Swiatzwierzat.pl

Sheldrick Wildlife Trust

Zebra i wiejski osioł doczekali się potomstwa. Na świat przyszedł zebroid

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Wiosną 2020 roku dzika zebra przemieszczająca się po terenie Parku Narodowego East Tsavo w Kenii odłączyła się od stada i zabłąkała na miejscową farmę. Po pewnym czasie pracownicy parku zauważyli, że samica wróciła z młodym. Unikalny wygląd potomka od razu zdradził, kto może być jego ojcem.

Zebra stała się honorowym członkiem stada bydła i spędziła na farmie kilka tygodni. Pracownicy Wildlife Fund David Sheldrick nie chcieli jednak, aby dzikie zwierzę sprawiało problemy społeczności graniczącej z parkiem narodowym.

Zebra zaprzyjaźniła się z osłem

Działacze na rzecz ochrony zwierząt przetransportowali zebrę w bardziej odpowiednie miejsce. Niedługo potem zauważyli, że samica nie wydaje się być zadowolona z powrotu.

Po pewnym czasie lokalni mieszkańcy znów dostrzegli znajome zwierzę zmierzające w kierunku farmy i doszli do wniosku, że nie będą jej tego zabraniać.

Tego samego roku ekipa zajmująca się konserwacją ogrodzenia na wybiegu dla zwierząt zobaczyła zebrę ze źrebakiem. Od początku wyczuli, że jej dziecko jest zupełnie inne od reszty.

Chociaż młode osobniki zebr przeważnie rodzą się z biało-brązowymi pasami i z czasem ciemnieją, u tego zwierzaka charakterystyczne paski występowały jedynie na nogach, a jego koloryt był niewyraźny. Wówczas do wszystkich dotarło, że jest owocem związku między zebrą a osłem!

Wszystko wskazuje na to, że podczas pobytu na farmie żądna przygód samica weszła w romantyczny związek z wiejskim osiołkiem. Pracownicy Wildlife Fund David Sheldrick zapewnili, że zarówno matka, jak i malutki "zebroosiołek" są zdrowi i dobrze się rozwijają. 

Czym jest zebroid?

Określenie zebroid lub "zebroosioł" odnosi się do wszystkich koniowatych krzyżowanych z zebrą. Zwierzę uzyskane w wyniku krzyżowania międzygatunkowego, czyli bastardyzacji,

Należy zaznaczyć, że osobnik powstały w wyniku skrzyżowania dwóch organizmów rodzicielskich należących do innych gatunków są niezwykłe rzadki. Hybrydowe potomstwo zwykle jest bezpłodne, choć to nie reguła. Niemniej jednak jest cenione za odporność na choroby i pasożyty oraz swoją wytrzymałość. Zobacz zdjęcia:

Transport zebry

Źródło: the dodo

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami!

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

31. finał WOŚP bez fajerwerków? Jurek Owsiak obiecał zatroszczyć się o zwierzęta
Czytaj więcej >

Pozostałe

Internauci oburzeni kreacją Kylie Jenner. Gloryfikacja polowań na zwierzęta? Zaskakujące stanowisko PETA
Czytaj więcej >

Pozostałe

Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile
Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaki jesteś w miłości? Wszystko zależy od tego, czy najpierw zauważysz ptaki, czy konia
Czytaj więcej >

Pozostałe

Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał
Czytaj więcej >

Pozostałe

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]