Swiatzwierzat.pl
Wstrzymane adopcje w schroniskach

unsplash/noelle

Kolejne schroniska mówią "nie" adopcjom w okresie świątecznym

18 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 7 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Jak co roku, w kolejnych schroniskach dla bezdomnych zwierząt zorganizowano grudniowy manifest związany z odpowiedzialną adopcją psów i kotów. W okresie przedświątecznym wstrzymano adopcje podopiecznych. Zakaz wydawania zwierząt jest podyktowany ich dobrem.

W okresie przedświątecznej gorączki wciąż wiele osób dopytuje o możliwość przygarnięcia zwierzaków jako prezent "pod choinkę". Decyzje często podejmowane są pod wpływem emocji oraz błagań najmłodszych członków rodziny. Tymczasem, z obserwacji ekspertów wynika, że decyzja o przygarnięciu czworonoga zazwyczaj kończy się dla "żywego prezentu" tragicznie.

Kolejne schroniska wstrzymują adopcje w obawie przed "nietrafionym prezentem"

Chociaż zapewne część osób uważa, że zwiększona ilość adopcji w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia mogłaby w pewnym stopniu rozwiązać problem bezdomności zwierząt w Polsce, w rzeczywistości szacunki są dramatyczne. Jak przekazuje portal ekologia.pl, w okresie poświątecznym liczba zwierząt w schroniskach zwiększa się nawet o 30 procent, natomiast szczyt sezonu porzuceń psów i kotów przypada na styczeń.

Właśnie dlatego w tym roku osoby zainteresowane adopcją psa, kota czy innego zwierzątka domowego będą musiały uzbroić się w cierpliwość. Na stronach organizacji zajmujących się ratowaniem oraz opieką nad zwierzętami pojawiły się komunikaty informujące o wstrzymaniu adopcji do początku stycznia 2022 roku. Wolontariusze wcale nie przepraszają za utrudnienia.

- Co roku, pojawiają się apele by nie adoptować zwierząt jako prezent pod choinkę. Do wielu ludzi nadal to nie dociera. Pojawia się wtedy oburzenie, że mamy "POMYŚLEĆ O DZIECIACH" , że wolontariuszka jest niemiła, wredna i ma urojenia. To nie są urojenia, to jest doświadczenie, i tekst, że nie znamy danego dziecka nie jest argumentem - wyjaśniają przedstawiciele Bezpiecznej Przystani przy Fundacji Oczami Kota.

Schroniska i fundacje prozwierzęce, które zawiesiły adopcje czworonogów w okresie świątecznym to m.in.:

  • Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Promyk w Gdańsku

  • Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt "Przyjazna Buda"

  • Przytulisko Psia Przystań

  • Bezpieczna Przystań przy Fundacji Oczami Kota

  • Schronisko Dla Zwierząt Bełchatów

  • Fundacja Przyjaciele Braci Mniejszych

  • Białostockie Schronisko "Dolina Dolistówki"

  • ŁAPA Nyskie Pogotowie Opiekuńczo - Adopcyjne dla Zwierząt

  • Azyl - Fundacja AFN

  • Okienko życia dla królików i gryzoni

Kura w locie

Kury jednak potrafią latać? Mamy na to niezbity dowód

CZYTAJ DALEJ

Pies jest na całe życie, nie tylko na święta

Decydując się na adopcję zwierzęcia, musimy przedyskutować kwestię powiększenia rodziny z pozostałymi domownikami oraz przede wszystkim mieć na względzie dobro samego pupila. Należy zastanowić się, czy jesteśmy gotowi w pełni zaangażować się w pracochłonny proces, jakim jest wypracowanie zaufania i oswojenie podopiecznego z nowymi warunkami.

Święta i Sylwester to czas, w którym goni nas pośpiech, jest hałaśliwie, a wokół gromadzi się dużo ludzi, dlatego naturalnie nie jesteśmy w stanie zapewnić zwierzęciu całej naszej uwagi i komfortowych warunków. Na skutek przeboćcowania, strachu i dezorientacji zwierzę może reagować w sposób lękowy, a nawet agresywny. Dla wielu właścicieli to zbyt wiele do udźwignięcia, dlatego w ich ocenie jedynym rozwiązaniem jest oddanie pupila z powrotem do schroniska.

Jeśli mowa o zwrotach "nietrafionych prezentów", nie można pominąć kwestii znęcania się nad niechcianymi podopiecznymi. Wielokrotnie opisywaliśmy przypadki przywiązywania zwierząt w lasach, wyrzucania z rozpędzonych aut, czy pozostawiania ich w pobliżu schronisk.

Aby historia się nie powtórzyła, pamiętajmy, że zwierzę czuje, cierpi i kocha, dlatego nie powinno być spontanicznym prezentem. Wolontariusze sprawujący nad nimi opiekę chcą znaleźć dla nich domy, w których odnajdą spokój i szczęście - nie tylko w Święta.

Zobacz zdjęcia:

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z namiEwa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Jak zapobiegać nadwadze u psa? Jak ją niwelować? Zobacz porady

Czytaj więcej >

Psy

Mija dekada od śmierci Violetty Villas. Co się stało z jej zwierzętami?

Czytaj więcej >

Psy

Nie przytulaj psa. Większość zwierzaków toleruje to z konieczności

Czytaj więcej >

Psy

Jesteś posiadaczem psa? Policja przypomina, o czym musisz pamiętać

Czytaj więcej >

Psy

Jak przygotować adresownik zgodnie z ideą zasady ostrożności?

Czytaj więcej >

Psy

10 sygnałów, że szczeniak pochodzi z pseudohodowli

Czytaj więcej >