Swiatzwierzat.pl
Pies

pixabay/sevenpixx

Zostawił psa na 2 godziny pod sklepem. Zwierzę nie miało dostępu do wody

6 Lipca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Pracownicy centrum handlowego w Żorach przez blisko dwie godziny szukali właściciela schorowanego psiego seniora pozostawionego w upale. Zwierzę nie miało dostępu do wody i słabło z minuty na minutę. Zdarzenie najpewniej miałoby tragiczny finał, gdy nie interwencja służb. Co na swoją obronę miał opiekun zwierzęcia?

W poniedziałek, tj. 5 lipca około godziny 14 pracownik jednego z salonów w żorskiej galerii handlowej zauważył starszego mężczyznę, który wchodząc do środka, pozostawił przed wejściem swojego psa. Na dworze panował upał, dlatego gdy po dwóch godzinach pies nadal był przywiązany, ogarnęła go wściekłość.

Los psa nie był obojętny przechodniom

Na niepokojącą sytuację jako pierwsza zareagowała pracownica cywilna Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie, która przechodziła w pobliżu centrum handlowego razem z córką. Kobieta postanowiła pomóc czworonogowi, dlatego nie czekając ani chwili dłużej, skontaktowała się z policjantką z Żor, która akurat wracała ze służby

W oczekiwaniu na przyjazd rakarza oraz patrolu, ratowniczki odnalazły świadków oraz ustaliły przebieg zdarzenia. Niedługo potem przed budynkiem znienacka pojawił się 58-letni właściciel zwierzęcia.

Ściana

Domownikom opadły szczęki na widok nowego lokatora. Mieszkał w ścianie

CZYTAJ DALEJ

Tłumaczenia właściciela

Na pytanie ludzi, dlaczego zwierzę zostało bez opieki na tak długi czas, starszy mężczyzna tłumaczył, że pozostawił zwierzę przed wejściem, gdyż nie było możliwe wprowadzenie go do środka. Podczas gdy czworonóg dyszał na zewnątrz, on sam poszedł do jednego z salonów usługowych, żeby załatwić własne sprawy.

58-latek zapewniał, że mimo tego, że pies ma 10 lat i jest schorowany, on troszczy się o niego. Twierdził, że znajduje się pod opieką weterynaryjną i ma aktualne szczepienia.

Funkcjonariusze przeprowadzili długą rozmowę, uświadamiającą właściciela o właściwym traktowaniu zwierząt. Zasugerowali, aby z racji panujących warunków atmosferycznych i stanu zdrowia psa, na przyszłość rozsądniej będzie zostawiać go w domu. 

Wraz z końcem interwencji na jaw wyszło, że właściciel mija się z prawdą. Pies najprawdopodobniej od 3 lat nie posiada obowiązkowych szczepień i nie odwiedza weterynarza. Wobec tego zobowiązano właściciela do zapewnienia mu opieki weterynaryjnej i sporządzono dokumentację. Sprawę zbadają teraz policjanci zajmujący się przestępczością przeciwko zwierzętom.

Pilny apel do właścicieli zwierząt

Mundurowi przypominają, że w myśl ustawy o ochronie zwierząt – zwierzę nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. W związku z trwającą falą upałów apelują o niepozostawianie psów bez kontroli, np. przypiętych przed wejściami do sklepów i innych placówek bez możliwości ich identyfikacji.

Zwracają też uwagę na ciążące na właścicielach obowiązkach tj. na przykład zapewnienie stałego dostępu do wody, odpowiedniej opieki i pielęgnacji, czy uwzględniania ich naturalnych potrzeb.

Zobacz zdjęcia:

Pies

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Aktualności

Zwą go polskim dr Dolittle. Ostrowski policjant przyciąga zwierzęta jak magnes

Czytaj więcej >

Aktualności

Pandemia odbija się na budżecie legendarnej stadniny koni? Są milionowe straty

Czytaj więcej >

Aktualności

Inspektorzy DIOZ uratowali zaniedbane psy „Nigdy nie były przytulane i kochane"

Czytaj więcej >

Aktualności

Niezwykła ekspozycja pod Sejmem. Tak wygląda przyszłość bez chowu przemysłowego zwierząt

Czytaj więcej >

Aktualności

Dzień na plaży zmienił się w dramat. Na odsiecz ruszyli niezwykli ratownicy

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >