Swiatzwierzat.pl
Zwierzęta zimą

pixabay.com/fotorieth/cc0

Policja odkryła kilkanaście padłych zwierząt. Właściciele głodzili i maltretowali je latami

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Policjanci w Sance, nieopodal Krakowa znaleźli kilkadziesiąt skrajnie wygłodzonych zwierząt. Niestety, niektóre nie przeżyły. Ich dramat trwał latami. Zwierzęta znajdowały się pod opieką 82-letniego mężczyzny i 58-letniej kobiety. Para została zatrzymana

Skrajnie wygłodzone owce oraz truchła 24 zwierząt - taki widok zastali policjanci na jednym z gospodarstw rolnych w Sance nieopodal Krzeszowic pod Krakowem. Zatrzymano dwie osoby - 82-letniego mężczyznę oraz 58-letnią kobietę. Para usłyszała zarzuty znęcania się nad zwierzętami, grozi im do 3 lat pozbawienia wolności. 

Padłe zwierzęta pod Krakowem

Funkcjonariusze policji dotarli na miejsce po otrzymaniu zgłoszenia od właściciela gospodarstwa. Zadzwonił on na policję po tym, jak pokłócił się z kobietą, która dzierżawi od niego część gospodarstwa. Mężczyzna oskarżył ją o kradzież części zwierząt. Na miejscu mundurowi dokonali szokującego odkrycia. Zwierzęta były przetrzymywane w skandalicznie złych warunkach.

- Dach budynku gospodarczego przeciekał a podłoże było podmokłe. Na terenie posesji policjanci znaleźli truchła kilkunastu owiec i jagniąt - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie w komunikacie prasowym. Jak dodają mundurowi, na miejsce natychmiast wezwano lekarza weterynarii, a także zaalarmowano Pogotowie Opieki nad Zwierzętami. Sprawa została przekazana również do miejscowego urzędu gminy.

Opinia lekarza wprawia w osłupienie. Zwierzęta nie miały dostępu do wody oraz pożywienia. Budynek, w którym bytowały był nieogrzewany, co stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia zwierząt. W wyniku przeprowadzonej kontroli stada stwierdzono, że właściciele owiec dopuścili się rażącego niechlujstwa w opiece. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Sprawcy zatrzymani

- Owce były przetrzymywane w niewłaściwych warunkach, znaleziono padłe zwierzęta. Wezwano powiatowego lekarza weterynarii oraz zawiadomiono krakowskie towarzystwo opieki nad zwierzętami. Owce nie miały dostępu do wody i jedzenia, były przetrzymywane w nieogrzewanym budynku z uszkodzonym dachem - przekazuje małopolska Policja.

Policjanci zatrzymali opiekunów zwierząt. 82-letni gospodarz oraz 52-letnia kobieta, która dzierżawiła część gospodarstwa usłyszeli zarzuty. Przedstawione zostały one z ustawy o ochronie zwierząt. Sprawcy przemocy wobec zwierząt uśmiercili 24 owce i jagnięta przez przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowych. Za zarzucane czyny grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Dramat zwierząt trwał przez wiele lat.

- Z tego co mówią sąsiedzi ten Pan dostawał dużo dotacji. To były różnego rodzaju zwierzęta. Wcześniej były to cielaki, świnie, kozy więc tych zwierząt przez jego posesję przeszło wiele. Tym razem były to owce. Dostał jakieś duże dofinansowanie, kupił stado owiec, które sukcesywnie umierały - mówi Joanna Repel z Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, cytowana przez portal eska.pl

Zaalarmowana o sytuacji gmina Krzeszowice przejęła opiekę na około 80 owcami. Obecnie trwają próby znalezienia dla zwierząt nowego domu, w którym będą miały lepsze warunki i będzie czekał je łaskawszy los. Niestety, jak donoszą lokalne media, nie ma dużego zainteresowania adopcją zwierząt.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

waldemar b.

Aktualności

Były senator PiS Waldemar B. tłumaczy się z przywiązania psa do samochodu. "To absurd”

Czytaj więcej >
pies

Aktualności

Przywiązał psa do pędzącego auta. Były senator PiS Waldemar B. zatrzymany

Czytaj więcej >
zmija

Aktualności

Pilny apel leśników! Na spacerach należy patrzeć pod nogi, jest niebezpiecznie

Czytaj więcej >
pies

Aktualności

Niepokojące wiadomości z Warszawy. Rozpoczął się sezon na kleszcze, są gigantyczne

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe  - pies

Aktualności

Nawet 500 zł grzywny za niedopilnowanie psa. Nowe przepisy lada moment wchodzą w życie

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe  - okno życia

Aktualności

W Aleksandrowie Łódzkim rusza nowa inicjatywa. Powstanie okno życia dla niechcianych zwierząt

Czytaj więcej >