Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Zostawiasz psa przed sklepem? Licz się nie tylko z mandatem
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 19.12.2021 01:00

Zostawiasz psa przed sklepem? Licz się nie tylko z mandatem

Pies przed sklepem
pixabay/adam1zakaev

Mając hipermarkety i galerie handlowe na wyciągnięcie ręki, Polacy chętnie oddają się nieplanowanym zakupom. Zdarza się, że będąc w trakcie spaceru z psem, opiekunowi przypominają sobie, że mieli coś kupić. Osoby, które postępują w ten sposób, muszą pamiętać, że mandat to nie najgorsza kara, jaka może ich spotkać za brak odpowiedzialności. Pozostawienie czworonoga przed sklepem spożywczym czy apteką na przysłowiową “chwilkę” może nas słono kosztować. 

Idziesz na zakupy? Nie zostawiaj psa pod sklepem

Chociaż z witryn coraz większej ilości lokali usługowych znika grafika psa w czerwonym przekreślonym kółku, do niektórych miejsc publicznych nadal nie możemy wejść ze swoim czworonożnym przyjacielem. W tym celu niemałe grono właścicieli zwierząt postanawia załatwić kilka rzeczy za jednym zamachem i pozostawia swojego milusińskiego samego na przysłowiowe “5 minut”.

Zdarza się, że tak zabieganym okresie, jakim są weekendy, dni poprzedzające święta państwowe, a w reszcie Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc, chwilowa nieobecność właściciela wydłuża się do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu minut, podczas których zwierzę przeżywa ogromny stres. 

Zjawisku temu często towarzyszy widok pupila przywiązanego do słupka na rowery, który rozpaczliwie szczeka, piszczy i lękliwie rozgląda się za swoim panem czy panią. Często jest zaczepiane przez przechodniów, co jeszcze mocniej potęguje uczucie strachu. Istnieje przy tym ryzyko, że zestresowany pies w końcu ugryzie nieznajomego, za co odpowiedzialność będzie ponosił jego właściciel.

To oczywiście nie jedyny możliwy scenariusz tego, co może się wydarzyć. Podczas naszej nieobecność pupil może zaplątać się w smycz i zrobić sobie krzywdę, uciec i niefortunnie wpaść pod samochód, pogryźć się z innym psem, a wreszcie zostać skradzionym. W końcu okres przedświąteczny to idealna okazja dla złodzieja, który w oka mgnieniu może zniknąć z naszym czworonogiem.

Obowiązują wyższe kary za pozostawienie psa bez opieki

Według prawa psy w miejscach publicznych muszą być zawsze pod opieką osoby sprawującej nad nimi kontrolę. Mimo to wiele osób nie wie, że zostawianie psa pod sklepem, poza narażaniem go na stres i niebezpieczeństwo, może słono kosztować.

10 kwietnia 2020 roku w życie weszło nowe rozporządzenie Rządu dotyczące m.in. wysokości mandatu za pozostanie zwierzęcia bez opieki w miejscu publicznym oraz za wyprowadzanie go bez smyczy. Kwota mandatu wzrosła do 250 zł, natomiast w przypadku, gdy pies jest agresywny, a jego właściciel nie ma odpowiedniego zezwolenia na posiadanie zwierzęcia lub wyprowadza go bez smyczy i kagańca, na posiadacza czworonoga może zostać nałożona kara w wysokości 500 zł i więcej.

Należy pamiętać, że pies w inny sposób rozumie koncepcję upływającego czasu, a zatem nie wie, gdzie poszedł właściciel i czy w ogóle po nie wróci. Jeżeli idziemy na zakupy, zostawmy pupila w domu i rozważniej organizujmy sobie czas.

Źródło: kobieta.interia.pl, wamiz.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Bezpańska kotka błaga o wpuszczenie do domu. Ma ze sobą prezent niespodziankę

Kolejne schroniska mówią "nie" adopcjom w okresie świątecznym

Kury jednak potrafią latać? Mamy na to niezbity dowód

 

Tagi: Pies Polska