Źrenice kota przybierają różną wielkość? Właściciel musi biec z nim do weterynarza
Mruczki, tak jak i inne zwierzęta domowe mocno polegają na zmyśle wzroku. Warto się im jednak przyjrzeć, ponieważ oczy mogą zdradzić, jak czuje się zwierzak. Budząc się pewnego ranka, kobieta odkrywa, że źrenice 8-miesięcznego kota różnią się pod względem wielkości. Mało kto jednak wie, że to objaw poważnej dolegliwości.
Kocie oczy bez wątpienia są tajemnicze i hipnotyzujące - moglibyśmy wpatrywać się w nie w nieskończoność. Jednakże czujna obserwacja narządów wzroku u zwierzęcia pozwala zawczasu dostrzec symptomy złego samopoczucia. Szybkim refleksem wykazała się pewna mieszkanka Danii.
Zauważyła, że kociak ma źrenice różnej wielkości
Cécile to opiekunka 8-miesięcznego kociaka imieniem Smitty. Rudy przystojniak dotychczas nie narzekał na problemy zdrowotne, aczkolwiek pewnego dnia jego właścicielka dostrzegła objaw, który poważnie ją zaniepokoił.
Matka Natura zadbała o to, by kocie źrenice przybrały pionowy kształt, co usprawnia regulowanie ilości światła wpadającego do oka poprzez ruch powiek i ułatwiają polowanie po zmierzchu. Dzięki tej wrodzonej umiejętności akomodacja oka, czyli zdolność dostosowywania się do oglądania obiektów znajdujących się w różnych odległościach, okazuje się zbyteczna, a źrenice samoistnie rozszerzają się i zwężają odpowiednio do oświetlenia. Obawę może zatem wywołać widok nierównych źrenic.
- Obudziłam się i zobaczyłam, że nasz kotek ma źrenice różnej wielkości. Czy to coś poważnego? - brzmiało niewinne pytanie zamieszczone na internetowym forum Reddit.
W odpowiedzi Cécile dostała poradę od kilku osób, by niezwłocznie skontaktowała się z lekarzem weterynarii bądź kocim okulistą. U Smitty'ego podejrzewano anizokorię.
Czym jest anizokoria, czyli poważny problem u kotów?
Anizokoria, czyli różnica w rozmiarze źrenic, może być następstwem silnego bólu głowy lub oczu. Najczęściej spowodowana jest dolegliwościami okulistycznymi takimi, jak uraz rogówki, choroba siatkówki, jaskra, zespół Hornera, bądź zapalenie błony naczyniowej, choć może też wskazywać na uraz głowy. Przyczyny można również dopatrywać się w problemach gastrycznych, zaburzeniach neurologicznych czy chorobach nowotworowych.
Jeśli dostrzeżesz u swojego podopiecznego widoczną różnicę w wielkości tęczówek, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Nieleczona anizokoria może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Na szczęście w przypadku Smitty'ego weterynarz był w stanie szybko zbadać zwierzę i stwierdzić, że różnica w rozmiarze źrenic miała związek ze sposobem, w jakim kot śpi.
Nierówne źrenice to nie jest domena wyłącznie kotów
Co ciekawe, problem nierównych rozmiarem źrenic dotyczył jednego z najsłynniejszych artystów muzycznych, który dzięki ryzykownym eksperymentom zmienił oblicze rock'n'rolla. Mowa oczywiście o Davidzie Bowie. Multiinstrumentalisty nabawił się anizokorii w 1962 roku, gdy pobił się ze swoim przyjacielem. W trakcie wymiany ciosów przeciwnik zadrapał jego gałkę oczną, powodując paraliż mięśni, które zajmują się kurczeniem tęczówki. Od tego dnia, mimo dwóch operacji, lewa źrenica Bowiego pozostała na stałe otwarta.
Z czasem Bowie podziękował swojemu kumplowi z dawnych lat za nadanie jego wyglądowi “specyficznego mistycyzmu”, gdyż uszkodzona lewa źrenica stała się nieodłączną częścią jego wizerunku.
Źródło: reddit, koty.pl