Swiatzwierzat.pl Nasze ZOO Zwierzęta przemówiły ludzkim głosem: „Prosimy, nie strzelaj w Sylwestra"
pixabay/markito

Zwierzęta przemówiły ludzkim głosem: „Prosimy, nie strzelaj w Sylwestra"

13 grudnia 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Wiele osób z niecierpliwością wyczekuje końca roku, natomiast dzikie i domowe stworzenia wolałyby, aby ten dzień nigdy nie nastąpił. Z powodu fajerwerków sylwestrowa noc to dla nich traumatyczne przeżycie, o czym przypomina wrocławskie ZOO w oryginalnej kampanii.

Pracownicy ZOO apelują w imieniu zwierząt: #Niestrzelaj

Dla wielu z nas głośny huk i kolorowe rozbłyski na niebie to nieodłączne elementy celebrowania Nowego Roku. Wznosząc toasty i składając sobie życzenia, niewielu z nas pamięta, że w tym samym czasie nasi bracia mniejsi wpadają w panikę i gnają na oślep, szukając schronienia pod łóżkiem, w łazience czy najciemniejszym kącie wybiegu.

- Podkulone ogony, uszy położone po sobie, postawiona sierść czy nerwowe kiwanie – to tylko niektóre z objawów stresu u zwierząt - wymienia na swoim fanpage'u ZOO Wrocław. - Wszyscy zamierzamy się dobrze bawić w noc sylwestrową. Pamiętajmy jednak o tych, dla których ten dzień jest szczególnie przykry!

Ogród zoologicznym wspólnie z artystami z Teatru Muzycznego Capitol przygotował spot informacyjny, z którego dowiadujemy się o prawdziwych historiach mieszkańców ogrodu - niedźwiedzicy Przemisi, szympansa Bobbiego, sowy śnieżnej i słonicy Birmy. " Ten huk przypomina mi o tym, co spotkało mnie w cyrku. Chcę wreszcie odpocząć" - opowiada niedźwiedzica Przemisia, której głosu użyczył Marek Kocot, aktor i twórca Antykabaretu.

Sylwestrowa zabawa nie służy zwierzętom

W imieniu podopiecznych ogrodów zoologicznych, a także domowych zwierzaków, oraz pozostałych dziko żyjących stworzeń zwracamy się z prośbą o nieużywanie fajerwerków w Sylwestra.

Tradycja, która kojarzy się ludziom z szampańską zabawą i celebracją Nowego Roku, dla zwierząt jest źródłem ogromnego stresu. Ponadto, należy pamiętać, że fajerwerki mogą być przyczyną pożarów, a ich resztki zanieczyszczają wodę oraz środowisko, a także spadają na wybiegi dla zwierząt, gdzie mogą zostać skonsumowane.

O tym, jak huczna zabawa zbiera co roku krwawe żniwo, dowiesz się z naszego wywiadu z Dr Agnieszką Czujkowską z Ptasiego Azylu.

Zobacz nagranie:

Źródło: ZOO Wrocław

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy