Swiatzwierzat.pl
Pies przed sklepem

pixabay/adam1zakaev

Zostawiasz psa przed sklepem? Licz się nie tylko z mandatem

19 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Polacy tłumnie ruszyli na zakupy świąteczne, a hipermarkety i galerie handlowe przeżywają istne oblężenie. Czasami, będąc w trakcie spaceru z psem, opiekunowi przypominają sobie, że mieli coś kupić. Okazuje się, że za pozostawienie czworonoga "na chwilkę" przed sklepem bądź apteką może nas słono kosztować.

Chociaż z witryn coraz większej ilości lokali usługowych znika grafika psa w czerwonym, przekreślonym kółku, do niektórych miejsc publicznych nadal nie możemy wejść ze swoim czworonożnym przyjacielem. W tym celu część właścicieli zwierząt pozostawia je na przysłowiowe "5 minut" i samemu załatwia niezbędne sprawy. Osoby, które postępują w ten sposób, muszą pamiętać, że mandat to nie najgorsza kara, jaka może ich spotkać za brak odpowiedzialności.

Idziesz na zakupy? Nie zostawiaj psa pod sklepem

W tak zabieganym okresie, jakim są Święta Bożego Narodzenia, niektórzy właściciele na spacerze postanawiają załatwić kilka rzeczy za jednym zamachem i w tym celu pozostawiają psa bez opieki. Zjawisku temu często towarzyszy widok pupila przywiązanego do słupka na rowery, który rozpaczliwie szczeka, piszczy i lękliwie rozgląda się za swoim panem czy panią.

Zdarza się, że w okresie wzmożonych zakupów 5 minut nieobecności właściciela wydłuża się do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu, podczas których zwierzę przeżywa ogromny stres. Często jest zaczepiane przez przechodniów, co jeszcze mocniej potęguje uczucie strachu. Istnieje przy tym ryzyko, że zestresowany pies w końcu ugryzie nieznajomego, za co odpowiedzialność będzie ponosił jego właściciel.

To oczywiście nie jedyny możliwy scenariusz tego, co może się wydarzyć. Podczas naszej nieobecność pupil może zaplątać się w smycz i zrobić sobie krzywdę, uciec i niefortunnie wpaść pod samochód, pogryźć się z innym psem, a wreszcie zostać skradzionym. W końcu okres przedświąteczny to idealna okazja dla złodzieja, który w oka mgnieniu może zniknąć z naszym czworonogiem.

Kotka

Bezpańska kotka błaga o wpuszczenie do domu. Ma ze sobą prezent niespodziankę

CZYTAJ DALEJ

Od kwietnia 2020 r. wyższe kary za pozostawienie psa bez opieki

Według prawa psy w miejscach publicznych muszą być zawsze pod opieką osoby sprawującej nad nimi kontrolę. Mimo to wiele osób nie wie, że zostawianie psa pod sklepem, poza narażaniem go na stres i niebezpieczeństwo, może słono kosztować.

10 kwietnia 2020 roku w życie weszło nowe rozporządzenie Rządu dotyczące m.in. wysokości mandatu za pozostanie zwierzęcia bez opieki w miejscu publicznym oraz za wyprowadzanie go bez smyczy. Kwota mandatu wzrosła do 250 zł, natomiast w przypadku, gdy pies jest agresywny, a jego właściciel nie ma odpowiedniego zezwolenia na posiadanie zwierzęcia lub wyprowadza go bez smyczy i kagańca, może otrzymać mandat do 500 zł.

Należy pamiętać, że pies nie ma poczucia upływającego czasu, a zatem nie wie, gdzie poszedł właściciel i czy w ogóle po nie wróci. Jeżeli idziemy na zakupy, zostawmy pupila w domu i rozważniej organizujmy sobie czas.

Źródło: kobieta.interia.pl, wamiz.pl

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >