Swiatzwierzat.pl
Pies przed sklepem

pixabay/adam1zakaev

Zostawiasz psa przed sklepem? Licz się nie tylko z mandatem

19 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 17 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Polacy tłumnie ruszyli na zakupy świąteczne, a hipermarkety i galerie handlowe przeżywają istne oblężenie. Czasami, będąc w trakcie spaceru z psem, opiekunowi przypominają sobie, że mieli coś kupić. Okazuje się, że za pozostawienie czworonoga "na chwilkę" przed sklepem bądź apteką może nas słono kosztować.

Chociaż z witryn coraz większej ilości lokali usługowych znika grafika psa w czerwonym, przekreślonym kółku, do niektórych miejsc publicznych nadal nie możemy wejść ze swoim czworonożnym przyjacielem. W tym celu część właścicieli zwierząt pozostawia je na przysłowiowe "5 minut" i samemu załatwia niezbędne sprawy. Osoby, które postępują w ten sposób, muszą pamiętać, że mandat to nie najgorsza kara, jaka może ich spotkać za brak odpowiedzialności.

Idziesz na zakupy? Nie zostawiaj psa pod sklepem

W tak zabieganym okresie, jakim są Święta Bożego Narodzenia, niektórzy właściciele na spacerze postanawiają załatwić kilka rzeczy za jednym zamachem i w tym celu pozostawiają psa bez opieki. Zjawisku temu często towarzyszy widok pupila przywiązanego do słupka na rowery, który rozpaczliwie szczeka, piszczy i lękliwie rozgląda się za swoim panem czy panią.

Zdarza się, że w okresie wzmożonych zakupów 5 minut nieobecności właściciela wydłuża się do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu, podczas których zwierzę przeżywa ogromny stres. Często jest zaczepiane przez przechodniów, co jeszcze mocniej potęguje uczucie strachu. Istnieje przy tym ryzyko, że zestresowany pies w końcu ugryzie nieznajomego, za co odpowiedzialność będzie ponosił jego właściciel.

To oczywiście nie jedyny możliwy scenariusz tego, co może się wydarzyć. Podczas naszej nieobecność pupil może zaplątać się w smycz i zrobić sobie krzywdę, uciec i niefortunnie wpaść pod samochód, pogryźć się z innym psem, a wreszcie zostać skradzionym. W końcu okres przedświąteczny to idealna okazja dla złodzieja, który w oka mgnieniu może zniknąć z naszym czworonogiem.

Kotka

Bezpańska kotka błaga o wpuszczenie do domu. Ma ze sobą prezent niespodziankę

CZYTAJ DALEJ

Od kwietnia 2020 r. wyższe kary za pozostawienie psa bez opieki

Według prawa psy w miejscach publicznych muszą być zawsze pod opieką osoby sprawującej nad nimi kontrolę. Mimo to wiele osób nie wie, że zostawianie psa pod sklepem, poza narażaniem go na stres i niebezpieczeństwo, może słono kosztować.

10 kwietnia 2020 roku w życie weszło nowe rozporządzenie Rządu dotyczące m.in. wysokości mandatu za pozostanie zwierzęcia bez opieki w miejscu publicznym oraz za wyprowadzanie go bez smyczy. Kwota mandatu wzrosła do 250 zł, natomiast w przypadku, gdy pies jest agresywny, a jego właściciel nie ma odpowiedniego zezwolenia na posiadanie zwierzęcia lub wyprowadza go bez smyczy i kagańca, może otrzymać mandat do 500 zł.

Należy pamiętać, że pies nie ma poczucia upływającego czasu, a zatem nie wie, gdzie poszedł właściciel i czy w ogóle po nie wróci. Jeżeli idziemy na zakupy, zostawmy pupila w domu i rozważniej organizujmy sobie czas.

Źródło: kobieta.interia.pl, wamiz.pl

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Jak zapobiegać nadwadze u psa? Jak ją niwelować? Zobacz porady

Czytaj więcej >

Psy

Mija dekada od śmierci Violetty Villas. Co się stało z jej zwierzętami?

Czytaj więcej >

Psy

Nie przytulaj psa. Większość zwierzaków toleruje to z konieczności

Czytaj więcej >

Psy

Jesteś posiadaczem psa? Policja przypomina, o czym musisz pamiętać

Czytaj więcej >

Psy

Jak przygotować adresownik zgodnie z ideą zasady ostrożności?

Czytaj więcej >

Psy

10 sygnałów, że szczeniak pochodzi z pseudohodowli

Czytaj więcej >