Swiatzwierzat.pl
Pociąg

pixabay/12019

Tragedia na torach. Pociąg z impetem staranował stado wystraszonych danieli, zwierzęta nie miały szans, by uciec

23 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Zwierzęta zamieszkujące Nadleśnictwo Dąbrowa stały się ofiarami śmiertelnego wypadku kolejowego. Leśnicy podejrzewają, że stado dziko żyjących danieli zostało zapędzone na tory przez watahę wilków. Pociąg jadący z olbrzymią prędkością nie był w sta

Kolizje ze zwierzętami na torach wydają się mało istotnym problemem w transporcie kolejowym, choć jednocześnie warto pamiętać, że nie są one rzadkością. Do makabrycznego wypadku doszło tym razem w Nadleśnictwie Dąbrowa na północy Polski.

Spłoszone zwierzęta wybiegły przed rozpędzony pociąg

W czwartek tj. 21 stycznia 2021 roku z samego rana Karol Pawlicki, nadleśniczy z Nadleśnictwa Dąbrowa w Borach Tucholskich otrzymał wstrząsające zawiadomienie od kolejarzy. Dróżnik z Jeżewa (woj. kujawsko-pomorskie) powiadomił go, że przy torach kolejowych miała miejsce krwawa masakra z udziałem stada danieli.

- Usłyszeliśmy, że przy nasypie kolejowym i na torach leżą martwe zwierzęta - czytamy słowa Pawlickiego na stronie "Wyborczej". - Natychmiast tam pojechałem wraz z pracownikami.

Na miejscu okazało się, że wersja wydarzeń dróżnika się potwierdziła. Widok, jaki zastano w okolicy torów, mógłby pretendować do miana najgorszego koszmaru. W odległości kilku metrów leżały cztery martwe łanie daniela oraz młody cielak. Śnieg wokół nich był zabarwiony od krwi. Części stada prawdopodobnie udało się uciec, lecz niestety  pięciu z nich się to nie udało. 

Leśniczy podejrzewają, że do wypadku z udziałem ssaków z rodziny jeleniowatych doszło pod osłoną nocy. Pawlicki jest przekonany, że od śmierci zwierząt musiało minąć już trochę czasu, na co mogą wskazywać choćby rany szarpane wyrządzone przez padlinożerne kruki. 

- To była większa chmara. Te na torach prawdopodobnie zostały przepłoszone przez wilki, których ślady wiedzieliśmy w pobliżu. Wystraszone wbiegły na torowisko - czytamy słowa Karola Pawlickiego, nadleśniczego z Nadleśnictwa Dąbrowa w Borach Tucholskich na stronie "Wyborczej".

Apel do PKP

O tragicznym losie danieli z został powiadomiony oddział PKP w Laskowicach Pomorskich. Pozostaje jednak ważne pytanie - dlaczego zwierzętom nie udało się uciec przed nadjeżdżającym pociągiem? Leśniczy z Nadleśnictwa Dąbrowa trafnie, choć nie wini maszynisty, który uderzył w stado, zauważa, że poza osaczeniem ze strony niebezpiecznych drapieżników, do śmierci danieli przyczynił się również brak urządzeń odstraszających dzikie zwierzęta w pobliżu torów.

- To był pociąg towarowy jadący z północy na południe, pewnie z prędkością ponad stu kilometrów na godzinę, suknia daniela jest dwukolorowa, od dołu biała, trudno po ciemku z daleka zobaczyć, że coś stoi na torach, a jeszcze trudniej natychmiast zahamować - mówi Pawlicki. - Złożyliśmy wniosek do PKP, aby założyli urządzenia odstraszające zwierzęta. W przyszłości ta magistrala ma być przebudowywana, pociągi mają osiągać prędkość nawet 200 km na godz. i o wypadki z udziałem zwierząt będzie łatwo - wyjaśnił leśniczy "Wyborczej".

Owe odstraszacze to najczęściej słupki ze wbudowanymi głośnikami. W przypadku, gdy zbliża się nadjeżdżający pociąg, emitowane są z nich automatycznie dźwięki, które pomagają wypłoszyć zwierzęta z torowiska. 

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >
Pies Jogi

Pozostałe

Wychudzony i wygłodniały pies zerwał się z łańcucha. Nie miał siły uciec, prawie zamarzł

Czytaj więcej >