Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Zdjęcie rzadkiego różowego konika polnego podbija sieć. Taka mutacja może mieć tragiczne skutki dla całego gatunku
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 13.05.2023 16:45

Zdjęcie rzadkiego różowego konika polnego podbija sieć. Taka mutacja może mieć tragiczne skutki dla całego gatunku

różowy konik polny
facebook/Aransas National Wildlife Refuge; pixabay/manfredrichter

Na facebookowym profilu Aransas National Wildlife Refuge ukazało się zdjęcie rzadko spotykanego różowego konika polnego. Choć niewątpliwie jego kolor jest piękny, okazuje się, że może zwiastować tragiczne skutki nawet dla całego gatunku. Mutacja sprowadza na niego niemałe zagrożenie.

Bez dwóch zdań koniki polne to intrygujące stworzenia. Kobieta pracująca na terenie Aransas National Wildlife Refuge w Stanach Zjednoczonych uwieczniła na zdjęciu przedstawiciela tego gatunku o różowej barwie. Okazuje się, że ten kolor może przysporzyć mu wiele kłopotów.

Znalazła w trawie różowego konika polnego

Od razu gdy Laura Bonneau z Teksasu udostępniła zdjęcie różowego konika polnego, jego nietypowa barwa wywołała duże poruszenie wśród internautów. Dyskusji nie podlega fakt, że to wyjątkowo rzadki okaz, którego niełatwo spotkać. Krzykliwy kolor sprawił, że dużo łatwiej było go dostrzec na łonie natury, niż zwykłego zielonego osobnika, do jakich przywykliśmy.

- Zauważyliśmy tego różowego pasikonika (uważamy, że to zielony pasikonik) na parkingu wieży widokowej na początku tego tygodnia - poinformowała kobieta.

Internauci w komentarzach zachwycają się ubarwieniem owada. Jednak tylko nieliczni zdają sobie sprawę, czym jest spowodowane oraz z jakimi konsekwencjami się wiąże.

"Przecież to zwykły kundel!". Sąsiadki pokazały co zostało po 2-letnim Diablo, te zdjęcia łamią serce

Ubarwienie owada to efekt erytryzmu

Jasnoróżowy kolor, jaki ma uwieczniony na zdjęciu konik polny to efekt mutacji genetycznej. Nosi ona nazwę erytryzm i objawia się dużo większym wytwarzaniem czerwonego pigmentu a zmniejszeniem ciemnego w komórkach osobnika.

Co ciekawe eksperci do tej pory przyglądają się temu zjawisku występującemu u koników polnych. Zmiany pigmentacji egzoszkieletów u owadów są rzadko spotykane. Do tej pory powstały dwie teorie. Jedna z nich twierdzi, że charakterystyczne ubarwienie powstaje wskutek syntetyzowania pigmentu w pancerzu, natomiast druga dotyczy mutacji genetycznej zaburzającej produkcję odpowiedniego barwnika.

Różowy kolor skutecznie utrudnia kamuflaż

Jasnozielona barwa, którą zazwyczaj mają koniki polne, zdecydowanie ułatwia im kamuflaż w trawie. Dzięki temu dużo łatwiej mogą ukryć się przed polującymi na nie drapieżnikami. Nietrudno się domyślić, że wyrazisty kolor u owadów dotkniętych erytryzmem mocno im to utrudnia. Eksperci twierdzą, że jeśli mutacja będzie się powtarzać w obrębie gatunku coraz częściej, może być powodem znacznego zmniejszenia populacji. W najgorszym wypadku doprowadzi nawet do jego wymarcia.

Powodów występowania mutacji może być kilka. Między innymi wpływ na jej występowanie mogą mieć zachodzące zmiany środowiskowe.

źródło: fotoblogia.pl; facebook

Powiesił szczenię na moście w Kłodzku. Brakuje słów, by opisać jego ból, zwierzę walczyło o każdy oddech
Pies powieszony na lince
Patrol policji z Kłodzka uratował półrocznego szczeniaczka, którego ktoś powiesił za szyję na barierce mostu. Zwisające na lince zwierzę nie było w stanie się oswobodzić i traciło już przytomność. Niebawem pupil trafił do kliniki weterynaryjnej. Ślady na szyi psa jasno wskazują, iż to nie pierwszy raz, kiedy sprawca podduszał stworzenie, o które powinien się troszczyć.Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę, około godziny 1.40. Czysty przypadek sprawił, iż wracający z interwencji starszy posterunkowy Jakub Stoch oraz posterunkowy Jacek Stecyk zauważyli psa, którego anonimowy sprawca powiesił na moście na ulicy Kolejowej w Kłodzku.
Czytaj dalej
Peanut nie jest jak inne kocięta. Każdy, kto widzi jego pyszczek, nie może powstrzymać zdumienia, "To wojownik"
kotek Peanut
Poznajcie kocie dziecko o imieniu Peanut (pl. Arachid). Choć jest słodki jak masło orzechowe i wiedzie cudowne życie, początki jego historii wcale nie należały do najszczęśliwszych. Kociak musiał uporać się z ludzkimi uprzedzeniami i udowodnić, że pomimo wady rozwojowej jest pełnowartościowy i zasługuje na danie szansy.Choroby dotykają zwierzęta w każdym wieku, niemniej wrodzone wady rozwojowe i choroby dziedziczne to trudny temat zarówno dla hodowców i opiekunów, jak i lekarzy weterynarii. Jak informuje portal weterynaria.pl, w pewnych środowiskach lub w obrębie niektórych ras notowano wady rozwojowe nawet u blisko 20% kociąt. Kociak nazywany Peanut, wbrew własnej woli, stał się jednym z “wybrańców”.
Czytaj dalej