Swiatzwierzat.pl
Daniel

Nadleśnictwo Biłgoraj

Zjawiskowa Biała Dama widziana pod Biłgorajem. Absolutna rzadkość, wszystko nagrały kamery

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

W Nadleśnictwie Biłgoraj pewni miłośnicy przyrody dokonali niezwykłego odkrycia. Można spotkać tam białą samicę daniela. Leśnicy wyjaśniają, że osobniki o białym umaszczeniu nieczęsto można zaobserwować w ich naturalnych środowisku, dlatego udokumentowany okaz jest absolutną rzadkością.

Wieści o niezwykłym mieszkańcu lasu w województwie lubelskim przekazał Pan Dariusz, jak i Pan Marek, którzy w podobnym czasie dostrzegli białą łanię biegającą wśród drzew. Filmy z niecodziennego spotkania pojawiły się na mediach społecznościowych.

Biała Dama spaceruje pod Biłgorajem

- Przejeżdżałem właśnie samochodem, gdy kątem oka zauważyłem, że w lesie mignęło coś białego. Zatrzymałem się i nagrałem film. Takie zwierzę widziałem po raz pierwszy w życiu - wspomina pan Marek Omiotek.

Zaobserwowany osobnik o białym umaszczeniu jest ewenementem w naturze. Eksperci przekonują, że u przedstawicieli jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm występuje niezmiernie rzadko ze względu na bardzo niską odziedziczalność.


Biała Dama, jak okrzyknęli ją lokalni leśnicy, nie jest jednak albinosem - to osobnik leucystyczny. Umaszczenie iście bajkowego stworzenia nie jest bowiem zupełnie białe, a jego oczy nie przybrały specyficznego różowego koloru.

Zwierzę ma niedobór ciemniejszych pigmentów w skórze i sierści. Oczy łani pozostają jednak ciemnego koloru. Z tego powodu można wykluczyć możliwość występowania u niego albinizmu - wrodzonej choroby charakteryzującej się całkowitym niewystępowaniem melaniny. 

Policja

Groźna kolizja na południu Polski. Zginął pies podróżujący w aucie

CZYTAJ DALEJ

Daniele dobrze się czują w polskich lasach

Daniel jest popularnie występującym zwierzęciem w Europie, choć nie jest gatunkiem rodzimym. Do Polski został sprowadzony w XVII wieku i obecnie występuje głównie w zachodnich i południowych rejonach kraju. Z początku występowały jedynie w hodowlach zamkniętych i dopiero w drugiej połowie XIX wieku zaczęto wypuszczać je na wolność.

Niestety, w przypadku albinosów lub osobników leucystycznych wyróżniający wygląd nie działa na ich korzyść. Osobniki o białym umaszczeniu są łatwiej zauważalne, przez co częściej mogą padać ofiarą drapieżników lub myśliwych.

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez GUS w 2020 roku wielkość populacji danieli szacuje się już na 29 346. Dla porównania jeszcze w 1972 roku ich liczebność szacowano była na jedynie 2500 osobników.

Dotąd na mediach społecznościowych ukazały się dwa nagranie z udziałem zjawiskowej Białej Damy. Jeśli koniecznie chcecie sprawdzić, jak prezentuje się na tle pozostałych osobników, można je obejrzeć pod tym oraz tym linkiem.

Dołącz do swiatzwierzat.pl

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >