Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Zegar biologiczny psa - w jaki sposób zwierzęta odczuwają czas?
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 11.04.2022 08:49

Zegar biologiczny psa - w jaki sposób zwierzęta odczuwają czas?

Projekt bez tytułu (1)
fot. robo1214, pixabay.com

To pewne, że psy nie znają się na zegarku. Doskonale jednak wiedzą, kiedy mogą liczyć na posiłek lub spodziewać się powrotu opiekuna. Świadczy to o tym, że chociaż inaczej niż ludzie, to także odczuwają upływający czas.

Czas pełni bardzo istotną rolę i jest kategorią obecną na każdym etapie naszego życia, od narodzin aż do śmierci. Dostosowujemy się do niego, a sekundy, minuty i godziny wyznaczają nasz rytm, w jakim funkcjonujemy. A jak to wygląda w psim świecie? Chociaż psy nie mają takiej samej miary czasu to także go odczuwają.

Jak pies odczuwa czas?

Psie poczucie czasu jest związane z instynktem, rytmami dobowymi i wewnętrznym zegarem biologicznym niżby tak, jak u ludzi - z konceptualizacjami czy abstrakcyjnym myśleniem. To po naturalnym cyklu dnia i nocy, czyli światła i ciemności psy rozpoznają pory snu, karmienia, zabawy czy spacerów.

Według niektórych naukowców wpływ na to, że psy wiedzą, kiedy mogą spodziewać się karmienia czy wyjścia na spacer, ma rytm dobowy. Możliwe, że zwierzęta śledzą pozycję słońca, czyli ilość światła wpadającącego do domu, po której rozpoznają porę dnia.

Psy obserwują ludzkie zachowania

Inne teorie mówią o tym, że w psim odczuwaniu czasu największą rolę pełnią ludzkie zachowania, które są przez nie obserwowane. Czworonogi wcale nie są głupie i potrafią świetnie odczytywać sygnały społeczne, a zatem według tej koncepcji psy odczuwają czas poprzez rytuały narzucane przez ludzi.

Z kolei Aleksandra Horowitz, psycholog specjalizująca się w procesach poznawczych ludzi, szympansów bonobo, nosorożców oraz psów, twierdzi, że nasi czworonożni przyjaciele odczuwają czas... nosem! Dzięki świetnemu węchowi odbierają obecność, nieobecność bądź intensywność zapachów, co pozwala im rozpoznać, kiedy miało miejsce dane zdarzenie bądź też za ile wydarzy się to, na co czekają.

W tym przypadku jednak również ważną rolę pełni ludzki harmonogram i regularne wykonywanie konkretnych czynności. To na ich podstawie pies może przewidywać, czyli wyczuwać upływający czas.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: telekarma.pl

Tagi: Ciekawostki