Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Kolejne schroniska mówią "nie" adopcjom w okresie świątecznym
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:51

Kolejne schroniska mówią "nie" adopcjom w okresie świątecznym

Wstrzymane adopcje w schroniskach
unsplash/noelle

Jak co roku, w kolejnych schroniskach dla bezdomnych zwierząt zorganizowano grudniowy manifest związany z odpowiedzialną adopcją psów i kotów. W okresie przedświątecznym wstrzymano adopcje podopiecznych. Zakaz wydawania zwierząt jest podyktowany ich dobrem.

W okresie przedświątecznej gorączki wciąż wiele osób dopytuje o możliwość przygarnięcia zwierzaków jako prezent "pod choinkę". Decyzje często podejmowane są pod wpływem emocji oraz błagań najmłodszych członków rodziny. Tymczasem, z obserwacji ekspertów wynika, że decyzja o przygarnięciu czworonoga zazwyczaj kończy się dla "żywego prezentu" tragicznie.

Kolejne schroniska wstrzymują adopcje w obawie przed "nietrafionym prezentem"

Chociaż zapewne część osób uważa, że zwiększona ilość adopcji w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia mogłaby w pewnym stopniu rozwiązać problem bezdomności zwierząt w Polsce, w rzeczywistości szacunki są dramatyczne. Jak przekazuje portal ekologia.pl, w okresie poświątecznym liczba zwierząt w schroniskach zwiększa się nawet o 30 procent, natomiast szczyt sezonu porzuceń psów i kotów przypada na styczeń.

Właśnie dlatego w tym roku osoby zainteresowane adopcją psa, kota czy innego zwierzątka domowego będą musiały uzbroić się w cierpliwość. Na stronach organizacji zajmujących się ratowaniem oraz opieką nad zwierzętami pojawiły się komunikaty informujące o wstrzymaniu adopcji do początku stycznia 2022 roku. Wolontariusze wcale nie przepraszają za utrudnienia.

- Co roku, pojawiają się apele by nie adoptować zwierząt jako prezent pod choinkę. Do wielu ludzi nadal to nie dociera. Pojawia się wtedy oburzenie, że mamy "POMYŚLEĆ O DZIECIACH" , że wolontariuszka jest niemiła, wredna i ma urojenia. To nie są urojenia, to jest doświadczenie, i tekst, że nie znamy danego dziecka nie jest argumentem - wyjaśniają przedstawiciele Bezpiecznej Przystani przy Fundacji Oczami Kota.

Schroniska i fundacje prozwierzęce, które zawiesiły adopcje czworonogów w okresie świątecznym to m.in.:

  • Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Promyk w Gdańsku

  • Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt "Przyjazna Buda"

  • Przytulisko Psia Przystań

  • Bezpieczna Przystań przy Fundacji Oczami Kota

  • Schronisko Dla Zwierząt Bełchatów

  • Fundacja Przyjaciele Braci Mniejszych

  • Białostockie Schronisko "Dolina Dolistówki"

  • ŁAPA Nyskie Pogotowie Opiekuńczo - Adopcyjne dla Zwierząt

  • Azyl - Fundacja AFN

  • Okienko życia dla królików i gryzoni

Pies jest na całe życie, nie tylko na święta

Decydując się na adopcję zwierzęcia, musimy przedyskutować kwestię powiększenia rodziny z pozostałymi domownikami oraz przede wszystkim mieć na względzie dobro samego pupila. Należy zastanowić się, czy jesteśmy gotowi w pełni zaangażować się w pracochłonny proces, jakim jest wypracowanie zaufania i oswojenie podopiecznego z nowymi warunkami.

Święta i Sylwester to czas, w którym goni nas pośpiech, jest hałaśliwie, a wokół gromadzi się dużo ludzi, dlatego naturalnie nie jesteśmy w stanie zapewnić zwierzęciu całej naszej uwagi i komfortowych warunków. Na skutek przeboćcowania, strachu i dezorientacji zwierzę może reagować w sposób lękowy, a nawet agresywny. Dla wielu właścicieli to zbyt wiele do udźwignięcia, dlatego w ich ocenie jedynym rozwiązaniem jest oddanie pupila z powrotem do schroniska.

Jeśli mowa o zwrotach "nietrafionych prezentów", nie można pominąć kwestii znęcania się nad niechcianymi podopiecznymi. Wielokrotnie opisywaliśmy przypadki przywiązywania zwierząt w lasach, wyrzucania z rozpędzonych aut, czy pozostawiania ich w pobliżu schronisk.

Aby historia się nie powtórzyła, pamiętajmy, że zwierzę czuje, cierpi i kocha, dlatego nie powinno być spontanicznym prezentem. Wolontariusze sprawujący nad nimi opiekę chcą znaleźć dla nich domy, w których odnajdą spokój i szczęście - nie tylko w Święta.

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami