gabinetami weterynaryjnymi, co mocno odbija się na ich zdrowiu i psychice.

Pierwszą pozycję na liście zwierząt domowych, które nie sprawdzą się u każdego, zajmuje papuga. Weterynarz uważa, że ptaki te nie nadają się do trzymania w domu, ponieważ wymagają przestrzeni do swobodnych lotów, a w przypadku znudzenia niszczą rzeczy lub, co gorsza wyrywają sobie pióra. 

Na opiekę nad skrzydlatymi istotami powinny zdecydować się wyłącznie osoby dysponujące wystarczającymi środkami finansowymi w razie konieczności leczenia pupila. Trudno o dobrych specjalistów z zakresu egzotycznych ptaków, a w mniejszych miejscowościach dostęp do nich często bywa utrudniony.

parrots-3427188_1280.jpg
papuga, źródło: pixabay/edmondlafoto

Te zwierzęta są ulubieńcami dzieci. Weterynarz ostrzega

Kolejnymi stworzeniami na liście są myszy oraz kawie domowe, znane jako świnki morskie. Lekarz weterynarii uważa, że zwierzęta te, choć miałyby ogromne szczęście przebywać w domowych warunkach, żyją stanowczo zbyt krótko — od 2 do 5 lat. Rozstania z pupilami zawsze są trudne, a zwłaszcza gdy następują wcześniej, niż przypuszczaliśmy. Dlatego posiadanie gryzoni może być niewskazane w przypadku dzieci oraz wrażliwych osób, które marzą o wieloletniej przyjaźni ze swoim futrzastym podopiecznym.

Należy również podkreślić, iż gryzonie, jak każde inne zwierzęta domowe, wymagają regularnych wizyt u specjalistów, a ewentualnych dolegliwości zdrowotnych nie należy bagatelizować z uwagi na krótki żywot pupila. Jeżeli nie stać Cię na pokrycie wydatków związanych z leczeniem i utrzymaniem podopiecznych w dobrym zdrowiu, nie najlepszym rozwiązaniem jest adopcja zwierzątka.

pexels-anjie-qiu-5105475-2.jpg
świnka morska, źródło: pexels/AnjieQiu

Kolejnym wymienionym zwierzęciem jest ulubieniec wielu dzieci. Królik, bo o nim mowa, według weterynarza jest fatalnym wyborem na domowego pupila. Dr Ben przestrzega, że króliki są z reguły nieśmiałe i bardzo delikatne, dlatego każda interakcja dziecka z uszakiem powinna być nadzorowana przez osobę dorosłą. 

Co więcej, króliki mają specyficzne potrzeby w zakresie diety oraz warunków bytowych. Trzeba im zapewnić dużo ruchu, a długotrwałe przebywanie w zbyt małej klatce może prowadzić do wystąpienia problemów behawioralnych. Ponadto, choć nie wszyscy o tym wiedzą, króliki są dość podatne na choroby jelit oraz mają częste problemy z zębami, co może skutkować wysokimi rachunkami za wykonane zabiegi u weterynarza.

królik-3.jpg
królik u weterynarza, źródło: pexels/GustavoFring

Rzadkie zwierzęta są przetrzymywane w nieodpowiednich warunkach

Następnie lekarz skupił się na bardziej egzotycznych stworzeniach. Nie każdy ma świadomość, iż w wielu europejskich krajach, w tym w Polsce, możliwe jest hodowanie małpy jako zwierzęcia domowego. W samej tylko Wielkiej Brytanii ponad 5000 osobników jest trzymanych w domach nieprzystosowanych do ich potrzeb. 

W ocenie lekarza weterynarii małpy są niezwykle inteligentnymi, ale wciąż dzikimi zwierzętami. Nie da się ich udomowić i wychować tak jak psa lub kota, a dodatkowo powinny mieć one zapewnione towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku. Ciągłe przebywanie w zamknięciu sprawi, że dość oryginalny pupil może nabawić się depresji. Mało tego, małp trzymanych w domach nie powinno się pozostawiać poza klatką samych, a na pewno nie przy otwartych oknach i drzwiach.

quinten-de-graaf-1KkTIBhf8sM-unsplash-2.jpg
małpka, źrodło: unsplash/QuintendeGraaf

Ostatnim zwierzęciem, jakie znalazło się na liście, jest fretka. Według specjalisty to uroczo wyglądające stworzenie szybko doprowadzi opiekuna do szału — i nie tylko z powodu niewyczerpanych pokładów energii i żywiołowego usposobienia. Zwierzęta te gryzą i lubią psocić, powodując spore szkody w mieszkaniu oraz, jak to ujął weterynarz, “naprawdę śmierdzą”. Wymagają też dużej przestrzeni, gdzie mogłyby swobodnie bawić się z opiekunem bądź innymi fretkami. 

Jeżeli dużo czasu spędzasz poza domem i nie masz zamiaru poświęcać swojemu podopiecznemu sporych pokładów czasu i uwagi, lepiej odpuść sobie fretkę — dla waszego wspólnego dobra. Fretka to specyficzne stworzenie, dlatego w roli jej opiekuna sprawdzi się osoba obeznana z wymaganiami hodowlanymi i potrzebami gatunkowymi tychże zwierzat.

ferret-361577_640.jpg
fretka, źrodłopexels/ Pipsimv
@ben.the.vet 5 species of pet that I personally as a vet wouldn’t have / would advise you to think very carefully about before getting (and in the case of number 4 please do not get them under any circumstance) #learnontiktok #veterinary #animals #petsoftiktok #benthevet ♬ 好可爱的宝宝 - 如期而至

Źródło: tiktok/ben.the.vet