Swiatzwierzat.pl Psy Zbliża się lato. Pod żadnym pozorem nie dawaj tego psu do jedzenia, tak sam prosisz się o kłopoty
AFP/EAST NEWS

Zbliża się lato. Pod żadnym pozorem nie dawaj tego psu do jedzenia, tak sam prosisz się o kłopoty

23 maja 2023
Autor tekstu: Klaudia Piechocka

Będąc właścicielem psa czy kota, często chcielibyśmy podzielić się z podopiecznym ludzką przekąską, zwłaszcza jeśli skierowane jest w naszą stronę błagalne spojrzenie. Pewne składniki mogą jednak zaszkodzić zwierzętom. Zobacz, czego nie powinieneś podawać swojemu pupilowi.

Istnieje kilka rzeczy zabronionych w diecie psów. Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy z faktu, że jedna z nich może znajdować się w przekąsce, po którą chętnie sięgamy latem. Sprawdź, jak łatwo można ją zastąpić.

Przekąska, która może okazać się trująca dla psów

Przy wysokich temperaturach na zewnątrz, często sięgamy po lody. Często chcielibyśmy także podzielić się nimi z naszym pupilem, by mógł lepiej znieść upał. Choć nasze intencje są dobre, psy nie powinny ich próbować, jeśli nie znamy dokładnego składu przekąski.

W lodach często znajdować się może ksylitol, czyli słodzik, który jest szkodliwy dla czworonogów. Spożycie nawet niewielkiej ilości może skończyć się tragicznie. U psów, składnik ten wchłania się do krwioobiegu bardzo szybko, uwalniając ogromny wyrzut insuliny przez trzustkę, co prowadzić może do hipoglikemii. Dawka, która może spowodować hipoglikemię u zwierzaka, to 100mg/kg masy ciała.

Ksylitol jest niebezpieczny dla psa również ze względu na wysoką aktywność enzymów wątrobowych po spożyciu, co może spowodować całkowitą niewydolność narządu.

Przed podawaniem psiakom lodów przestrzega dietetyk zwierząt.

Targi rzeczy dla zwierząt Meet my Buddies odbędą się już 20 i 21 maja w centrum Warszawy - musicie tam być!

Jak reaguje organizm psa i co zrobić w przypadku zatrucia?

Szkodliwy składnik daje pierwsze objawy zatrucia już po 30 minutach od chwili spożycia. Zauważyć można, że pies staje się osowiały i traci chęć do zabawy, może także zacząć się przewracać.

Oprócz tego, do objawów należą także: drżenie, nadmierny ślinotok, wymioty, napady padaczkowe i śpiączka cukrzycowa. W przypadku silnego zatrucia może wystąpić niewydolność wątroby.

Ważne, by zareagować jak najszybciej po spożyciu ksylitolu przez psa, w tej sytuacji liczy się każda minuta. Konieczna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza. Zatrucie ksylitolem u psa zazwyczaj leczy się za pomocą płynoterapii, podawania wlewów z elektrolitami i stosowania leków działających osłonowo na wątrobę. Sposób postępowania zależy jednak od przyjętej dawki.

Prosty sposób na psie lody

Choć w Polsce znajduje się kilka psich lodziarni, a gotowe lody można nabyć także w sklepach internetowych, warto zrobić je samemu. Koszt domowych lodów dla psa nie jest wysoki, zazwyczaj potrzebne są proste składniki, foremki i zamrażarka.

Lody mogą być smaczną, zdrową i odżywczą przekąską dla psa podczas upałów. Wykonać je można w różnych wariantach, od mięsych, po owocowe lub warzywne. Nie powinny być podstawą w żywieniu zwierzaka, a jedynie dodatkiem diety.

Najlepsze będą przekąski na bazie zdrowych, naturalnych składników . Idealne będą: arbuzy, jabłka, banany, truskawki, mleko sojowe, jogurt, masło orzechowe, miód lub mięso. Wykorzystać można jednak wiele innych składników. Poniżej znajdziesz dwie propozycje domowych lodów dla psa.

  • Bananowe lody z dodatkiem masła orzechowego i mleka sojowego - pamiętaj jednak, by użyć masła bez dodatku soli i cukru. Składniki wystarczy zblendować i przelać do foremki, a następnie zamrozić.
  • Lody z bulionu - przekąska może występować także w wersji wytrawnej. Przed zamrożeniem wystarczy ugotować bulion z wykorzystaniem marchewki, selera, pietruszki i porcji mięsa bez kości. Po ostygnięciu przelej bulion do foremek i wstaw do zamrażalnika.

Więcej przepisów oraz proces przygotowania możesz zobaczyć na filmiku poniżej.

Źródło: Facebook, apetete.pl, zooart.com.pl, YouTube

Pokazali, co funkcjonariusz wyprawiał z psem na lotnisku. Na wszystko patrzyli przerażeni pasażerowie
Do schroniska trafiło kilkanaście porzuconych szczeniąt z różnych miotów. Zaskakujące, jak potraktowała je obca sunia
Obserwuj nas w
autor
Klaudia Piechocka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy