Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Zebra i wiejski osioł doczekali się potomstwa. Na świat przyszedł zebroid
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 12.10.2021 02:00

Zebra i wiejski osioł doczekali się potomstwa. Na świat przyszedł zebroid

Zebra
Sheldrick Wildlife Trust

Wiosną 2020 roku dzika zebra przemieszczająca się po terenie Parku Narodowego East Tsavo w Kenii odłączyła się od stada i zabłąkała na miejscową farmę. Po pewnym czasie pracownicy parku zauważyli, że samica wróciła z młodym. Unikalny wygląd potomka od razu zdradził, kto może być jego ojcem.

Zebra stała się honorowym członkiem stada bydła i spędziła na farmie kilka tygodni. Pracownicy Wildlife Fund David Sheldrick nie chcieli jednak, aby dzikie zwierzę sprawiało problemy społeczności graniczącej z parkiem narodowym.

Zebra zaprzyjaźniła się z osłem

Działacze na rzecz ochrony zwierząt przetransportowali zebrę w bardziej odpowiednie miejsce. Niedługo potem zauważyli, że samica nie wydaje się być zadowolona z powrotu.

Po pewnym czasie lokalni mieszkańcy znów dostrzegli znajome zwierzę zmierzające w kierunku farmy i doszli do wniosku, że nie będą jej tego zabraniać.

Tego samego roku ekipa zajmująca się konserwacją ogrodzenia na wybiegu dla zwierząt zobaczyła zebrę ze źrebakiem. Od początku wyczuli, że jej dziecko jest zupełnie inne od reszty.

Chociaż młode osobniki zebr przeważnie rodzą się z biało-brązowymi pasami i z czasem ciemnieją, u tego zwierzaka charakterystyczne paski występowały jedynie na nogach, a jego koloryt był niewyraźny. Wówczas do wszystkich dotarło, że jest owocem związku między zebrą a osłem!

Wszystko wskazuje na to, że podczas pobytu na farmie żądna przygód samica weszła w romantyczny związek z wiejskim osiołkiem. Pracownicy Wildlife Fund David Sheldrick zapewnili, że zarówno matka, jak i malutki "zebroosiołek" są zdrowi i dobrze się rozwijają. 

Czym jest zebroid?

Określenie zebroid lub "zebroosioł" odnosi się do wszystkich koniowatych krzyżowanych z zebrą. Zwierzę uzyskane w wyniku krzyżowania międzygatunkowego, czyli bastardyzacji,

Należy zaznaczyć, że osobnik powstały w wyniku skrzyżowania dwóch organizmów rodzicielskich należących do innych gatunków są niezwykłe rzadki. Hybrydowe potomstwo zwykle jest bezpłodne, choć to nie reguła. Niemniej jednak jest cenione za odporność na choroby i pasożyty oraz swoją wytrzymałość. Zobacz zdjęcia:

Transport zebry

Źródło: the dodo

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!