Swiatzwierzat.pl
Mayor

facebook/DIOZ

Była sołtysowa wsi Krzyżowa niemal zagłodziła psa. Do sądu trafił akt oskarżenia

12 Października 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Była sołtyska wsi Krzyżowa (woj. dolnośląskie) stanie przed sądem. Agnieszce S. zarzuca się doprowadzenie psa o imieniu Mayor do śmierci w męczarniach. Za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności.

O sprawie czworonoga na skraju życia i śmierci powiadomił anonimowy informator. W chwili odebrania psa przez inspektorów Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt 15-letni Mayor był w stanie agonalnym wskutek wieloletniego zaniedbania.

Była sołtysowa Krzyżowej oskarżona

Jak przekazała "Wirtualna Polska", do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Agnieszce S., byłej sołtys wsi Krzyżowa (powiat świdnicki).

Biegły z zakresu weterynarii stwierdził, że zwierzę cierpiał wskutek nieuleczalnej choroby, która postępowała przez rok. Mimo to, Agnieszka S. nie podjęła leczenia zwierzęcia ani nie zwróciła się z prośbą do weterynarza o przeprowadzenie zabiegu eutanazji.

Właścicielka nie zapewniła mu opieki medycznej, właściwych warunków bytowania i odżywiania. Przez rok pies powoli umierał w ogromnym cierpieniu. To, że był stary i chory nie usprawiedliwia postępowania właścicielki - wyjaśnił Marek Rusin z Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, którego cytuje swidnica24.pl.

Agnieszka S. nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień.

Koń uciekinier

Niecodzienny widok w Lublinie. Koń przebiegł przez centrum miasta

CZYTAJ DALEJ

Cała Polska rozpaczała nad losem Mayora

Przypomnijmy, w jakim stanie inspektorzy DIOZ odebrali 15-letniego Mayora. W czerwcu br. pies pochodzący z posesji należącej do byłej sołtysowej wsi Krzyżowa został przewieziony do kliniki weterynaryjnej we Wrocławiu. 

Jak donosili działacze, Mayor był w stanie wegetatywnym - cierpiał z powodu zaniku mięśni oraz zapalenia mózgu i móżdżku, miał uszkodzoną wątrobę w wyniku wygłodzenia oraz guza jądra. Stan zdrowia zwierzęcia był wynikiem wielu lat skrajnego zaniedbania.

Po tygodniu obserwacji, wdrażania leczenia, podawaniu kroplówek i ciągłej walki, inspektorzy oraz sztab lekarzy weterynarii podjęli decyzję o ulżeniu zwierzęciu w cierpieniu. Mayor został humanitarnie uśpiony.

To dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy Cię poznać i nie pozwolić skonać bez żadnej pomocy u wiejskiej oprawczyni - pisali w poście pożegnalnym.

Wówczas organizacja zapowiadała, że wstąpi na drogę sądową przeciw byłej sołtysowej. Najnowsze doniesienia udowadniają, że nie rzucali słów na wiatr i dotrzymali słowa.

Zobacz nagranie:

Źródło: swidnica24.pl, WP.pl

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >
Pitbull i dziecko

Pozostałe

Dziecko zrobiło pobudkę ogromnemu pitbullowi. Jego reakcja była natychmiastowa, wszystko nagrano

Czytaj więcej >
Pies rozrywa kołnierz

Pozostałe

Zemsta jest słodka. Reakcja psa na znienawidzony kołnierz rozkłada na łopatki

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >