Czy można wejść z psem do sklepu lub restauracji? Polskie przepisy nie zawsze są jednoznaczne
Kwestia wejścia z psem do restauracji bądź sklepu jest często poruszana zarówno przez zwolenników wspólnych zakupów czy posiłków z czworonogiem, jak i przeciwników. Główny Inspektorat Sanitarny w końcu wprost stwierdził, czy obecność pupila w lokalu lub sklepie jest prawnie zakazana. Jednak zawsze jest pewien wyjątek.
Chcesz spędzić miło popołudnie czy wieczór, ale nie masz z kim zostawić pieska? Coraz częściej można spotkać się z lokalami gastronomicznymi i sklepami, w których zwierzęta są mile widziane. Czworonożni goście zazwyczaj mogą liczyć w nich nawet na miskę z wodą, aby oni również, mogli ukoić swoje pragnienie. Niemniej jednak usługodawcy i sprzedawcy, którzy nie darzą psów szczególną sympatią, często zasłaniają się sanepidem, odmawiając im wstępu. Czy mają do tego prawo?
Główny Inspektorat Sanitarny postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości, zajmując konkretne stanowisko w sporze. Na oficjalnym koncie na Twitterze udostępniono infografikę dotyczącą statusu psów w miejscach publicznych.
Czy pies może wejść do restauracji lub sklepu? Sanepid nie pozostawia złudzeń
Pytania na temat obecności czworonogów w przestrzeni publicznej dostępnej dla ich opiekunów powracają jak bumerang w “gorących” dyskusjach. Jedni nie widzą nic złego w udaniu się na obiad lub kolację do miejsca, gdzie obok ludzi siedzą ich psy, drudzy natomiast takie zachowanie oceniają jako nieprzestrzeganie odpowiednich zasad higieny. W tej kwestii głos zabrał Główny Inspektorat Sanitarny, który wprost mówi, co o takim zachowaniu właścicieli psów mówią przepisy. Po tym oświadczeniu nikt więcej nie powinien mieć wątpliwości odnośnie tej sprawy.
GIS informuje, że według prawa czworonogi mogą przebywać w sklepie, restauracji i pubie, pod warunkiem że właściciel lokalu wyraża na to zgodę. A zatem wybierając się w dane miejsce, warto zadzwonić i upewnić się, czy miejsce to jest przyjazne zwierzętom.
- Sanepid nie zakazuje wstępu z psem do restauracji, pubu czy sklepu. To zależy wyłącznie od właściciela lokalu - czytamy na Twitterze Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Innym warunkiem jest to, że produkty spożywcze w miejscu, gdzie mogą wchodzić zwierzęta, muszą być przechowywane oraz serwowane z zachowaniem wszystkich zasad higieny. Za zachowanie czworonoga odpowiada właściciel, który w razie wyrządzenia szkód materialnych lub niewłaściwego zachowania psa względem innych konsumentów bierze za podopiecznego pełną odpowiedzialność.
Niewyjaśniona tajemnica mostu psich samobójców. Do dziś skoczyło z niego 600 psówWyjątek stanowią psi przewodnicy
W oświadczeniu wydanym przez Główny Inspektorat Sanitarny znajduje się również odniesienie do psów przewodników. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, specjalnie wyszkolone czworonogi mogą asystować właścicielowi wszędzie, niezależnie od zasad przyjętych przez właściciela lokalu usługowego.
- Pies przewodnik osoby niepełnosprawnej może wejść z nią zawsze - czytamy we wpisie na Twitterze.
Zważywszy na fakt, iż Polacy nie zawsze są świadomi praw obowiązujących psich przewodników, nie należy godzić się z odmową ze strony właściciela lokalu lub personelu. Niestety kilkukrotnie informowaliśmy, iż zdarzały się przypadki, w których osoby niepełnosprawne zostały z tego powodu potraktowane w skandaliczny, poniżający sposób.
W niektórych lokalach psy są traktowane jak pełnoprawni goście
Jesteśmy przekonani, że nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż w mediach społecznościowych można znaleźć wirtualne mapy oraz przewodniki wymieniające lokale przyjazne czworonogom. Niektóre z nich zrobiły jeszcze większy krok, niż samo zezwolenie na ich obecność, a mianowicie przyjazne psom miejsca wprowadzają nawet specjalne menu dla naszych milusińskich.
Takim oto sposobem, czworonóg, który zagości w restauracji lub pubie z opiekunem, ma szansę również poczuć się jak prawdziwy gość i skorzystać z menu, w którym znajdują się pozycje niezagrażające jego zdrowiu. Oczywiście osoby, którym nie odpowiada towarzystwo pupili mogą zdecydować się na skorzystanie z oferty innego miejsca, zupełnie tak jak właściciele psów są zobowiązani do przestrzegania zakazu wstępu, jeśli tokowy obowiązuje.
źródło: rmf.fm