Swiatzwierzat.pl
Wstrzymane adopcje w schroniskach

unsplash/noelle

Kolejne schroniska mówią "nie" adopcjom w okresie świątecznym

18 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Jak co roku, w kolejnych schroniskach dla bezdomnych zwierząt zorganizowano grudniowy manifest związany z odpowiedzialną adopcją psów i kotów. W okresie przedświątecznym wstrzymano adopcje podopiecznych. Zakaz wydawania zwierząt jest podyktowany ich dobrem.

W okresie przedświątecznej gorączki wciąż wiele osób dopytuje o możliwość przygarnięcia zwierzaków jako prezent "pod choinkę". Decyzje często podejmowane są pod wpływem emocji oraz błagań najmłodszych członków rodziny. Tymczasem, z obserwacji ekspertów wynika, że decyzja o przygarnięciu czworonoga zazwyczaj kończy się dla "żywego prezentu" tragicznie.

Kolejne schroniska wstrzymują adopcje w obawie przed "nietrafionym prezentem"

Chociaż zapewne część osób uważa, że zwiększona ilość adopcji w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia mogłaby w pewnym stopniu rozwiązać problem bezdomności zwierząt w Polsce, w rzeczywistości szacunki są dramatyczne. Jak przekazuje portal ekologia.pl, w okresie poświątecznym liczba zwierząt w schroniskach zwiększa się nawet o 30 procent, natomiast szczyt sezonu porzuceń psów i kotów przypada na styczeń.

Właśnie dlatego w tym roku osoby zainteresowane adopcją psa, kota czy innego zwierzątka domowego będą musiały uzbroić się w cierpliwość. Na stronach organizacji zajmujących się ratowaniem oraz opieką nad zwierzętami pojawiły się komunikaty informujące o wstrzymaniu adopcji do początku stycznia 2022 roku. Wolontariusze wcale nie przepraszają za utrudnienia.

- Co roku, pojawiają się apele by nie adoptować zwierząt jako prezent pod choinkę. Do wielu ludzi nadal to nie dociera. Pojawia się wtedy oburzenie, że mamy "POMYŚLEĆ O DZIECIACH" , że wolontariuszka jest niemiła, wredna i ma urojenia. To nie są urojenia, to jest doświadczenie, i tekst, że nie znamy danego dziecka nie jest argumentem - wyjaśniają przedstawiciele Bezpiecznej Przystani przy Fundacji Oczami Kota.

Schroniska i fundacje prozwierzęce, które zawiesiły adopcje czworonogów w okresie świątecznym to m.in.:

  • Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Promyk w Gdańsku

  • Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt "Przyjazna Buda"

  • Przytulisko Psia Przystań

  • Bezpieczna Przystań przy Fundacji Oczami Kota

  • Schronisko Dla Zwierząt Bełchatów

  • Fundacja Przyjaciele Braci Mniejszych

  • Białostockie Schronisko "Dolina Dolistówki"

  • ŁAPA Nyskie Pogotowie Opiekuńczo - Adopcyjne dla Zwierząt

  • Azyl - Fundacja AFN

  • Okienko życia dla królików i gryzoni

Kura w locie

Kury jednak potrafią latać? Mamy na to niezbity dowód

CZYTAJ DALEJ

Pies jest na całe życie, nie tylko na święta

Decydując się na adopcję zwierzęcia, musimy przedyskutować kwestię powiększenia rodziny z pozostałymi domownikami oraz przede wszystkim mieć na względzie dobro samego pupila. Należy zastanowić się, czy jesteśmy gotowi w pełni zaangażować się w pracochłonny proces, jakim jest wypracowanie zaufania i oswojenie podopiecznego z nowymi warunkami.

Święta i Sylwester to czas, w którym goni nas pośpiech, jest hałaśliwie, a wokół gromadzi się dużo ludzi, dlatego naturalnie nie jesteśmy w stanie zapewnić zwierzęciu całej naszej uwagi i komfortowych warunków. Na skutek przeboćcowania, strachu i dezorientacji zwierzę może reagować w sposób lękowy, a nawet agresywny. Dla wielu właścicieli to zbyt wiele do udźwignięcia, dlatego w ich ocenie jedynym rozwiązaniem jest oddanie pupila z powrotem do schroniska.

Jeśli mowa o zwrotach "nietrafionych prezentów", nie można pominąć kwestii znęcania się nad niechcianymi podopiecznymi. Wielokrotnie opisywaliśmy przypadki przywiązywania zwierząt w lasach, wyrzucania z rozpędzonych aut, czy pozostawiania ich w pobliżu schronisk.

Aby historia się nie powtórzyła, pamiętajmy, że zwierzę czuje, cierpi i kocha, dlatego nie powinno być spontanicznym prezentem. Wolontariusze sprawujący nad nimi opiekę chcą znaleźć dla nich domy, w których odnajdą spokój i szczęście - nie tylko w Święta.

Zobacz zdjęcia:

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z namiTagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >