Swiatzwierzat.pl
Projekt bez tytułu (1)

fot. robo1214, pixabay.com

Zegar biologiczny psa - w jaki sposób zwierzęta odczuwają czas?

11 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Udostępnij:

To pewne, że psy nie znają się na zegarku. Doskonale jednak wiedzą, kiedy mogą liczyć na posiłek lub spodziewać się powrotu opiekuna. Świadczy to o tym, że chociaż inaczej niż ludzie, to także odczuwają upływający czas.

Czas pełni bardzo istotną rolę i jest kategorią obecną na każdym etapie naszego życia, od narodzin aż do śmierci. Dostosowujemy się do niego, a sekundy, minuty i godziny wyznaczają nasz rytm, w jakim funkcjonujemy. A jak to wygląda w psim świecie? Chociaż psy nie mają takiej samej miary czasu to także go odczuwają.

Jak pies odczuwa czas?

Psie poczucie czasu jest związane z instynktem, rytmami dobowymi i wewnętrznym zegarem biologicznym niżby tak, jak u ludzi - z konceptualizacjami czy abstrakcyjnym myśleniem. To po naturalnym cyklu dnia i nocy, czyli światła i ciemności psy rozpoznają pory snu, karmienia, zabawy czy spacerów.

Według niektórych naukowców wpływ na to, że psy wiedzą, kiedy mogą spodziewać się karmienia czy wyjścia na spacer, ma rytm dobowy. Możliwe, że zwierzęta śledzą pozycję słońca, czyli ilość światła wpadającącego do domu, po której rozpoznają porę dnia.

Pies u weterynarza

Dirofilarioza nowym zagrożeniem w Polsce. Jak chronić zwierzęta?

CZYTAJ DALEJ

Psy obserwują ludzkie zachowania

Inne teorie mówią o tym, że w psim odczuwaniu czasu największą rolę pełnią ludzkie zachowania, które są przez nie obserwowane. Czworonogi wcale nie są głupie i potrafią świetnie odczytywać sygnały społeczne, a zatem według tej koncepcji psy odczuwają czas poprzez rytuały narzucane przez ludzi.

Z kolei Aleksandra Horowitz, psycholog specjalizująca się w procesach poznawczych ludzi, szympansów bonobo, nosorożców oraz psów, twierdzi, że nasi czworonożni przyjaciele odczuwają czas... nosem! Dzięki świetnemu węchowi odbierają obecność, nieobecność bądź intensywność zapachów, co pozwala im rozpoznać, kiedy miało miejsce dane zdarzenie bądź też za ile wydarzy się to, na co czekają.

W tym przypadku jednak również ważną rolę pełni ludzki harmonogram i regularne wykonywanie konkretnych czynności. To na ich podstawie pies może przewidywać, czyli wyczuwać upływający czas.

Jaki pies nadaje się do bloku? 10 ras, które świetnie zaadaptują się do życia w mieszkaniu

Slajd 1 z 10

unsplash/Susana Segovia Barbero

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier to rasa, która znajduje się na szczycie rankingu psów, które najlepiej nadają się do mieszkania. Są niewielkich rozmiarów, mało ważą i nie są za bardzo szczekliwe. To przyjazny dla domowników pupil, który łatwo dostosowuje się nowych warunków.

Ile wiesz o największych zwierzętach na świecie?

Pytanie 1 z 8

Największy gatunek pingwinów to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: telekarma.pl

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Majówka z psem - jak się do niej przygotować?

Czytaj więcej >

Psy

Zwierzęta mogą zachorować od brudnych misek. Jak należy je myć?

Czytaj więcej >

Psy

Fala pogryzień przez psy. Policja apeluje: masz pupila, to go pilnuj

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies zakopuje jedzenie? Powody mogą Cię zaskoczyć

Czytaj więcej >

Psy

Polskie rasy psów. Czy znasz wszystkie czworonogi z naszego kraju?

Czytaj więcej >

Psy

Przykra niespodzianka w legowisku. Dlaczego pies siusia na posłanie?

Czytaj więcej >